V sobotu se v polských Stanowicích konal již čtyřiadvacátý ročník Mikulášského závodu malých kubatur. Letos měl hodně na vlásku, protože již od pátku vydatně pršelo. Avšak ovál byl výtečně připraven a zkušení organizátoři dokázali bez jakéhokoliv omezení odjet oba závody v kubaturách 50 i 125 ccm. A tak se mohl český závodník naposledy v letošní sezóně postavit na pódium.
Vítězství připadlo Bartoszi Lewandowskemu, který v rozjezdu porazil Kewina Nycze, jenž také v základní části nepoznal hořkost porážky. Adam Nejezchleba (3 2 2 2) byl s přehledem třetí a po závodech spolu se svým otcem Zbyňkem nemohl vynaděkovat Shupa Teamu, který významnou měrou zapracoval na přípravě motocyklů pro tento závod.
Strömsund – 9. prosince
Po svém příjezdu do Strömsundu našla česká výprava čtyři dráhy, které tu vytyčil Franz Zorn. Jenže po oblevě nebyly ještě sjízdné, ačkoliv podmínky byly ideální a ledu bratru téměř třicet centimetrů. A tak si ledaři v pátek vyšli na procházku, ale o dalších víkendových dnech již bouřili svými motory.
Češí ledaři ve švédském leseV sobotu se šlo do první ostré akce
„V pátek jsme si dali takovou rozcvičovací asi devítikilometrovou procházku po okolí jednoho strömsundského jezera,“ vypráví Martin Málek, který Martina Běhala, Davida Lizáka a Roberta Růžičku doprovází coby mechanik. „Některým členům výpravy se výlet zdál delší, proto jsme si zkrátili cestu přes místní les. Bylo to sice dál, ale skvělou bažinatou cestou.“
První ostré akce se čeští ledaři dočkali v sobotu. „První den všichni přežili bez újmy,“ konstatuje Martin Málek. „Podmínky na jezeře byla skvělé, ani jsme moc nemrzli, bylo asi mínus dva a sluníčko.“
Společně s Čechy trénovali Franz Zorn, Němec Erwin Schuster a domácí Pierre Hallen. „Kluci se dostali na dráhu asi pětkrát,“ líčí jejich mechanik. „Zezačátku na nich bylo vidět, že jsou ještě trochu ztuhlí, ale závěr tréninku si užívali všichni jako na konci sezóny. A večer byla sauna.“
Zleva David Lizák, Robert Růžička a Martin Běhal
V noci na neděli se rtuť teploměru poněkud propadl dolů. „Přituhlo i na dráze,“ odtuší Martin Málek. „Sjeli se ještě další závodníci, Ove Olsen a Stefan Svensson, takže jich na jezeře bylo rovnou osm. Naši kluci se dostali na dráhu jen asi čtyřikrát, ale zase najeli šest, sedm ostrých kol, pokaždé se třemi starty. Franky připravil další skvělou dráhu se startovacím zařízením a docela se proháněl se Svenssonem a Hallenem. Naši kluci ale jezdili zatím jen spolu a nejvíce vítězství si připsal asi pan Modus Běhal.“
Nicméně včera začaly první potíže. „Přišly drobné technické trable, jako povolené šrouby, prasklé dráhy v kole a nefunkční tlumič řízení a jedna vadná svíčka,“ odtuší březolupský plochodrážník. „Nic, s čím bychom si neporadili. Jinak trochu strachu nahnal Robert Růžička, kdy ve vedení neustál nerovnosti na lajně a David Lizák se mu musel pohotově vyhýbat. Naštěstí to odnesla jen ohnutá stupačka Davida a roztržená kombinéza na ramenu Roberta.“
Češi pokračují v pobytu i dalších dnech, ale večerní návrat ze sauny jim poněkud pokazilo sněžení. Všichni proto napjatě očekávají, jak dnes budou ovály vypadat.
Včera měl hodně práce také Martin Málek coby mechanik výpravy
Stromsund – 6. prosince
Martin Běhal, Robert Růžička a David Lizák, kteří jsou na švédském soustředění, se včera byli podívat na biatlon v Östersundu. Nicméně zítra se sami dostanou do akce, protože zamrzlá jezera v okolí Stromsundu nabízejí led, který jim téměř celý rok chyběl.
via Strömsund – 5. prosince
Po šesti hodinách pohodové plavby se česká výprava vylodila z trajektu v Trelleborgu a půlnoc na dnešek ji zastihla na dálnici směr Strömsund. Robert Růžička za volantem míjel prakticky jen samé kamiónu. Martin Málek a David Lizák spali, aby se mohli nad ránem sami ujmout řízení dodávky. Martin Běhal bavil řidiče a stačil přitom vyslat pozitivní zprávy do Čech.
