Bodří moravští flat trackeři si užili závod v plochodrážním aranžmá

Kostěnice – 5. července
Česká hobby scéna neprožívá zrovna úrodné období prosperity. Většina amatérů Moto Klubu Úhřetická Lhota již nesedlá plochodrážní motocykly a pokud do Kostěnic vypraví, pak v roli organizátorů. Nováčci se nehrnou. A odchovanci buď nezávodí nebo zakotvili v blízkých Pardubicích, kde neradi vidí, že by měli sebe a klubovou techniku honit na svérázném oválku kdesi v polích před náspem prvního železničního koridoru. Trávník uprostřed trati proto okolo druhé připomínal Laurela, jemuž osud nepřihrál Hardyho. Jenže pak se objevily dvě dodávky s písmenem M na espézetce. Ven vyskákali čtyři čtyřicátníci, kteří vyložili tři motocykly pro flat track. Díky nim se tady na sváteční pátek také závodilo.

Moravští flat trackeři si kostěnický oválek náramně užili – zleva Michal Bořuta. Radovan Bednář, Michal Rössler a Michal Kelnar | foto Karel Herman

 

Karburátory jsou v pořádku

Patrik Linhart mohl nad svou smůlou jen rozhodit rukama | foto Karel Herman

Patriku Linhartovi odjela manželka Šárka na prodloužený víkend i s dětmi. Exmistr republiky se rozhodl poradit se s internetem, co si počít s načatým víkendem. A hele, Sváteční pátek v Kostěnicích. To je program. Loni jel pouze jeden pouťák v Míšní, druhý v belgickém Heusden-Zolderu. Za čtrnáct dnů se jede polská amatérská soutěž v Liberci. Kdo by se chtěl jen zúčastnit?!

Za tři hodiny jeho bílá dodávka již našla azyl na kostěnickém trávníku. Patrik Linhart si zkusil pár tréninkových koleček. Potom ještě další. Cink. A jeho motocykl náhle znatelně zpomalil. Rozvodový řetízek se přetrhl v nejblbější možné chvíli, aby se stal hloupým, ale bohužel přece jen hlavním hrdinou dnešního závodu.


Patrik Linhart neztrácí dobou náladu:

„Jel jsem sem tři hodiny vyzkoušet motorku před Libercem, ale aspoň vím, že karburátory jsou dobrý.“


Radek Chmelík dnes jen trénoval | foto Karel Herman

Patrik Linhart si užil grilovačku s přáteli. Nad plochodrážním závodem se ale vznášely mraky, z nichž se ještě včera snášel na oválek déšť. Vladimír Višváder chtěl přijet. Jenže poraněný kotník nebyl dobrým spojencem. Záhorský bouřlivák prý sice chvilku chtěl poslechnout své srdce jako již mnohokrát. Padesátka, nepadesátka. Ale nakonec rozum slavil triumf, vždyť se mu má brzy narodit dceruška.

Radek Chmelík si přijel spíše zatrénovat a do závodu se pouštět nechtěl. Ostatně za soupeře by měl jen Dana Macla. Jeden z tvůrců myšlenky ploché dráhy na poli se svým dlouhodrážním motocyklem trénoval. A vyjel také do samostatné akce, když si flat trackeři dopřávali chvilku odpočinku.

 

Šampióni dobré zábavy i svého řemesla

Po předchozích deštích zůstala jen louže ve druhém výjezdu. Aleš Duben při velkorysé úpravě dráhy se startmaršálem Janem Pořízem dřepícím na smyku za jeho osobním volkswagenem pokusil eliminovat. Okolo šestnácté parta flat trackerů, která kdysi vzhledem k věku mohla poslouchat Husákovy novoroční projevy v přímém přenosu, začala svůj závod.

Michal Rössler (18) v jednom ze svých soubojů s Michalem Kelnarem | foto Karel Herman

A co na tom, že byli čtyři na tři motocykly? Michal Kelnar, který si chtěl užít mítink nejen jako mechanik, ale také jako regulérní účastník, si pokaždé vypůjčil čtyřistapadesátku suzuki specifikace FT1 od Radovana Bednáře či Michala Bořuty. Klasickou Hondu z jednaosmdesátého od Michala Rösslera neosedlal, takže musel dvě rozjížďky vynechat.


Michal Bořuta při návratu do depa po svém pádu v rozjížďce s číslem osm:

„Jsem jenom potlučený, to jsou ty hecovačky!“


Radovan Bednář vede před Michalem Bořutou | foto Karel Herman

Flat trackerský závod nebyl vůbec fádní, jak by se mohlo zdát. První z osmi rozjížděk na pět kol by tomu možná mohly nasvědčovat. Jenže Michal Kelnar v sedle vypůjčených suzuki dokázal šlapat na paty Michalu Rösslerovi. Co víc, dvakrát mu sebral druhou příčku. Michal Bořuta zrychlil sebe i svého největšího protivníka Radovana Bednáře, jehož jsme v Kostěnicich již viděli. Ale porazit se mu ho nedařilo. Pak přišla osmá jízda.

A on se v ní usadil ve vedení před Radovanem Bednářem. Bránil se útokům staršího soupeře a mířil vstříc triumfu. V posledním výjezdu ale upadl. Radovan Bednář reagoval bleskurychle a mistrovsky. Než sám zmizel v poli na vnější straně, přejel Michalu Bořutovi přes nohy. Incident se obešel bez zranění. Moravané neztráceli dobrou náladu a Josef Štěpánek operativně změnil formuli závodu.

Michal Bořuta přestál svůj pád bez úhony | foto Karel Herman

Místo velkého finále na šest kol, vypsal umísťovací finále B a A. sami závodníci si řekli o pět kol. Na třetí místo si vyšlápnul Michal Kelnar. Avšak Michal Rössler si to ve druhé zatáčce namířil dopředu rovnou přes bahno jediné vysychající louže. Poslední slovo pronesl Radovan Bednář. Svou svítivě žlutou suzuki vedl k triumfu stylem start – cíl před Michalem Bořutou.

Dobrá nálada provázela i vyhlášení vítězů, kam pořadatelé pozvali celou čtveřici. Na cenách se tradičně nešetřilo, až se závodníci divili, jestli dvě kilča za startovné nebyla málo. Ale co, aspoň je jistota, že se v Kostěnicích bude závodit i při říjnové Rozlučce, kdyby zase závod kategorie speedway nedopadl.

Flat Track:

motocykl specifikace TOT B A
1. Radovan Bednář, Přerov Suzuki RNZ 450 FT1 3 3 3 3 3 3 18 1.
2. Michal Bořuta, Otrokovice Suzuki RNZ 450 FT1 2 3 2 2 3 X 12 2.
3. Michal Rössler, St. Město u UH Honda XL600R FT Classics 1 2 1 1 2 1 8 1.
4. Michal Kelnar, Otrokovice Suzuki RNZ450 FT1 1 2 – 1 2 – 6 2.
Dan Macl se svezl o přestávce flat tracku | foto Karel Herman

Speedway:

Dan Macl, Úhřetická Lhota sólo jízda o přestávce flat tracku
Patrik Linhart zadřený motor o tréninku
Radek Chmelík, Úhřetická Lhota účast jen o tréninku
Radovan Bednář ve finále A vodí Michala Bořutu | foto Karel Herman