Dnes ještě nevyšlo slunce nad pohárem stopětadvacítek

Praha – 28. března
Začátek pohárové série stopětadvacítek PRO-TEC Speedway Mini Cup patří k jaru stejně neodmyslitelně jako Velikonoce. Jenže kolibříci se letos neurodili a tak se na malé Markétě jen trénovalo. Sice intenzivně, ale přece jen pouze trénovalo.

 

Trénink není závod

Pošmourný Zelený čtvrtek patřil na malé Markétě tréninku stopětadvacítek | foto Antonie Škachová

Dopolední zprava zněla jasně jako nesmrtelný rozkaz z filmových Pelíšků. „Přijedou jen čtyři závodníci,“ informoval Zdeněk Schnneiderwind. „Proto bude pouze trénink.“

Stopětadvacítky se vesměs netěší obrovské přízni fanoušků. Sluníčko se ovšem do české metropole vypravilo. Když zjistilo, že žádný Speedway Mini Cup dnes nebude, strašlivě se urazilo.

Zmizelo za závojem šedivých mraků, které přihnal rozpustilý studený větřík. A Zelený čtvrtek byl rázem vším, jen ne krásným dnem.

 

Sraz je po šestnácté

Štěpánka Nyklová na tréninku nechyběla | foto Antonie Škachová

Těsně před obligátní šestnáctou hodinou stály za plotem malé Markéty dodávky Karla Průši a Štěpánky Nyklové. Pěkně vedle sebe po pravé straně mírného stoupání k baseballovému areálu. Jaroslav Bartek rozbil své improvizované depo o něco níže a výrazně blíže výjezdu na ovál.

Jakub Hejkal se zatím prodíral pražskou dopravní zácpou. A jeho otec za volantem překonával jeden šnečí rychlostní rekord za druhým. Konec dobrý, všechno dobré. Nakonec se objevila i Slaňákova Shupa v rakouských barvách prozrazující původ deček u Sebastiana Kösslera.

 

Pilně do akce

Karel Průša a Štěpánka Nyklová sledují dění na ovále | foto Antonie Škachová

Zdeněk Schneiderwind se ujal slova při rozpravě. Dle svého zvyku poradil, pomohl. A to i na dráze, kde mu tradičně patřila role startmaršála. Přítomní kroužil svá kolečka samostatně. Nejprve jen tak, protože tréninku zatím tolik letos ještě nebylo.

Pak přišly sólo jízdy na pásku. Obsluhy startovacího zařízení se ujal Frank Conradi, německý mentor Adama Bubby Bednáře. Hodinka uběhla jako nic, drobný časový přídavek jakbysmet. Jelo se domů a otazníky zůstaly.

 

Memento Plzně

Ovál si vyzkoušel rovněž Jaroslav Bartek | foto Antonie Škachová

Ano, otazníky. Ve středu PRO-TEC Speedway Mini Cup pokračuje v Plzni. Ale jaképak pokračování, když se na letošní ouverturu stále čeká! Záhada má až děsivě jednoduché. Závodit se bude, když se sejde minimálně šest kolibříků s licencemi.

A přes tuto podmínku nepojede vlak. A nejen ten, který pod stadiónem na Borech vozí cestující na Klatovy.

Karel Průša v plném tempu | foto Antonie Škachová

Zajít na pražskou extraligu se po všech stránkách vyplatí

Praha – 28. března
Pražská Markéta už není žádná mladá slečna, jež se těší na věneček o svých prvních tanečních. Jako zralá dáma má krásné vzpomínky na úžasné chvíle, které zažila. Při letošní Speedway Grand Prix si je může připomenout každý fanoušek. A přitom se bude radovat taktéž jeho peněženka. Samozřejmě něco za něco. Musí dorazit v úterý šestnáctého dubna na pražskou extraligu.

 

Kudy kráčela historie

Dnes srdce pražské Markéty tepe uvnitř krásné tribuny, která slouží nejen na sledování závodů, ale také coby nezbytné logistické zázemí pořadatelů. Do roku 2001 zde stávalo staré hlediště s věží rozhodčího.

Pražská Markéta připravila pro fanoušky další skvělou akci | foto Antonín Škach

Nebylo snadné se v labyrintu jeho schodů a zábradlí orientovat, takže diváci hodně kličkovali, aby se dostali na svá místa. A po závodech pochopitelně zpátky. Také o přestávce, protože při sledování úžasných bojů na oválech jednomu vyhládne. A pochopitelně hrdlo rozjitřené fanděním je třeba ochladit a tím pádem je cesta ke stánku nevyhnutelná.

Skalní fanoušci proto vesměs sedávali na lavičkách ve druhé zatáčce. Přes pletivo plotu se dalo krásně nahlédnout do depa. Místo lákalo i žurnalisty. V těsném sousedství se totiž nachází stará klubovna, kde bývalo press centrum a pořádaly se tiskové konference,

Panečku, mít ústa, ta by vám vyprávěla příběhy! A ty knihy, které by její ruce musely sepsat! Genius loci místa je neuvěřitelný a cílí na něj také nejnovější akce Auto Klubu Markéta Praha.

 

Blbej, kdo dává, blbější, kdo nebere

Sentimentalitu stranou a rychle k pragmatickému meritu věci. Každý, kdo si třetí dubnové úterý koupí vstupenku na extraligu, získá desetiprocentní slevu do sektoru I. Nemusíte hledat plánek stadiónu, je to přesně ten úsek ve výjezdu na cílovou rovinku u staré klubovny, kde se dodnes spontánně vytváří hloučky zasvěcených diváků.

Nezapomenutelná chvíle, aneb Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů pražské velké ceny v červnu 2017 | foto Karel Herman

Vyšší česká soutěž bude letos se Speedway Grand Prix propojená jako snad ještě nikdy. Stálé účastníky cyklu velkých cen mají na soupiskách Pardubice, Praha i Žarnovica. Určitě je nenapsaly jen tak pro parádu, obzvlášť, začnou-li se v prvním závodě extraligy karty teprve míchat. A to včetně té divoké na českou velkou cenu, pro jejíž přidělení se dubnový mítink stane hodně klíčovým.

Přijďte proto na extraligu dříve. Se zakoupenou vstupenkou se neváhejte nechat spolknout vstupem do hlavní tribuny. Po schodech vystoupejte do prvního patra, kde získáte ony zlevněné lístky. Podtitulek citující lidové rčení je dost možná drzý a provokativní, ale sakramentsky pravdivý. A to tím spíše, že akce platí také u vstupenek koupených v předprodeji. Pouze toho šestnáctého dubna, jak jinak.

Být v pražských ochozech při extralize a Speedway Grand Prix a přitom dostat deset procent slevu, se každopádně vyplatí po všech stránkách | foto Pavel Fišer