Mrazivé počasí zvyšuje naději na návrat ledové dráhy do Čech

Pardubice – 30. listopadu
Mrazivé počasí má u nás dle meteorologů vydržet týdny. Podobné zprávy zní jako rajská hudba fanouškům ledové ploché dráhy. Vždyť od posledního závodu v Holicích v Čechách uběhne na začátku příští sezóny již pět let.

 

„Je to jednoduché,“ říká Petr Moravec. „Jakmile bude informace o možnosti závodit, začne dispečink s pořadateli. To vše zhruba deset dnů před možným závodem. Vyeliminovaný je termín závodů mistrovství světa a Evropy, takže prakticky je možnost vždy první půlku ledna a února.“

O případné pořadatelství ledové ploché dráhy požádali pořadatelé v lokalitách Hamr na Jezeře, Opatovice nad Labem, Račice a Holice v Čechách.

Poslední ledy se u nás jely před pěti lety | foto Karel Herman

 

Richard Wolff hovoří o tradici

Volduchy – 29. listopadu
Hokejové utkání plochodrážního týmu není na zimní české scéně žádnou novinkou. Nejbližší se koná na plzeňském ledě již tuto sobotu, kdy Riky PD Team vyzývá HC Nýrsko. Buly je naplánováno přesně na 19:05 a domácí kapitán Richard Wolff zve fanoušky nejen do ochozů, ale po zápase rovněž na občerstvení. Přitom stačí hovořit o tradicích.

 

„Už musíme vyhrát,“ připomíná bývalý pražský plochodrážník nepříznivé výsledky minulých duelů. „Těším se a děkuju Mírovi Musilovi za finanční podporu. Chtěli bychom udržovat tradici, odvetu plánujeme na únor, jestli to klapne jako charitativní hokej.“

V plochodrážním týmu se vedle kapitána Richarda Wolffa objeví kupříkladu Miroslav Musil, Pavel Fuksa, Pavel Ondrašík, oba bratři Šebelovi, Ondřej Smetana nebo Zdeněk Simota. Josef Franc dorazí později, proto bude náhradníkem a koučem. Zlepšit herní taktiku bude pomáhat rovněž Karel Kadlec.

Zápasu bude předcházet minuta ticha za Richarda Wolffa staršího, jenž nás nečekaně opustil na konci října.

Věčné město vidělo jednání FIM Europe

Řím – 26. listopadu
Sídlo evropské motocyklové federace ve Fiumicinu v Římě se o víkendu stalo místem jednání komisí jednotlivých disciplín motocyklového sportu. Mezi nimi pochopitelně nemohla chybět ani ta plochodrážní. Ačkoliv termínový kalendář ještě nebyl zveřejněn, čeští fanoušci se mají, proč těšit.

 

V termínovém kalendáři zatím chybí finálové mítinky SEC a také jasný termín jednoho závodu. Řešily se alokace a dle Petra Moravce, který na jednání zastupoval českou plochou dráhu, dopadla naše federace dobře.

Všechny letošní výsledky byly schváleny a licence drah probrány. Čeští pořadatelé jsou hodnoceni velmi dobře a fanoušci by si měli přijít na své také napřesrok.

Výrazná česká stopa byla zmíněna rovněž na elektrickém poli, ale zároveň zazněl apel na bezpečnost. Přijalo se několik drobných úprav pravidel. Na přetřes přišla rovněž Track Stats, alias zdravotní karta závodníků ve stylu polské ligy, která byla letos testována i při Speedway Grand Prix.

Českou plochou dráhu na římských jednáních zastupoval Petr Moravec (druhý zleva) | foto FIM Europe

Češi a Slováci v akci 488

Závěrečný víkend listopadu roku 2023 přinesl s největší pravděpodobností poslední plochodrážní závodní akci roku v kontinentální Evropě. O úvodu Drift-On-Ice s Romanem Andrusivem píšeme v jednom z předchozích článků. V Ostrowě se zase konal Memoriál Tomasze Jedrzejaka. V něm také účinkovali naši, ale motory mlčely.

