Archiv pro rubriku: MS

Milan Špinka nevidí budoucnost špatně

Bydhoš – 31. července
Český národní tým se za své výkony v letošním světovém poháru družstev nemusel stydět ani v nejmenším. Po úterním Västerviku podával skvělé výkony rovněž ve čtvrteční race-off v Bydhošti, v němž nakonec zaostal o pouhé dva body za třetími Američany. Jeho kouč Milan Špinka se magazínu speedwayA-Z svěřil, že především s výkony Václava Milíka a Eduarda Krčmáře nevidí budoucnost špatně.

Američanům v patách
„Začátek se dvěma nulama od juniorů nebyl zrovna nejlepší,“ pouští se Milan Špinka do vyprávění o race-off v Bydhošti. „Pak ale Aleš přivez‘ bodík, Pepe bodík, Eda bodík. Potom Vašek od prken vyhrál. Tím se smůla prolomila.“

Václav Milík v rozjížďce s číslem šest podal skutečně parádní výkon. Do čela se probil již v první zatáčce, aby čelil nájezdům Troye Batchelora až na metu.

„Švédi a Australani cukli, my se drželi Američanů,“ líčí Milan Špinka. Zatímco Australané se museli bránit švédskému náporu, český národní tým se pustil do boje o pozici šestého nejlepšího družstva světa s Američany.

Spíše by ovšem bylo výstižnější konstatovat s Gregem Hancockem, protože zbytek reprezentantů Stars and Stripes vozila body pouze sporadicky. Ricky Wells sice vedl desátou jízdu, avšak Darcy Ward jej ve třetím okruhu dokázal předjet.

„Australani závodili se Švédy o vítězství a Greg byl pořád bez ztráty kytičky,“ potvrzuje Milan Špinka rozložení sil okolo poloviny mítinku. „My jsme vozili body, až Pepe skončil v desátý jízdě s nulou. Plánoval jsem dát do jedenáctý jízdy Vaška jako žolíka, ale díky týmový spolupráci jsme věděli, že ho daj‘ Amíci. Usoudili jsme, že dát Vaškovi žolíka byla blbost.“

A vskutku. Greg Hancock se z rozjížďky s číslem jedenáct vrátí se šesti body a Václav Milík navzdory vší snaze nedokázal překonat druhého Andrease Jonssona. Vzápětí se Eduard Krčmář dostal do čela, o nějž jej až na začátku čtvrtého kola připravil Oliver Berntzon. V rozjížďce s číslem třináct se dopředu dostal Aleš Dryml. Leč ve druhém kole podlehl Chrisu Holderovi a v posledních metrech i Andreasu Jonssonovi.

Risk na žolíka vyšel
V první zatáčce rozjížďky s číslem čtrnáct upadl Josef Franc. Sice nebyl vyloučen, avšak při repete nedosáhl na body, zatímco Greg Hancock opět zvítězil. „V patnáctý jízdě jsem dal žolíka Edovi,“ pokračuje ve vyprávění Milan Špinka. „Jel dobře, risknul jsem to a dal ho tam.“

Letmý start se musel opakovat, aby poté vystřelil dopředu Troy Batchelor, ale záhy jej předčil Kim Nilsson. Mezi ně se však zamíchal i slánský junior. „Jel chvíli i první,“ říká český reprezentační kouč. „Kim Nilsson ho ale ve třetím kole tvrdě přibil na prkna. Letěl jsem k telefonu a volal rozhodčímu.“

Arbitr Jim Lawrence inkriminovaný moment už sám posuzoval. „Říkal mi ‚jo, jo, zrovna se dívám na video‘,“ svěřuje se Milan Špinka, co se dozvěděl z druhé strany telefonního aparátu. „Víš, jak to je. Když jsem se ozval, Nilssona vyloučili. To byl, myslím, konec Švédů.“

Česko americký duel však hořel i nadále. „Přiblížili jsme se k Amíkům,“ pokračuje Milan Špinka. „Vašek dojel v šestnáctý jízdě na bodík, ale měl tam Darcy Warda a Thomase H. Jonassona. V Bydhošti jela světová špička, tyhle závody byly o level výše než Västervik.“

V sedmnácté jízdě nahradil Vaclav Milík Josefa France, aby po pádu nakonec skončil druhý za Chrisem Holderem. Vzápětí vyšel Aleš Dryml naprázdno, zatímco v rozjížďce s číslem devatenáct byl Eduard Krčmář třetí za Gregem Hancockem a Darcy Wardem. Australané mohli slavit postup do finále, zatímco náš tým už nemohl ohrozit celek USA, by Václav Milík v rozjížďce s číslem dvacet zasypával vedoucího Troye Batchlelora jedním útokem za druhým.

