Adam Nejezchleba se stal hrdinou sluncem rozpáleného Liberce

Liberec – 28. května
Jedenáct, třináct, patnáct. Pochopitelně plus mínus minutka sem, druhá tam. Tři mítinky nižších kubatur ozdobily libereckou sobotu jeden za druhým s odstupem dvou hodin. Jejich hlavním hrdinou se stal Adam Nejezchleba, jenž nakonec o víkendu nestál na stupních vítězů jen v závodech, v nichž nestartoval. Nejprve přivedl liberecké éčko k premiérovému triumfu v šampionátu republiky na krátkých drahách. Posléze ovládl rovněž finálovou jízdu stopětadvacítek na klasickém ovále. Svůj majstrštyk si nachystal na mistrovské dvěstěpadesátky. Po úvodní jedničce seřídil v depu spojku a tři okázalé triumfy v řadě jej poslaly na finálový startovní rošt. Kevin Nycz sice protáhnul svou triumfálně sérii, ovšem český závodník udržel na uzdě dotírající Kacpera Cymermana a Dominika Barylku.

 

Mazáci i začátečníci

Filip Kasan prošel svou závodní premiérou | foto Štěpán Ševčík

Závody různých plochodrážních kubatur se vesměs prolínají. Liberec ovšem přišel s jasnou formulí. Nejprve stopětadvacítky na krátké dráze, pak na velké a dvěstěpadesátky až na samotný závěr. Praxe podobnou formuli posvětila nejen logikou, ale také jistým půvabem. Jedno drama startovalo až ve chvíli, kdy to předchozí za sebou mělo již své vyvrcholení.

Ve Starých Pavlovicích se dnes zahajovalo již úderem jedenácté dopolední. Startovní listina s rozpisem pro devět závodníků čítala osm jmen. Deváté přibylo hned vzápětí. Žarnovičan Filip Kasan měl startovat až v klasickém mistrovství republiky. Slovenská výprava dorazila pod Ještěd po bratru osmihodinové cestě a nakonec se rozhodla, že si jejich kolibřík vyzkouší před tréninkem i mini ovál. Pak se prý uvidí. A ono se vidělo. Filip Kasan se spolu s pražským Jaroslavem Bartkem seznámil s tratí. A pak se rozhodl startovat.

Štěpánka Nyklová (modrá) projíždí okolo padajících Luboše Hromádky (červená) a Petra Marka (bílá) | foto Štěpán Ševčík

Ostrou závodní premiéru proměnil v zisk jednoho bodu z rozjížďky s číslem jedna. Karel Průša v ní odvedl Štěpánku Nyklovou a ujal se vedení v průběžné klasifikaci šampionátu. Vzápětí jej vyrovnal Luboš Hromádka, zatímco z Chabařovic notně potlučený Petr Marek vydřel druhé místo na úkor Mariána Jirouta.

Rozjížďka s číslem neměla zrovna fádní průběh. Jaroslav Bartek se nejprve objevil bez modrého povlaku. Vzápětí Roman Štola najel do pásky a musel dozadu na trestnou čáru. Poté si vysloužil varování za ulitý start a byl vyloučený za přejetí vnitřní čáry oběma koly.

 

Triumvirát kraluje

Boj o finále A třímala pevně v rukou velká trojka. Adam Nejezchleba na svém stadiónu neprohrál vůbec. Petr Marek přišel o bod pouze s ním, Karel Průša s oběma. Jenže pro nejlepší trojici začíná závod o velké body až ve finále A.

Luboš Hromádka (bílá) v souboji se Štěpánkou Nyklovou (modrá) | foto Štěpán Ševčík

Dnes se mu ostatní nedokázali přiblížit. Jeho žhavý pretendent,  Luboš Hromádka, upadl s Petrem Markem v první zatáčce čtvrté jízdy. Pardubičan měl po ráně do hlavy problémy s orientací, lékař závodu mu proto zakázal účast v repete. Nakonec ocitnul na startovním roštu finále B. Ještě předtím muselo přijít ke slovu céčko.

