Karel Průša si na evropský bronz nenechal sáhnout

Pardubice – 7. srpna
Z úhlu pohledu českých favoritů nemohl evropský pohár stopětadvacítek v Pardubicích začít lépe. Karel Průša se vracel jako vítěz z rozjížďky s číslem jedna. Petr Marek vypálil ve čtvrté jízdě dopředu jako stíhačka. V půlce protilehlé rovinky měl náskok, že propisovačky samy vyskakovaly z kapes, aby mu do programu zapsaly trojku. Ale vytuněný motor si postavil svou kovovou hlavu a chabařovický borec ztratil rychlost a projel cílem jako poslední. Byť se v dalším průběhu snažil, na postup do finálové části to bylo málo. Štěpánce Nyklové scházel bod, Dominiku Hrbkovi ztracené dny po jarním zranění. Mezi osm nejlepších se z našeho čtyřlístku probil jen Karel Průša, když ve své skupině podlehl jen dvakrát Krzysztofu Haradarczykovi, jenž se posléze při hromadné kolizi v devatenácté jízdě zranil. Ale zpět ke Karlu Průšovi. V semifinále si vybojoval vítězství a s ním i možnost volit si finálovou dráhu jako druhý. Za evropským primátem vyrazil Lester Mathijsen, v první zatáčce se před Karla Průšu posunul i Ties Schweer. Dopředu se dral i málo známý Lotyš Andzej Smulkevics, jehož však český reprezentant uhlídal a mohl si jít na vyhlášení pro bronzovou medaili.

Ties Schweer, Lester Mathijsen a Karel Průša na stupních vítězů | foto Karel Herman

Ze tří Čechů jde dál jediný

Karel Průša zamířil bez okolků do nadstavbové části | foto Štěpán Ševčík

Benevolentnější předpisy FIM Europe pustily na start evropského poháru více kolibříků než zlatá trofej FIM o den dříve. Čtyřiadvacet závodníků a pětadvacátý náhradník Štěpán Melč předvedli v praxi všechny typy stopětadvacítek a velikosti rámů a kol.  Plzeňský závodník v úloze náhradníka na ovál vůbec nevyjel, zbývající česká čtyřka byla do dvou skupin rozdělena rovnoměrně.

Karel Průša se z první rozjížďky první skupiny vracel jako suverénní vítěz. V dalších dvou sériích ovšem narazil na Krzysztofa Haradarczyka, který do Pardubic přijel obhajovat svůj titul z Rovna. Neměl to však vůbec jednoduché. Při svém prvním výjezdu na svítkovský ovál totiž mechanickou vinou klesl z druhé příčky na poslední.

Petr Marek vede před Zacharem Lustiulkem a Timem Widerou | foto Štěpán Ševčík

Nula u jeho konta tudíž velela útočit. Ujel všem, zatímco Karel Průša si po dlouhém zápolení vydřel na začátku třetího okruhu druhou pozici na úkor Nieka Meijerinka. Polák se s Čechem potkal ještě jednou v rozjížďce s číslem patnáct. Karel Průša v ní nejprve překonal Carla Wynanta vnějškem první zatáčky.

Poté vzdoroval Krzysztofu Haradarczykovi až do poslední zatáčky, v níž jej polský borec vytlačil na venek a o fousek mu sebral vítězství. Karel Průša však při svém posledním startu v rozjížďce s číslem třiadvacet slavil triumf ve stylu start – cíl. Nechal za sebou Štěpánku Nyklovou, jež na postup do finálové části postrádala jediný bod.

Dominik Hrbek byl jediný Čech, který jel oba závody | foto Karel Herman

Nicméně nešlo jen o účast mezi osmičkou nejlepších, nýbrž o volbu výhodnějších startovních polí pro semifinále. A tak Karel Průša byl v nadstavbové části z našich reprezentantů jediný. Petr Marek totiž ve druhé skupině prožil nehoráznou smůlu. Když při své první jízdě suverénně vedl, drahý nadupaný motor mu přestal jet.

A co bylo horší, v depu se nenašla odpověď na otázku proč. Chabařovický závodník se pustil do boje. Desátou jízdu vyhrál, jenže poté jeho náhradní stroje bohužel nestačily. Byť na závěr podjel Thiese Schweera v nájezdu do první zatáčky druhého okruhu, na semifinále mu chyběly dva body.  Ve druhé půli vypadl z postupové hry rovněž Dominik Hrbek.