„Kluci podali důstojný výkon,“ bilancuje Milan Špinka. „Ostudu jsme neudělali a je tady určitá perspektiva ve Vaškovi a Edovi. Už nastoupili mezi světovou špičku, se kterou bojujou. Zařadili se a to je důležitý. Tým dobře pracoval. Díky patří i Bohoušovi Brhelovi, drží ruku nad Edou. Věnuje se mu nejen po stránce motorů, ale i při fyzický přípravě. Vaškovi dělá motory. Myslím si, že je všechno na dobrý cestě. Vaška už znaj‘, ale Eda byl velký překvapení.“

Foto: Petr Makušev

Chris Holder neskrýval chu na zlato, Thomas H. Jonasson želel patnácté jízdy a Billy Hamill pěl chválu na ikonu

Bydhoš – 31. července
Chris Holder na tiskové konferenci po včerejším race-off v Bydhošti připustil, že by se mu moc líbilo, kdyby se se svými kámoši stal mistrem světa. V konečném součtu dvaceti jízd jeho tým předčil Švédy o jedenáct bodů. Celý večer patřil opravdu Australanům, kteří si brousí zuby na první zlatou medaili od roku 2002.

Touha po zlaté medaili
Pokud by se Chrisovi Holderovi vskutku podařilo vyhrát titul s Troyem Batchelorem, Darcy Wardem a Jasonem Doylem, bylo by to pro něho úžasnější o to více, jelikož se třemi z nich vyrůstal.

„Bylo by to úžasné,“ zasnil se Chris Holder. „Když jsem vyhrál titul mistra světa, byla to ta nejlepší věc vůbec. Byl to doopravdy úžasný pocit. Další taková věc by byla vyhrát družstva a být mistrem světa se svými kámoši.“

Nicméně taková věc se snadno řekne, však členové reprezentačních výběrů Polska, Velké Británie a Dánska budou dozajista všema deseti proti. „Jsme dychtivý a jsme na to připravení,“ neskrýval Chris Holder velkou motivaci. „Pokud se nám bude dařit a odvedeme dobrou práci, není žádný důvod, proč bychom to neměli být my. Měli bychom to udělat, máme už pár stříbrných medailí. Ale bude to těžké, jsme rádi, že jsme se dostali do finále. Teď uvidíme, co tam budeme moci udělat.“

Chris Holder přitom ještě v sobotu raději vynechal event 1 v King’s Lynn, protože nechtěl riskovat zranění po pětitýdenní přestávce vinou zranění zápěstí a krku. Jedenáct bodů mu ovšem včera dodalo patřičnou dávku důvěry.

„Nebylo to příliš špatné,“ bilancoval svůj vlastní výkon. „Nebylo to sice nejlepší, ale dokázal jsem nakonec získat pár bodů. Těším se na další kola a že se do toho dostanu zpátky. Jsem rád, že jsem tím dnes večer prošel bez příliš mnoha problémů. Když si zítra dám pár koleček, bude to ještě lepší.“

Diskvalifikace převrátila švédské ambice vzhůru nohama
Thomas H. Jonasson připouštěl, že vyloučení Kima Nilssona z rozjížďky s číslem patnáct vzalo Švédům vítr z plachet v jejich souboji s Australany. Rozhodčí Jim Lawrence rozhodl, že švédský závodník tvrdě přizdil českého žolíka Eduarda Krčmáře, když narazil do bariéry při nájezdu do posledního kola, přičemž se mu podařilo zůstat v sedle. Přitom předtím bylo Švédsko na šestadvaceti bodech stejně jako Austrálie.

„Po tom vyloučení se všechno trošku podělalo,“ konstatoval Thomas H. Jonasson. „Stejně jako když jsem byl v úterý vyloučen já ve Västerviku. Takové maličkosti nakonec dělají velké rozdíly.“

Švédové se tedy nakonec do sobotního finále nepodívají. „Je to těžké,“ připustil Thomas H. Jonasson. „Nejsem překvapený, že jsme bojovali tak tvrdě proti Austrálii a stejně nejsem překvapen, že Austrálie je ve finále. Byl to těžký večer.“

Privilegium být v týmu s ikonou
Americký kouč Billy Hamill neváhal označit Grega Hancocka za ikonu. Exmistr světa svým jednadvacetibodovým maximem vypálil rybník nejen Čechům usilujícím o třetí příčku, ale fakticky i všem jednotlivcům ze soupeřících družstev.

