Goričan – 2. března
Plochodrážníci soustředění pod hlavičkou pražského Olympu začínají sezónu tradičně na soustředění v Goričanu. Letošní rok není výjimkou. Po včerejším odjezdu se dnes dopoledne devítka závodníků pustila do prvního tréninku.
Goričan je dnes a zítra domovem devíti českých závodníků | foto Zdeněk SchneiderwindDaniel Klíma se svým otcem Romanem | foto Tomáš Topinka
V Goričanu panuje skvělé počasí. Je pod mrakem, ale co je nejdůležitější, dráha je excelentní. Představí se na ní Daniel Klíma, Jan Jeníček, Matouš Kameník, Adam Nejechleba, Václav Milík, Adam Bubba Bednář, Jaroslav Vaníček, Petr Marek a Karel Průša.
V pondělním plánu je celodenní trénink. Nazítří jakbysmet. Během odpoledne by se mělo rozhodnout, zda se po úterku pojede domů, případně se bude pokračovat v jiné destinaci.
Mimo Čechů jsou v Goričanu i Poláci, mezi nimi Oskar Paluch či Kacper Mania.
Václav Milík krouží svá první letošní kola | foto Tomáš Topinka
Plochodrážní motory už bouří na oválech. Devět českých borců dnes začíná dvoudenní trénink v chorvatském Goričanu. Včera v den uzávěrky dánských soupisek se ale Holsted pochlubil novou akvizicí. Není jí nikdo jiný než český šampión Jan Kvěch.
Jan Kvěch podepsal dánský Holsted | foto Pavel Fišer
Kostěnice – 28. února
Poslední den druhého měsíce roku bylo na oválku v Kostěnicích rušno. Motory plochodrážních či flat trackerských speciálů zde nebouřily, ale tradiční vůně buřtíků se linula široko daleko. V severní zatáčce, tedy té vzdálenější od železniční trati, totiž vznikl nefalšovaný Taxisův příkop.
Drenáž má odvodnit severní zatáčku | foto Radek Červenka
Drenáž je potřeba k trvalejšímu odvodnění trati. Stejně jako návoz hrubšího písku, aby se od konce března mohlo začít trénovat. K úhradě nákladů je také potřeba uhradit poplatky. Celoroční tréninková permanentka stojí tisíc korun.
Moto Klub Úhřetická Lhota rovněž letos plánuje pořádání Srandamačů. Jejich termínový kalendář by měl být známý v nejbližších dnech.
Kostěnice se probudily ze zimního spánku | foto Radek Červenka
Praha – 28. února
Devět malých drah má nebo bude mít česká plochá dráha v letošní sezóně. A také dost zájemců o závodění. Na každém z kolbišť se vedle jednoho mistrovského podniku jednou zastaví také Speedway Mini Cup, jež se vrací na scénu po jednoleté odmlce. Začíná se přesně za měsíc v Praze, končí se v červenci v Liberci.
Plochodrážní Speedway Mini Cup 2026:
28.3.
Praha
29.3.
Plzeň
4.4.
Chabařovice
2.5.
Divišov
15.5.
Mariánské Lázně
1.6.
Slaný
26.6.
Kopřivnice
3.7.
Svitavy
25.7.
Liberec
Speedway Mini Cup se vrací na scénu | foto Antonín Škach
Přelouč – 28. února
V závodech s finálovou nadstavbou jsou body ze základní části nakonec zapomenuty. A rozhoduje jen a jen pořadí. Nicméně ono to zas až tak černobílé není. Nebo alespoň nemusí mít. Pakliže by Lukáš Hutla v sobotu ve Varkausu získal o jeden bodík navíc… Na kdyby se ovšem plochá dráha nejezdí. Český ledař je vicemistr starého kontinentu a může osnovat smělé plány na světový šampionát, jenž startuje za čtrnáct dnů v bavorském Inzellu.
Přímý postup do finále prošel kolem velmi těsně
Do Finska je cesta dlouhá, ale díky lodní lince poměrně pohodlná. „Trénink byl v sobotu tři hodiny před závodem,“ ujímá se Lukáš Hutla úlohy vypravěče. „Nevím, proč ho neudělali dřív, čtrnáct dnů tam měli mínus pětadvacet. Řešili jsme to s FIMáky do budoucna. Hlavně to byla dráha, kde jsem ještě nebyl.“
A jaká vlastně byla? „Super, zázemí taky,“ dozvídáme se. „Je menší než Ervik. Dal jsem těžkej převod. Do pomala, do síly. Ale na to jsme brzy přišli. V závodě jsem startoval. Pak jsem ale polevil, jak mě Niklas předjel.“
Kromě Niclase Kalina Svenssona v v rozjížďce s číslem čtrnáct, Lukáše Hutlu porazil také Max Koivula v deváté jízdě. Oba Seveřané šli do finále rovnou. Fin se čtrnácti body, Švéd se třinácti. Stejné skóre dosáhl také český ledař.
