Zadov – 6. února
Neuvěřitelných dvaadvacet závodníků se minulý týden na šumavském Zadově sešlo v bílé stopě. Občas i mimo ni. Výcvikového tábora Olympu Praha se mohli účastnit také ostatní plochodrážníci. A Zdeněk Schneiderwind bilancoval soustředění jako vydařené.
Plochodrážníci na šumavském Zadově | foto Zdeněk SchneidewindMimo stopu | foto Zdeněk Schneiderwind
„Začínající kluci jako Luboš Hromádka, Roman Štola i Štěpánka Nyklová mohli sledovat hvězdy typu Josefa France, Hynka Štichauera či Jana Kvěcha,“ svěřuje se novopečený manažer české reprezentace. „Myslím, že parta byla bezvadná. Určitě bylo soustředění prospěšné všem a doufám, že jim to pomůže k dobrým výsledkům na jaře.“
Hynek Štichauer, Martin Málek a Jan Kvěch při relaxaci | foto Zdeněk Schneiderwind
Německý Geising se v sobotu večer stal dějištěm druhého závodu letošní série Drift-On-Ice. Jelikož Sergej Malyšev onemocněl, kromě Hynka Štichauera se ve startovní listině objevil také Roman Andrusiv. Protože se mu Ronny Weis ozval až dopoledne, měl vcelku honičku, aby se stačil připravit.
Hynek Štichauer skončil v sobotu čtvrtý | foto Hynek Štichauer
Roman Andrusiv obsadil sedmou pozici, Hynek Štichauer se z malého finále kvalifikoval do velkého, jehož cílem projel jako čtvrtý. „Byli jsme nějaký pomalý,“ uvažoval po závodech. „Ve velkým finále jsem šel zvenku. Nevím, co by se muselo stát, abych vyhrál velký finále zvenku.“
Ronny Weis triumfoval ve stylu start – cíl, Richard Geyer odvrátil nápor Jakoba Bukhave. „Jak se odstartovalo, tak se dojelo,“ vypráví pardubický vousáč. „Nakonec z toho pro mě byla brambora.“
Hynek Štichauer se doma příliš neohřál. Dnes totiž vyráží na soustředění s pražským Olympem na šumavský Zadov.
Geising – 28. ledna
Druhý díl čeká zítra šroubkařskou sérii Drift-On-Ice v saském Geisingu jen pár kilometrů od české hranice. České barvy bude zastupovat jen Hynek Štichauer, který je po listopadovém Freitalu na čele aktuální klasifikace. Ve startovní listině totiž figuruje Tero Aarnio, jenž nahradí Romana Andrusiva. Ten však bude svého pardubického kolegu doprovázet a není vyloučeno, že příští měsíc v Niesky a v Chemnitzu opět vyjede na led.
Hynek Štichauer se chystá na led | foto Libor Hofman
Václav Milík se po třech letech vrátí do švédské ligy, protože se dohodl na kontraktu s klubem Piraterna Motala. Včera se na šroubkařský trénink v Žarnovici vydal Patrik Búri, který plánuje opět závodit, a díky Milanu Moravcovi a Matyáši Hlaváčkovi nezůstal pustý ani kostnický ovál. Do opravdové závodní akce se však dostal jen Jiří Wildt, jehož původně zamýšlený jeden jediný švédský víkend se protáhnul na dvacet dnů.
Jiří Wildt v sestavě svého Gävle před sobotním závodem | foto Martin Wildt
Švédská Isracingserien vyvrcholila o víkendu dvěma posledními koly, které se nesly ve znamení dominance týmu ÖKM Rudbana Örnsköldsvik. Oslabené SMC Gävle bylo poslední jako v sobotu doma, tak včera Böllnasu. Jiří Wildt v sobotu skóroval šesti (2 1 2 1 X), včera pěti body (0 2 2 0 1). Jeho tým byl v závěrečné tabulce třetí.