Jaroslav Bartek k němu nenastoupil. Roman Štola triumfoval stylem start – cíl před Filipem Kasanem, který získával závodnické zkušenosti i za cenu dvou pádů. Finále B se stalo kořistí Mariána Jirouta, kdežto Luboš Hromádka musel odrážet nápor Štěpánky Nyklové.

A konečně finále A. Adam Nejezchleba vypálil dopředu jako střela. Karel Průša jej nechytil, zatímco Petr Marek se v první zatáčce zlehka přetočil. Bylo vymalováno.

 

Podruhé se nezačíná optimálně

O nějakou hodinku po vítězném průjezdu Adama Nejezchleby cílem finále A se stopětadvacítky znovu chystaly na start. Od třinácti nula nula jej čekal pátý díl klasického šampionátu republiky. Rozjížďka s číslem jedna rozdala jeho karty přece jen poněkud nešťastně.

Adam Nejezchleba ovládl oba závody stopětadvacítek | foto Štěpán Ševčík

Nejrychleji odstartovala Štěpánka Nyklová. V prvním oblouku jí předčil Karel Průša. Ona však za mohutné podpory svých početných příznivců z tribuny hlídala Petra Marka. Závodník pražský Markéty se však přece jen v závěru dostal dopředu. Před cílem se ovšem přetočil a upadl. Blonďatá dívčina ji ž neměla šanci vyhnout se. Děsivá kolize se stala dílem okamžiku.

Petr Marek nedoznal vážnější újmy. Pro Štěpánku Nyklovou pádila sanitka z nemocnice, avšak ani její zranění nebyla nikterak vážná. Pomineme-li silný otřes mozku, jenž jí setřel ze vzpomínek celý incident. Řidítka její žebra jen silně narazila.

 

Druhý závod, stejný vítěz

Kolize se stala na cílové rovině, když už Roman Doleček svou šachovnicovou vlajkou odmávnul vítězného Karla Průšu. Repete nebylo třeba, ke slovu se dostaly technické body. Štěpánka Nyklová dostala dva, Roman Štola jeden, kdežto Petr Marek nic.

Nástup před druhým závodem stopětadvacítek | foto Štěpán Ševčík

Letošní systém finále čtyř nejlepších jej však nedostal ze hry o pódium. Chabařovický odchovanec v pražské vestě měl za chabařovicko – liberecký víkend pádů už plné zuby. Jeho tělo bylo mnohde stejně modré jako jeho kombinéza, přesto nepřišel ani náznak rezignace-

Ve čtvrté jízdě jej sice porazil Adam Nejezchleba, jenž stejný kousek zopakoval i v šesté jízdě. To za jeho zády dojel do cíle Karel Průša a Petr Marek byl až třetí. Vabank rozjížďky s číslem osm ale zvládnul dokonale. Přitom se po vylétnutí pásky mohlo zdát, že je přesně tam, kde býval Baťa se svými dřeváky.

Zprvu byl až třetí za vedoucím Lubošem Hromádkou a Mariánem Jiroutem. Ve druhém výjezdu však projel mezi oběma Pardubičany jako nůž máslem. Vítězství dostaly do finále nejen jeho, nýbrž také Filipa Kasana.

Karel Průša (modrá) vodé Petra Marka (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

Slovákovi chutnala klasická dráha, byť o poznání menší než jeho Žarnovica, o poznání lépe než jeho domácí Žarnovica. Ve třetí jízdě bral druhé místo na úkor Luboše Hromádky, ob jízdu později prvně ve své kariéře triumfoval. Právě tato trojka byla rozhodující na misce vah při pětibodové rovnosti s Lubošem Hromádkou.

Finále se stalo kořistí Adama Nejezchleby. Po jeho rychlém startu se za jeho zády seřadili Karel Průša, Petr Marek a Filip Kasan. Stopětadvacítky se dočkaly dvou vyhlášení vítězů a pak již liberecký ovál patřil českému šampionátu dvěstěpadesátek.