Plán vyhnout se poslední šanci neklapl jen velice těsně, mít tak onen bode navíc…. „Rozhodla vzájemná jízda,“ říká Lukáš Hutla. „Šel jsem do poslední šance. Odstartoval jsem a vyhrál.“
Verdikt poslední zatáčky
Zbývala poslední rozjížďka celého odpoledne. Ta nejdůležitější. O titul mistra Evropy. A zbývající dvě medaile. Od vnitřní čáry Max Koivula, Niclas Kallin Svensson, Lukáš Hutla a Heikki Huusko.
„Odstartoval jsem poslední,“ povzdechne si Lukáš Hutla. „Nebylo tam místo, všichni mi ujeli. Najednou jsem slyšel něco nalevo. 5íakl jsem si, co se děje. A byl jsem třetí.“
Niclas Kallin Svensson vyjel z trati, ve druhém kole zastavil Max Koivula. „Něco se mu urvalo,“ vysvětluje český ledař. „Ulomil se kohout, jak ho otevíráš, udělal se otřepek a přicpalo mu to trysku.“
Informace o soupeřově smůle se obhájce loňského titulu dozvěděl až po závodě, nyní byl v půlce finále druhý za Heikko Huuskem. „Najednou jen já a on,“ líčí. „Ty kráso, má náskok dvacet metrů, dvakrát jsem ho ten den porazil. Ale už jsem nemoh‘. Oni si dvacet minut odpočali, já musel jet poslední šanci.“
Naděje ale ještě neumřela. „V poslední zatáčce jsem řval do helmy, že ho podjíždím,“ vrací se nazpět do Varkausu. „Ale nakopalo mě to. Zaplaťpánbůh za druhý místo. Teď Inzell, ten jsem v životě nezajel. Jdeme do nich, to jsem psal loni, nevyšlo, snad to vyjde letos. Motory jsem poslal na repas, krk držel, v Inzellu bych měl bejt v cajku, budu chodit do posilky.“
Lukáš Hutla, Heikki Huussko a Max Koivula na pódiu | foto tiskový servis FIM Europe
Uherčice – 25. února
Někdy kolem roku 2002 si Roman Andrusiv od Alexandera Kopeckého v Českém Dubu zakoupil jeho motor BM s vyraženými číslicemi 300 009 na karteru. Stejnu jednovačkovou pohonnou jednotku tehdy užívali třeba Michal Makovský, René Juna či Patrik Linhart. Provázel jej až do konce kariéry. Skončila v květnu 2008 pádem o tréninku před úvodním dílem šampionátu juniorských družstev na Markétě. Nyní je dost možné, že se objeví v Kostěnicích na některém ze Srandamačů.
Motor BM v rámu motocyklu Romana Andrusiva v jeho typických barvách | foto Roman Andrusiv
Motor zůstal Romanu Andrusivovi dodnes. „Má ho brácha,“ upřesňuje svého času třetí nejlepší junior republiky. „Koupil jsem ho někdy v roce 2002 a celou dobu byl pojízdnej. Na něm jsem si zlomil ruku a pak skončil. V zatáčce mě to vykoplo a já jsem přeletěl ven.“
Motory BM alias Bohemia Modell od Alexandera Kopeckého z Českého Dubu:
Severočeský technický mág jejich vývoj rozběhl v první půli devadesátých let spolu s nejlepším českým plochodrážníkem všech dob Jiřím Štanclem. Jejich spolupráce skončila, ale on je ve svém podniku produkoval dál. Netisknul žádné prospekty, ani tiskové informace. Na rozdíl od běžných zvyklostí typy motorů BM neoznačoval ani jmény, ani čísly. Čas od času se mezi přáteli pochlubil, že vývoj pohonné jednotky mu nezabere ani měsíc. Na oválech se postupně objevily stojáky, ležáky, jednovačky, dvouvačky. V lednu 2011 jje produkce motorů BM uzavřenou kapitolou. Alexander Kopecký uváděl, že jich stvořil asi osmdesát. Neměly žádnou technickou dokumentaci, všechno držel jen ve své hlavě. Největší problém spatřoval v zajištění adekvátního servisu.
Jeden z posledních funknčních motorů BM | foto Roman Andrusiv
Během letošní zimy jej bratři Andrusivovi dali do rámu. „Doufám, že bychom se mohli objevit v Kostěnicích,“ dozvídáme se. „Saša měl motory technicky pefektně udělaný. Ale já je neuměl naladit, nejelo mi to.“