„Byla to bída, horší závody oba dva,“ říká pražský ledař. „V sobotu jsem v poslední jízdě závodil o dva body, ale spadnul jsem. Včera jsem nepadal, ale měl jsem jen pět bodů. S tátou jsme měnili řetěz, viděli jsme, že je vytahanej. Měnili jsme kolo, prasklo v něm pár drátů, měnili jsme dekl na primár, byl prořízlej.“
Patrik Búri při včerejším tréninku v Žarnovici | foto laskavostí Patrika Búriho
Stupně vítězů byly pro Gävle, které vyhrálo první závod, přece jen daleko. „Těžko zaskočit za Haralda Simona nebo Lukáše Hutlu,“ uvažuje Jiří Wildt. „Souboje byly. Ale závodili jsme vždycky o dva body, vpředu byl vždycky někdo z Rundbany.“
Jiří Wildt se svým otcem Martinem v Gävle ještě na dnešek přenocovali. Ráno se vydají na půlnoční trajekt, který s nimi zítra přistane v Německu.
Gävle – 20. ledna
Jednou vítězství Gävle, podruhé Örnsköldsviku, který je díky lepšímu skóre na čele aktuální tabulky švédské Isracingserien po dvou kolech. Ledařská liga ve skandinávské monarchii pokračuje o víkendu. A opět bude mít české zastoupení. Jiří Wildt opět nebude chybět v sestavě Gävle a navíc mu bude v boxech konečně pomáhat i jeho tatínek Martin, jenž se dočkal negativního testu na kovid.
Jiří Wildt před tréninkem v Böllnasu | foto Franz Zorn
„Jel jsem pro tátu asi pět set kilometrů na letiště a pak sto čtyřicet do Gävle,“ vysvětluje Jiří Wildt, že ve Švédsku není prakticky nic hned za rohem. „Budeme tady až do pondělí. V sobotu jsou závody tady, v neděli pojedeme do Böllnasu, pak tu ještě přespíme, protože trajekt máme až na pondělí večer.“
Při vyrovnaném postavení na hrotu tabulky nevidí Jiří Wildt situaci svého Gävle zrovna optimálně. „Budeme mít slabší tým,“ říká. „Nebude Harald Simon, nebude Lukáš Hutla. Místo nich by měli jet Finové.“
Co však bude po návratu do Čech, neví ani on sám. „Další závod je svět Togliatti, pak Evropa v Sanoku,“ uvažuje. „Uvidíme, jak rozhodnou ti vejš. Ti musí rozhodnout.“
Örnsköldsvik – 19. ledna
Místo víkendu stráví Jiří Wildt ve Švédsku celé tři týdny. Původně přijel na novoroční závody Isracingserien, ale nemohl nekývnout na nabídku startovat v kvalifikaci mistrovství světa. A protože se nekvalifikoval do finále, svůj pobyt si prodlouží o další týden, na jehož konci jej čekají dvě další ligová klání. A co jiného může ledař dělat v těsném sousedství oválu, než trénovat?
Motocykl Jiřího Wildta zůstává v garáži, aby byl připravený na dnešní trénink | foto Jiří Wildt
„V pondělí večer jsme s Martinem Haarahiltunenem dali na ovál dvě cisterny vody,“ svěřuje se Jiří Wildt, že při včerejším tréninku nepřišel k hotovému dílu. „Trošku nasněžilo, muselo se to shrnout. A led byl dobrej.“
Martin Haarahiltunen se neobjevil, nicméně vedle českého závodníka trénovali ještě Stefan Svensson a Martin Börjegren. „Martina bolelo břicho,“ říká Jiří Wildt. „Jezdili jsme ve třech, jeden kluk z klubu nám pomáhal s motocykly a startoval nám jízdy. Dali jsme tři starty a dvě kola v každý sérii, bylo to super.“
Ovál v Örnsköldsviku za umělého osvětlení | foto Jiří Wildt
Pražský ledař zůstává v Örnsköldsviku i nadále. „Mají problém s volem, s kterým hrnou dráhu a stahují z ní sníh,“ svěřuje se. „Má špatnou baterku, nezvedá se radlice, dali to na nabíječku. Dnes budou shrnovat tříšť. Možná, že přijede Jasper Iwema. A tak mám zatím motorku v garáži, možná, že budu ještě trénovat.“