 

Pódiový hattrick Adama Nejezchleby

Ve startovním poli čtvrtlitrů hráli prim cizinci. A to tím spíše, když se Oliver Schmid ráno omluvil kvůli nevolnosti. Zprvu se zdálo, že podobný poměr nabídne rovněž pohled do výsledkové listiny. Dominik Hrbek vyšel v rozjížďce s číslem jedna naprázdno. Adam Nejezchleba ob jízdu později urval jediný bod na úkor Gregora Zorka.

Všechno se ovšem mělo otočit v rozjížďce s číslem šest. Maksymilan Pawelczak vletěl do pásky, ale za jeho prohřešek neslo vinu nefungující zelené světlo. Po restartu se v čele usadil Adam Nejezchleba. Za jeho zády se Dominik Barylka musel bránit Zoltánu Lovasovi a Maksymilianovi Pawelczakovi, jehož v posledním oblouku poslala na zem porucha spojky.

Kevin Nycz ve finále dvěstěpadesátek vede před Adamem Nejezchlebem (červená), Dominikem Barylkou (modrá) a Kacperem Cymermanem (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

Polák doběhl s motocyklem do cíle, protože nula je přece jen více než písmenko, a při patu skóre by přece jen mohla co říct při řešení otázky postupu do finále. Jenže spojka zazlobila podruhé a Maksymilian Pawelczak  se kvůli ní na rošt deváté jízdy prakticky ani nepostavil.

Adam Nejezchleba opět triumfoval stylem start – cíl. Další velké sólo přidal v rozjížďce s číslem deset. V okamžiku průjezdu cílem mu finále nemohl sebrat vůbec nikdo. Neporažený Kevin Nycz si v něm vybral třetí dráhu, z níž zamířil za svým dalším, tentokrát klíčovým triumfem.

Adam Nejezchleba se usadil za ním. Sotva odrazil Dominika Barylku, Polák zmobilizoval své síly a ve dvou závěrečných okruzích byl hodně nepříjemným protivníkem. A Kacper Cymerman jakbysmet. Nicméně český borec si nenechal na své druhé místo sáhnout a také ani potřetí nechyběl na pódiu.

Karel Průša, Adam Nejezchleba a Petr Marek při vyhlášení krátké dráhy | foto David Jetmar
Karel Průša, Adam Nejezchleba a Petr Marek při vyhlášení krátké dráhy | foto David Jetmar

MR 125 ccm na krátké dráze:

TOT C B A
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 3 3 3 3 12 1.
2. Karel Průša, Slaný 3 2 3 2 10 2.
3. Petr Marek, Praha 2 3 3 3 11 3.
4. Marián Jirout, Pardubice 1 3 2 3 9 1.
5. Luboš Hromádka, Pardubice 3 F/R 2 2 7 2.
6. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 2 2 2 8 3.
7. Roman Štola, Mariánské Lázně L 2 L 1 3 1.
8. Filip Kasan, SK – Žarnovica 1 F F 1 2 2.
9. Jaroslav Bartek, Praha 2 E 1 1 4 3.

Poznámka: varování za startovní přestupek Roman Štola v rozjížďce s číslem tři; lékař závodu zakázal Luboši Hromádkovi startovat v opakování čtvrté jízdy

Šampionát stopětadvacítek na krátké dráze: Karel Průša, Adam Nejezechleba, Petr Marek a Filip Kasan | foto David Jetmar

MR 125 ccm:

TOT FIN
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 3 3 3 2 11 1.
2. Karel Průša, Slaný 3 3 2 3 11 2.
3. Petr Marek, Praha X 2 1 3 6 3.
4. Filip Kasan, SK – Žarnovica 0 2 3 0 5 4.
5. Luboš Hromádka, Pardubice 2 1 0 2 5
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 1 0 2 1 4
7. Marián Jirout, Pardubice 1 1 1 1 4
8. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 – – – 2
Šampionát dvěstěpadesátek: Adam Nejezchleba, Kevin Nycz, Dominik Barylka a Kaspec Cymerman | foto David Jetmar

