Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Tomáš Topinka chce na další trénink přivézt víc Pražanů

Praha – 24. dubna
Na Markétě stále probíhají stavební práce, proto Tomáš Topinka využil možnost trénovat v Pardubicích. Současná pravidla ovšem nedovolovala větší počet závodníků než šest. Nyní po rozsudku paržského městského soudu o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví, začala vláda uvolňovat restrikce rychlejším tempem. Pražský kouč proto věří, že by příští týden mohl do Svítkova dorazit s početnějším kontingentem.

Na pardubický ovál se dostal také Petr Chlupáč
Josef Franc se chystá do akce

„Předevčírem jsme v Pardubicích byli v hrozně omezený sestavě,“ říká kouč extraligových šampiónů. „Vláda nedovolila více lidí, Pardubice měly zase obavy o dráhu, kde se letos ještě nejezdilo. Ve středu máme v plánu jet sem znovu. A co jsem slyšel v rádiu, počet sportovců by na tréninku už neměl bejt‘ omezenej‘. Mohlo by nás přijet víc, ale bude záležet na Pardubicích, jak to zvládnou organizačně.“

Jan Kvěch v akci během středečního tréninku

Foto: Petr Makušev a Daniel Šilhán st.

Roušky pronikly i do ploché dráhy

Pardubice – 22. dubna
Na plochodrážní závody si v Čechách budeme muset ještě počkat, nicméně uvolňované vládní restrikce umožňují sportovcům trénovat na venkovních sportovištích. Plochodrážní stadión je náramně vzdušné místo. A protože v Pardubicích je připravená dráha, včera se zde objevila šestka závodníků.

Václav Milík nemohl na ovále chybět
Petr Kolář při práci na motocyklu Petra Chlupáče

Dorazila trojice Pražanů Josef Franc, Petr Chlupáč a Jan Kvěch. Spolu s nimi vyjeli na ovál domácí Václav Milík, Hynek Štichauer a Daniel Šilhán. Ten se při své první jízdě necítil zrovna fit, protože se v sedle objevil prakticky poprvé po svém loňském zranění ruky. Postupně se však zlepšoval.

Trénování vyžaduje dodržování současných bezpečnostních předpisů. A tak se po depu v rouškách pohybovali nejen závodníci, ale i jejich mechanici. Ti ze se zakrytými ústy a nosem pracovali na motocyklech i přímo na dráze.

Jan Kvěch si své bravurní kousky neodpustil ani před prázdnými tribunami

Foto: Petr Makušev (Sportphoto)

Také Hynek Štichauer odstartoval do nové sezóny

Pardubice pořádaly první trénink

Pardubice – 22. dubna
Rozvolňovací opatření české vlády umožňují tréninky profesionálních sportovců samozřejmě za dodržení přísných bezpečnostních opatření. Jako první otevřel plochodrážníkům náruč pardubický Svítkov. Dnes odpoledne tu trénovala trojice domácích závodníků a také pražští junioři.

Václav Milík na snímku z dnešního tréninku dokládá, že roušky zdomácněly už i v plochodrážních depech

Foto: Daniel Šilhán st.

Memoriál Antonína Vildeho má stále šanci

Slaný – 20. dubna
Mezi plochodrážními závody, které minulý týden vzhledem k nouzovému stavu naší země dostaly status zrušeného závodu, patří také Memoriál Antonína Vildeho. Letos se jeho jubilejní dvacátý ročník měl konat v polovině příštího měsíce. Nicméně Antonín Vilde, slánský předseda a syn závodníka, na jehož počest se mítink koná, se magazínu speedwayA-Z svěřil, že by určitá šance mohla být při podzimním mistrovství republiky dvojic.

 

Prodloužení nouzového stavu poslední kapkou

Stupně vítězů loňského Memoriálu Antonína Vildeho

„Celou záležitost jsem zodpovědně a dlouhodobě zvažoval, několikrát jsem to konzultoval i s Jirkou Beránkem z PRO – TECu, dlouhodobým hlavním partnerem závodu,“ přibližuje Antonín Vilde okolnosti, které ho ke zrušení květnového termínu vedly. „Od roku 2005, kdy se podařilo memoriál mého otce obnovit, si myslím, že za tak dlouhou dobu naší spolupráce, kdy jsme museli překonávat i určité překážky, které byly vyvolány buď záměrně nebo jinými okolnostmi, se podařilo vše zvládnout. Ale letošní situace je výjimečná. PRO-TEC Meeting Memoriál Antonína Vildeho jako samostatný závod se tím pádem letos neuskuteční.“

K takovému verdiktu se rozhodně nedospěje snadno. „To víš, že mě to dost mrzí, ale nějaké rozhodnutí padnout muselo,“ pokračuje slánský šéf. „Vzhledem k tomu, že se situace ohledně stavu státní nouze posunula na další termín, nebylo na co čekat. Současný stav nejen v České republice není nakloněn k pořádání sportovních akcí. Toto bylo východiskem, jak předejít především  finančním ztrátám, jak hlavního partnera závodu, tak dalších sponzorů, AK Slaný, tak potažmo naší rodiny.“