„Je to ikona,“ vysekl poklonu svému někdejšímu kolegovi z nezapomenutelného Teamu Exide. „Nejen americká ikona, ale ikona celého plochodrážního sportu. Cítím privilegium, že jsem ho viděl nejen závodit, ale také že jsem byl částí amerického týmu spolu s ním.“

Mezitím FIM potvrdila rozlosování pro sobotní finále. Domácí Poláci pojedou s bílými povlaky. Červená bude barva Australanů, modrou povezou Dánové a žlutou Britové.

Foto: tiskový servis IMG Worldwide

Australané doplnili čtyřlístek finalistů

Bydhoš – 31. července
Australané posílení o Chrise Holdera dnes v bydhošském race-off bez větších potíží zamířili do finále světového poháru, když se záhy zbavili švédské hrozby. Čeští borci sváděli boj o třetí příčku. Nakonec vcelku konzistentní tým zůstal čtvrtý o dva body za Američany, pro něž drtivou většinu bodů získal Greg Hancock, vítěz šesti jízd a z toho jedné s žolíkem v rukou.

1. Austrálie   41
Darcy Ward 3 0 3 3 2 11
Tryo Batchelor 3 2 0 3 3 11
Jason Doyle 2 3 0 2 3 10
Chris Holder 1 3 1 3 3 11
 
2. Švédsko   32
Thomas H. Jonasson 3 2 2 2 2 11
Kim Nilsson 2 1 1 U – 4
Oliver Berntzon 2 1 3 1 1 8
Andreas Jonsson 2 2 2 2 1 9
 
3. USA   26
Gino Manzares 0 0 0 0 0 0
Max Ruml 0 0 – 1 0 1
Ricky Wells 1 0 2 0 1 4
Greg Hancock 3 3 3 6* 3 3 21
 
4. Česká republika   24
Václav Milík 0 3 1 1 2 2 9
Eduard Krčmář 0 1 2 4* 1 8
Josef Franc 1 1 0 0 – 2
Aleš Dryml 1 2 1 1 0 5

Milan Špinka neměl důvod měnit čtveřici pro race-off

Bydhoš – 31. července
Chris Holder ještě v sobotu nemohl nastoupit v King’s Lynn kvůli zlomenému zápěstí a zraněním krku, které ho držely mimo hru více než měsíc, avšak dnes večer v australské sestavě nahradí Camerona Woodwarda. Změnu pro race-off provedli rovněž Švédové, v jejichž sestavě Kim Nilsson nahradí Petera Ljunga. USA stejně jako Česká republika zůstávají ve stejném složení jako v King’s Lynn, resp. Västerviku.

„Máme odtrénováno, uvidíme,“ svěřuje se Milan Špinka magazínu speedwayA-Z rovnou ze stadiónu Polonia v Bydhošti. Jeho kapitán Aleš Dryml povede večer do bojů Václava Milíka, Eduarda Krčmáře a Josefa France.

„Sestava je stejná, není důvod ji měnit,“ vysvětluje český kouč, proč se Tomáš Suchánek o letošním světovém poháru svezl pouze na dnešním tréninku. „Vyjeli si to, není důvod měnit. Časy z tréninku tomu taky odpovídaly. Suchoš jel jako náhradník, kdyby se něco stalo a někdo se zranil, tak jsem mu to i říkal.“

A jaké ambice si kouč našeho nároďáku činí? „Jdeme do toho, abychom udělali výsledek!“ neskrblí bojovou náladou a netají se cílem. „Rádi bychom byli celkově šestí…“

Sestavy týmů na večerní race-off:

USA: 1 Gino Manzares, 2 Max Ruml, 3 Ricky Wells, 4 Greg Hancock (kapitán)
Česká republika: 1 Václav Milík, 2 Eduard Krčmář, 3 Josef Franc, 4 Aleš Dryml (kapitán)
Austrálie: 1 Darcy Ward, 2 Troy Batchelor, 3 Jason Doyle, 4 Chris Holder (kapitán)
Švédsko: 1 Thomas H. Jonasson, 2 Kim Nilsson, 3 Oliver Berntzon, 4 Andreas Jonsson (kapitán)

Foto: Petr Makušev

Mariánské Lázně budou opět světové

Mariánské Lázně – 31. července

To, že si svůj věhlas Mariánské Lázně získaly díky lázeňství, je všeobecně známé. Musíme však přiznat, že na jejich pověsti má i zásluhu plochodrážní sport, který se na světové úrovni na jediné dlouhé dráze u nás v České republice po mnoho let jezdí.