MR 250 ccm:

TOT FIN
1. Kevin Nycz, PL 3 3 3 3 12 1.
2. Adam Nejezchleba, Divišov 1 3 3 3 10 2.
3. Dominik Barylka, PL 3 2 3 1 9 3.
4. Kacper Cymerman, D 2 3 2 2 9 4.
5. Tilen Bračko, SLO 1 2 1 3 7
6. Zoltan Lovas, H 2 1 2 3 7
7. Adam Putkowski, PL 2 2 0 2 6
8. Filip Beczkowski, PL 1 1 2 1 5
9. Maksymilian Pawelczak, PL 3 0 – 1 4
10. Dominik Hrbek, Pardubice 0 1 1 0 2
11. Gregor Zorko, SLO 0 E 1 0 1

Poznámka: z původně přihlášených se omluvil Oliver Schmid; varování za startovní přestupek Kacper Cymernan v jedenácté jízdě

Jan Kvěch je v challenge o Speedway Grand Prix 2024

Žarnovica a Lonigo – 27. května
Jan Kvěch skončil třetí v kvalifikačním kole SGP 2024 v italském Terenzanu. Stejný podnik v Žarnovici se stal kořistí miláčka domácích tribun Martina Vaculíka. Václav Milík a Daniel Klíma cestu k postupu nenašli.

Lonigo:  
1. Piotr Pawlicki, PL 2 3 3 2 3 13
2. Nicolas Covatti, I 3 2 3 1 3 12+3
3. Jan Kvěch, CZ 2 3 2 3 2 12+2
4. Michele Castagna, I 3 2 3 3 2 12+1
5. Oliver Berntzon, S 3 3 0 2 3 11
6. Niele Kristian Iversen, DK 2 2 1 3 2 10
7. Timo Lahti, FIN 0 1 3 2 3 9
8. Jaimon Lidsey, AUS 3 3 1 ex 2 9
9. Tom Brennan, GB 1 1 3 2 1 8
10. Matic Ivačič, SLO 1 2 2 0 1 6
11. Marius Hillebrand, D 0 1 0 3 1 5
12. Mathias Tresarrieu, F 2 0 1 1 ex 4
13. Eber Ampugnani, RA 1 1 E 1 ex 3
14. Andrea Battaglia, I 0 F 2 ex F 2
15. Facundo Martin Cuello, RA 1 0 1 0 0 2
16. Denis Štojs, SLO 0 0 ex 1 1 2
17. Matteo Boncinelli, I (res) &nbsp DNR
   
Žarnovica:  
1. Martin Vaculík, SK 2 3 3 3 3 14
2. Szymon Wozniak, PL 3 2 3 2 3 13
3. Luke Becker, USA 3 3 2 3 1 12+3
4. Frederik Jakobsen, DK 1 3 3 3 2 12+2
5. Robert Lambert, GB 2 2 3 3 2 12+1
6. Max Fricke, AUS 3 2 2 1 3 11
7. Bartosz Smektala, PL 3 1 1 2 2 9
8. Filip Hjelmland, S 2 3 2 0 1 8
9. Nick Škorja, SLO 1 1 2 2 1 7
10. Václav Milík, CZ 0 0 1 1 3 5
11. Victor Palovaara, S 1 1 1 2 0 5
12. Daniel Klíma, CZ 0 2 1 1 0 4
13. Nicolas Vicentin, I 0 T 0 1 2 3
14. Lukas Fienhage, D 2 0 0 0 0 2
15. Max Ruml, USA 0 1 0 0 1 2
16. Vitalij Lysak, UA 1 0 0 0 0 1
17. Jakub Valkovič, SK (res) 0 0