 


Karel Průša komentuje svůj bronz:

„Dobrý, ale v základní části jsem byl zklamanej za ty dva body. Polák byl rychlejší. V semifinále byl dobrej boj, chtěl jsem vyhrát, abych si moh‘ vybrat lepší pozici. Ve finále jsem chtěl dosáhnout lepšího výsledku, ale jsem spokojenej. Start docela dobrej, jenže oni byli rychlejší.“


 

Bronz zůstává v Čechách

Lester Mathijsen (12), Ties Schweer (21) a Karel Průša (2) letí dopředu po startu finále | foto Štěpán Ševčík

Boj o medaile vlastně začal již v rozjížďce s číslem devatenáct, jíž startovala poslední série první skupiny. Krzysztof Harandarczyk v úvodním výjezdu chytil o mantinel a zezadu do něho vrazili Makar Levišin a Niek Meijerink. Tři pretendenti na medaile byli rázem ze hry. Polák sice postoupil, avšak pro zranění nemohl pokračovat.

V péči lékařů se ocitnul také Ukrajinec. Notně potlučeného jej ze sanitky odnesl za potlesku tribuny do depa manažer Sergej Golovnya. Niek Meijerink se sice postavil na start repete, avšak prakticky se kvůli mechanické závadě ani nerozjel.

Lester Mathijsen slaví titul | foto Štěpán Ševčík

Semifinále proběhla vcelku jednoznačně. Lester Mathijsen opanoval to úvodní, v němž ho do finále doprovodil Ties Schweer. Úlohu suveréna ve druhém sehrál Karel Průša, jenž vytrvale odrážel nájezdy Andrzeje Smulkiewicze. Vedení uhájil a mohl si volit postavení na finálovém roštu jako druhý. V malém finále zvítězil Mieszko Mudlo, zatímco Zachar Lustiulk v prvním oblouku podjel Silvara Aviho. Karel Průša se zatím díval na okraji depa.

Přilbu měl nasazenou na hlavě, v ruce brýle. Ty mu nasadil tatínek, který mu předával motocykl. Na ovál se spustil jako poslední z čtveřice finalistů pod ostřížím zrakem Miroslava Rosůlka. Pak už konečně páska letěla vstříc pardubickému nebi.

Lester Mathijsen zamířil do čela s neomylností podobnou Indiana Jonesovi. Karel Průša se zařadil hned za něho, jenže Ties Schweer se na vnějšku prvního oblouku ukázal jako rychlejší. Na Slaňáka dotíral rovněž Andrzej Smulkevicz, ale ten nedostal výraznější šanci sesadit Čecha z nejnižšího stupínku pódia.

 

Karel Průša (modrá) ve finále před sebe dravého Andzejse Smulkevicse nepustil | foto Karel Herman
Karel Průša (modrá) ve finále před sebe dravého Andzejse Smulkevicse nepustil | foto Karel Herman
skupina 1:  
1. Lester Matthijsen, NL (DMSB) 3 3 3 3 12
2. Karel Průša, CZ 3 2 2 3 10
3. Silvar Avi, EST 3 0 3 0 6
4. Krzysztof Harandarczyk, PL 0 3 3 X 6
5. Štěpánka Nyklová, CZ 1 3 0 2 6
6. Noah Urda, F 2 1 2 1 6
7. Jekab Gusts, LAT 0 2 1 2 5
8. Niek Meijerink, NL 2 1 2 E 5
9. August Lattik, EST 1 0 0 3 4
10. Makar Levišin, UA 2 2 0 F/R 4
11. Carl Wynant, D 1 1 1 0 3
12. Michajlo Tymoščuk, UA 0 0 1 1 2
   
skupina 2:  
1. Andzejs Smulkevics, LAT 2 3 3 3 11
2. Ties Schweer, D 3 3 3 1 10
3. Mieszko Mudlo, PL 3 1 3 2 9
4. Zachar Lutiulk, UA 2 2 2 3 9
5. Tim Widera, D 3 1 1 3 8
6. Petr Marek, CZ 0 3 2 2 7
7. Dominik Hrbek, CZ 2 2 1 0 5
8. Boris Charbonnier, F 1 1 1 2 5
9. Oskar Kreglicki, PL 0 0 2 1 3 (los)
10. Matys Sambarrey, F 1 2 0 0 3 (los)
11. Niko Hatva, FIN 1 0 0 0 1
12. Kristian Murnieks, LAT E E E 1 1
13. Štěpán Melč, CZ (res) DNR
Petr Marek (žlutá) vede před Zacharem Lutiulkem (bílá), Timem Widerou (červená) a Oskarem Kreglickim (modrá) | foto Karel Herman

Finálová část:

SF1 SF2 MF FIN
1. Lester Mathijsen, NL 1. 1.
2. Ties Schweer, D 2. 2.
3. Karel Průša, CZ 1 3.
4. Andzejs Smulkevics, LAT 2. 4.
5. Mieszko Mudlo, PL 3. 1.
6. Zachar Lustiulk, UA 4. 2.
7. Silvar Avi, EST 3. 3.
8. Krzysztof Haradarczyk, PL
Ukrajinský manažer Sergej Golovnya nese od sanitky do depa Makara Levišina po hromadném pádu v devatenácté jízdě | foto Karel Herman