„Začíná se vyjasňovat a to je předzvěst toho, že by mohlo začít mrznout,“ svěřuje se. „Bylo by na čase. Lizoš mluvil s Franky Zornem a momentálně je ve Strömsundu obleva, ale přece se nebudeme vracet. Trochu upravíme program a uvidíme. Ve čtvrtek se pojdeme podívat a zafandit našim biatlonistkám do Östersundu. Budeme stát u cíle, tak nás možná uvidíte v televizi.“
Osečná – 4. prosince
Advent tradičně provází vůně čerstvě upečeného cukroví. Osečná pochopitelně není výjimkou a také pod okny Martina Běhala by známý ruský fyziolog Ivan Petrovič Pavlov mohl názorně demonstrovat platnost svých tezí o podmíněných reflexech. Nicméně český ledař nepředvádí své kulinářské umění v souvislosti s Vánoci, ale protože dnes před soumrakem se pro něho zastaví dodávka s českými ledaři mířícími za tréninkem do Švédska.
Dnes okolo páté hodiny ranní se výprava ve složení David Lizák, Martin Běhal a Robert Růžička, pro něž bude jako mechanik pracovat Martin Málek, vypraví do švédského Strömsundu. Na místních jezerech nechal Franz Zorn vytyčit ovály, byť sám míří k přípravě do Ruska.
Čeští závodníci by zde měli prvně vyjet v sobotu a zůstat až do příštího pátku či soboty, aby se jim dlouhá cesta vyplatila. Kromě toho plánují podívat se také na biatlon do Östersundu, který leží asi šedesát kilometrů od místa jejich pobytu.
Martin Běhal se na cestu do Švédska pořádně připravil
Babice u Netolic a Mořina – 30. listopadu
Ještě před říjnovým finále českého šampionátu oba podepsali kontrakt s Plymouthem, který se pro sezónu 2020 chtěl z třetí britské ligy povznést do Championship. Předběžná přihláška byla přijata, nicméně na britské valné hromadě plochodrážního sportu se objevily nové a nepředvídatelné podmínky, což management Plymouthu vzhledem k nutnosti zajištění dalšího financování donutilo svou žádost o dvanáct měsíců odložit. Ondřej Smetana tudíž hledá jiné možnosti stejně jako Zdeněk Simota, jenž dokonce bez britského angažmá zvažuje konec závodění.
Naděje umírá poslední již třetím rokem
Zdeněk Simota se dokonce dostává k úvahám o konci kariéry
„Prý je ještě nějaká schůze v lednu,“ přibližuje Zdeněk Simota nové informace z přístavního města na pobřeží La Manche. „Zkoušíme ještě Newcastle, pomáhá nám s tím Štanclík, ale může se stát ještě, že by to v Plymouthu přece jen dopadlo. Bylo by to lepší, tam to znám, ale jiný klub je určitě lepší než nic.“
Vidina startů v britské soutěži zatím udržovala při životě kariéru jihočeského plochodrážníka, ale tříleté čekání je přece jen stává již příliš dlouhé. „Bez Anglie nevím…“ pokrčí rameny. „Jenom tady bych nezávodil. Už to říkám tři roky, nevyplatí se to. Teď maj‘ bejt‘ jen čtyři extraligy. Tisíc korun za bod a cesťák, z toho živej‘ bejt‘ nemůžu. A sponzory tady neseženeš.“
Neveselo, truchlivo
Ondřej Smetana má prozatím jisto jen v českých závodech
Dosavadní vývoj v Plymouthu zaskočil rovněž Ondřeje Smetanu. Pražský závodník podepsal smlouvu dokonce ještě pár hodin před Zdeňkem Simotou. Ale dohoda jej nutila zamknout ústa na sedm západů, byť se prvním britským angažmá své kariéry pochlubil již na pražském Racing Expo.
„Plymouth nepojede,“ povzdechne si. „Budu tak závodit v Čechách, sháním klub ve Švédsku, sháním něco v Anglii, mám tam kontakty. Ale kluby jsem plný. Možná ještě dva, ale to nevím. Tohle jsem nečekal ani já, ani Zdenda. Zaskočilo mě to.“
Vedle pražské Markéty je Ondřej Smetana v sestavě Wittstocku, který příští rok vstoupí do druhé polské ligy. „Má mě na soupisce, máme dohodu, ale kontrakt jsem nepodepsal,“ přibližuje detaily, přičemž si posteskne na současný plochodrážní vývoj u nás. „takže přebor, čtyři extraligy a tři mistráky…“