Vítězné wheelie Jana Kvěcha
Vítězné wheelie Jana Kvěcha

Řada jiných závodů však byla přeložena na náhradní termín. „Posunout akci na další termín není tak jednoduché,“ říká Antonín Vilde. „Jak z pořadatelského pohledu, u nás v klubu si jednotlivý členové pořadatelského sboru hlásí volno v zaměstnání s výhledem na předem stanovené termíny a případné změny jim následně  nabourávají pracovní, ale i rodinný harmonogram. Navíc nikdo neví, jak se nouzový stav podepíše u jejich zaměstnavatelů na další chod firem, kde jsou v pracovním poměru. Další aspektem je zdravotní zajištění závodu, Nemocnice Slaný má od našeho klubu nahlášené termíny od začátku roku, ale na současný stav i na určité úkoly, které zaměstnanci slánské nemocnice mají, není záruka, že by případný náhradní termín byli schopni akceptovat. To jsou kriteria, která jsou nutné vzít na vědomí.“

 

A co třeba v září?

V posledních letech se podoba Memoriálu Antonína Vildeho ustálila na podniku dvojic. „Měli jsme to samozřejmě to tak naplánované jako tradičně i letos,“ popisuje. „Chtěl jsem doplnit o tři vložené jízdy kubatury 125 ccm. Dopoledne se mělo konat soustředění Sportovního centra mládeže a vybraná pětice reprezentantů by odpoledne startovala v závodě o cenu www.OMACZ.CZ. Společnost OMA Mělník v předešlých letech  byla sponzorem závodu mistrovství republiky stopětadvacítek na malé dráze. A aby nevypadla se zaběhnutého harmonogramu, byl zvolen tento postup. Rovněž malá dráha by byla v permanenci, tradičně o přestávkách by na ní své umění předvedli Štěpánka Nyklová, Karel Průša a Tony Katra. Případní zájemci z jiného klubu by zcela jistě nebyli odmítnuti.“

Stopětadvacítky k Memorilá Antonína Vildeho neodmyslitelně patří

Nic však ještě není ztraceno. Svět ploché dráhy upírá své zraky ke druhé polovině sezóny. Na svátek všech Václavů se ve Slaném má konat mistrovství republiky dvojic. Jubileum zdejší dráhy připomene publikace Slánská sedmdesátka, aneb od padesátého doleva a smykem.

Mnoho jiných závodů se již v minulosti muselo vydat cestou nadstavbových podniků.  „Samozřejmě není vyloučeno, že se série memoriálu nepřeruší,“ usmívá se Antonín Vilde. „Ve hře je 28. září finále mistrovství republiky dvojic a zde je šance jak navázat na předešlé ročníky byť v jiné podobě.“

Foto: Mirek Horáček

 

Chabařovice zažívají krásné plochodrážní Velikonoce

Chabařovice – 12. dubna
V úterý vláda umožnila provoz venkovních sportovišť, pochopitelně za podmínky dodržení bezpečnostních a přísných hygienických regulí. V Chabařoviccíh využili situace a jejich areálem se opět rozléhal zvuk plochodrážních motocyklů.

Adam Nejezchleba (vlevo) a Petr Marek trénovali v Chabařvicích

Všechno začalo ve čtvrtek. Po dohodě se manažerem a trenérem Ladislavem Šifaldou zde trénoval Petr Marek. Vedle něho se zde včera objevil také Adam Nejezchleba.

Oba kolibříci si užili ježdění od deseti do šestnácti hodin. Vedle tréninku se v areálu rovně konala brigáda a pokračovalo se v úpravě klasického oválu.

V Chabařovicích se také pracovalo na ovále

Foto: Pavel Marek

Ani v Březolupech se nezačne závodit podle plánu

Březolupy – 7. dubna
Prvně od čtvrtého ročníku Slováckého oválu v září 2007 měly Březolupy zažít mezinárodní závod. Jejich ovál na moravské návsi měl posloužit jako dějiště letošního úvodního kola Speedway Friendship Cupu. Nicméně mítink musel být odvolán ještě, než v Žarnovici, kde měla soutěž pokračovat v předvečer slovenského šampionátu, byli okolnostmi dotlačeni ke stejnému kroku. Na rozdíl od slovenských podniků, které jsou pouze přeloženy na klidnější časy, v Březolupech se kvůli dotačním zásadám pohár přátelství letos nepojede vůbec.

Slovácký ovál roku 2007 byl prozatím posledním mezinárodním závodem v Březolupech – na pódiu stojí Martin Málek, Filip Šitera, Hynek Štichauer a Martin Gavenda

Foto: Martin Búri