Dlouholetá tradice, krásné prostředí a vynikající stadion s vynikajícími pořadateli, to je ten pravý důvod, proč nám světová federace FIM znovu a znovu dává důvěru v konání světových závodů. Stejně tomu bude i v letošním roce.

V sobotu 9. srpna se na kilometrovém oválu pojedou hned dva závody světového významu. FIM CUP Flattrack,neboli americká verze závodění na oválech, a hlavní závod, kterým bude challenge mistrovství světa na dlouhé ploché dráze.

Vidinou postupu do finále 2015 je zajištěna kvalitní jezdecká sestava a diváci budou moci zažít závody plné adrenalinu. Na startu nebude chybět vítěz semifinále Francouz, Stephane Tresarrieu či jeho bratr Mathieu.

Ve startovní listině jsou vynikající specialisté, Němci Martin Smolinski, který startuje v GP na krátké dráze, a který vyhrál na Novém Zélandě svoji první GP v životě, a jeho krajan Enrico Janoschka.

Z Anglie přijede Glen Phillips, z Holandska Dirk Fabriek, Janick de Jong a Theo Pijper. České barvy bude hájit na divokou kartu světový finalista a držitel bronzové medaile z mistrovství světa a dvojnásobný mistr české republiky Josef Franc.

Mariánskolázeňští pořadatelé, kteří se svědomitě připravují, mají dvě přání. Aby vyšlo pěkné počasí, a aby si do Mariánských Lázní našla cestu dlouhá řada spokojených diváků, tak jako tomu bylo před lety samozřejmostí. Jsou povinné nafukovací bariery a pořadatelům tím nastaly nebývalé starosti, protože se jedná o veliké finance.

I proto by dobrá divácká návštěva moc pomohla. Závodit se bude od dopoledních hodin, start hlavního závodu je ve čtrnáct hodin. Moderuji v Mariánských Lázních od roku 1994, tedy letos dvacet let, a přál bych sobě i pořadatelům a divákům, aby 9. srpna byla v Mariánských Lázních atmosféra a divácká návštěva právě jako v roce 1994 při světovém finále.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Milan Špinka se rozhodne po tréninku v Bydhošti

Baltské moře – 30. července
Milan Špinka se dnes nad ránem nalodil na palubu trajektu, který odpoledne přistane v německém Travemünde, což je část Lübecku. Odtud se na palubě dodávky Josefa France přesune šest set kilometrů na východ do Bydhoště, kde se setká s kompletní pěticí členů národního týmu. Od deseti je na pořadu přejímka, ve dvanáct trénink, po němž český kouč určí čtveřici pro večerní race-off. Milan Špinka se magazínu speedwayA-Z svěřil, že na palubě trajektu proběhla rovněž diskuse o složení dlouhodrážního týmu pro finskou Forssu.

„Velké překvapení byl Eda,“ nezastírá Milan Špinka. „V každý jízdě bodoval a jednou vyhrál. To bylo milé. Jsme rádi, že jsme postoupili, teď se soustředíme na Bydhoš.“

Tady má český manažer možnost vystřídat jednoho člena náhradníkem Tomášem Suchánkem, který ve Västerviku v duchu pravidel nemohl ani trénovat. V Bydhošti však na ovál vyjede, avšak zasáhne-li do závodu, je prozatím otázkou.

„O změně jsme se nebavili,“ připouští Milan Špinka. „Jestli bude nebo nebude, se rozhodne zítra po tréninku. Teď na lodi řešíme finále na dlouhé dráze ve Finsku.“

Složení dlouhodrážního týmu je palčivější otázkou. Josef Franc je automatickou volbou, nicméně Richard Wolff potřebuje kvůli zaměstnání do Finska letět a naložit své motocykly do dodávky některého z kolegů. Karel Kadlec léčí svá zranění a Aleš Dryml evidentně nenašel v dlouhé dráze zalíbení.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)