 

Hold polskému exmistrovi se totiž skládal turnajem v halové kopané.  Ve společnosti třech desítek týmů  působila rovněž sestavy Bandité z Čech. Její cesta skončila po třech utkáních ve skupině F (Kulturalni Panowie vs Bandity z Czech – 1:0, Bandity z Czech vs RKS Huwdu- 3:0 a Bandity z Czech vs LKS EW Trans Dąļ Dębnica – 0:0).

Bandité z Čech – zleva Josef Franc, Jaroslav Petrák, Luboš Vrtáček, Radim Lamberský, David Vrtáček a Miroslav Mihule | foto laskavostí Davida Vrtáčka

V Žarnovici zomrel Ing. Milan Šovčík

Žarnovica – 24. novembra
V piatok 24. novembra obletela Žarnovicu zarmucujúca správa, že zomrel Ing. Milan Šovčík, jedna z najvýznamnejších osobností v histórii žarnovickej plochej dráhy.

 

Ing. Šovčík blahoželá Jiřímu Štanclovi, víťazovi prvých pretekov MS v Žarnovici, predkola MS jednotlivcov 1979 | foto Ladislav Osvald

Nebol rodeným Žarnovičanom, pochádzal z Pravenca. Do Žarnovice prišiel v roku 1973 ako 33 ročný. Plánoval zostať tu len niekoľko rokov, nakoniec tu prežil plné polstoročie. Najprv sa stal ekonomickým námestníkom a potom aj riaditeľom Preglejky. Neskôr bol zvolený za posledného predsedu Mestského národného výboru a za prvého primátora Žarnovice. Ľudia v takýchto funkciách obyčajne navštevujú podujatia, aby zasadli do čestných lóží. Ing. Šovčík sa naopak okrem pracovných povinností aktívne angažoval v spoločenskom dianí v Žarnovici, či už v samotnej Preglejke, v meste na poli kultúry, v telovýchovnej jednote, ale najmä v motoristickej organizácii. Za tieto zásluhy bol ocenený Výročnou cenou mesta Žarnovica za rok 2000.

Ing. Šovčíka (vpravo) priviedol k plochej dráhe ďalší zaslúžilý funkcionár Jozef Maruška. Spolu vítajú na Zlatej prilbe SNP 1980 Aleša Drymla | foto Ladislav Osvald

Do organizačného kolektívu pretekov na plochej dráhe sa dostal v roku 1974. O rok neskôr už dekoroval zlatou prilbou Jiřího Štancla ako riaditeľ pretekov a v tejto funkcii zotrval až do roku 2000. Počas jeho pôsobenia  bola znovuzaložená Základná organizácia Zväzarmu pri národnom podniku Preglejka, začali sa organizovať preteky majstrovstiev sveta a Európy, z vidieckeho štadiónika sa stal reprezentatívny športový stánok. Pod jeho vedením sa v Žarnovici uskutočnilo úctyhodných 150 najrôznejších podujatí vrátane 26 ročníkov Zlatej prilby SNP. Plochodrážne družstvo sa v roku 1984 prebojovalo do československej extraligy, medzi štvoricu najlepších kolektívov, keď v celej lige štartovalo 13 družstiev. Žarnovickí pretekári Ján Daniel, Ján Danihel, Zdeno Vaculík, Pavol Tonhauzer, Ľubomír Jedek, Dušan Morávek, Jaroslav Danko, Vladimír Tomka, Gašpar a Miroslav Forgáčovci, Ján Mesiarik, Vladimír Višváder pridali k tomu ďalšie individuálne úspechy. Ing. Šovčík pritom vždy zdôrazňoval, že za všetkými týmito výsledkami nemožno vidieť jednotlivca, ale celý kolektív zapálených ľudí, ochotných vykonať viac, než len svoju povinnosť.

Ako najvyšší predstaviteľ mesta prijímal Ing. Šovčík v obradnej sieni mesta aj účastníkov významných pretekov, v tomto prípade manažéra čs. reprezentácie Miloslava Vernera pred semifinále ME juniorov 1983 | foto Ladislav Osvald

Len ťažko sa hľadajú slová vďaky, ktoré by vyvážili to, čo Ing. Milan Šovčík pre Žarnovicu a žarnovickú plochú dráhu vykonal. V polročných intervaloch oslavoval narodeniny a meniny. 27. mája v tomto roku si pripomenul 83. narodeniny, menín 27. novembra sa už nedožil.

Nech odpočíva v pokoji.