Archiv autora: Miloslav Čmejla

Plochá dráha se vrátila na pardubické dostihové závodiště

Pardubice – 9. září
Před 10 lety, jsem měl tu možnost připomenout padesáté výročí od posledního závodu Zlaté přilby Československa v roce 1963 přímo na závodišti v Pardubicích. Diváci to tehdy ocenili velikým potleskem. Domluvil jsem si schůzku s ředitelem závodiště ohledně šedesátého výročí v letošním roce. Vedení souhlasilo s mým návrhem, aby se po dráze svezli plochodrážníci, a abych odkomentoval toto výročí.

 

Plochodrážní parta na dostihovém závodišti v Pardubicích | foto laskavostí Miloslava Čmejly

V sobotu 9. září se konala veliká akce pod názvem Koně v akci. Bohatý program a hojná účast diváků nakonec dopomohly k vynikající prezentaci ploché dráhy. Dopoledne jsme zapálili svíčky u pomníčku závodníků, kteří položili životy za řidítky svých závodních strojů.

Ve čtrnáct hodin začal náš vstup před hlavní tribunou. Zatímco po dráze kroužili závodníci Patrik Linhart a Jaroslav Petrák, já jsem diváky po mikrofonu seznámil s historií zlaté přilby na dostihovém závodišti.

Patrik Linhart a Jaroslav Petrák na trávě | foto laskavostí Miloslava Čmejly

U mikrofonu jsem měl také hosta, kterým byl Hynek Štichauer. Společně jsme pozvali diváky na letošní zlatou přilbu. Celý náš vstup jsem ukončil tím, že jsem vyzval diváky, abychom společným potleskem do nebíčka uctili památku jezdců, kteří v Pardubicích při jejich milovaném sportu přišli o život.

Dlouho jsem tak frenetický potlesk neslyšel. To vše jen dokazuje, že oslava jubilea byla velmi důstojná. Chci moc poděkovat, že si Hynek Štichauer, Jaroslav Petrák, Patrik Linhart a také mechanici našli čas do Pardubic přijet. Zvláštní poděkování patří bývalému závodníkovi z Chabařovic, dnes majiteli firmy SIMONT- Astron halové systémy v Chlumci, panu Martinovi Morávkovi za sponzorskou podporu.

Hledáme Jaroslava Stańka

Chtěl bych oslovit fandy ploché dráhy, aby nám pomohli najít účastníka zájezdu v roce 2015 do Austrálie, Jardu Stańka. Měl by bydlet v Pardubicích, nebo v okolí a chodí na závody v Pardubicích. Na fotce je v červeném tričku, a stojí vedle pana Grepla. Chystáme zájezd v říjnu do USA do Kalifornie, a víme, že se na tento zájezd těšil. Jinak v případě zájmu ještě máme dvě místa. V případě zájmu pošleme informace o programu a doplníme také fotky, kam se chystáme. Našim vedoucím zájezdu je Tomáš Rambousek, který pořádal i zájezd do Austrálie. To nemělo chybu. Předem za pomoc nebo zájem děkujeme. Zdraví Miloslav Čmejla, telefon 737620361.

Rudolf Grepl slaví v těchto dnech osmdesát

Mšeno – 12. srpna
Nejprve působil ve Mšeně jako sponzor. Podporoval klub nebývalým způsobem, brzy přišla nabídka, aby se stal šéfem klubu a přesto, že vlastní firmu, která mu dá hodně zabrat, nabídku přijal. Bylo vidět, že si plochou dráhu zamiloval. Věnoval ji spoustu času, a financí, a brzy přišly i výsledky. Stadión jen kvetl, což dokazoval i divácký zájem. V extralize za Mšeno začali jezdit světoví jezdci jako Američan Greg Hancock, Poláci Piotr Protasiewicz, Grzegorz Walazsek a mnozí další. Mšenu se povedl husarský kousek, když dokázal v extralize získat hattrick, tedy tři vítězství za sebou. K tomu ještě titul mistra české republiky dvojic.

 

Pan Grepl je znám velmi přátelskou povahou, vše řeší s klidem, a je proto velmi oblíben. V mládí byl také velkým a úspěšným sportovcem, což mu i v činnosti u ploché dráhy určitě hodně pomohlo. Činnost plochodrážního klubu skončila před pár lety kvůli stavu závodní dráhy. Mšeno mělo slíbenou finanční podporu na její opravu, ta se ale nedostavila, a tak se oblíbený komorní stadion dočkal konce. Reakce diváků byla velmi smutná, mnozí stadión ve Mšeně milovali.

Smutný je z toho i náš oslavenec Rudolf Grepl, který díky sportování na osmdesát let určitě nevypadá. V Pardubicích mu to řekl i sám Greg Hancock. Přidávám i jednu historku z roku 2015 ze zájezdu do Austrálie. V Sydney jsme jeli na pláž a já a Ruda jsme se šli koupat. Já blízko břehu, a Ruda plaval asi 150 metrů na volné moře. Viděl jsem, jak se vrací, ale vlny ho ke břehu nepouštěly. Byl to evidentně velký boj, a Ruda mi na břehu řekl, že kdyby nechodil doma pravidelně plavat, tak by tam asi zůstal.

Jsem šťastný, že Rudolf Grepl se věnoval právě ploché dráze, a svojí účastí ji nebývale pozdvihl k výšinám. Rudo, kamaráde, je toho hodně, co bych Ti chtěl popřát, ale já Ti přeji hlavně zdraví. Těším se, že si u pivečka budeme povídat o společných chvílích jak v Austrálii, tak i v Římě. Ještě jednou hodně zdraví Tobě i celé rodině, přeje Tvůj kámoš Míla Čmejla.

V australské buši

Jason Crump potkal v Praze svého dvojníka

Praha – 3. června
Obrovským plochodrážním svátkem bylo konání SGP2 A SGP České republiky v Praze na Markétě zkraje června. V první řadě vyprodaný závod a díky tomu i super atmosféra. Pořadatelé zvládli všechno na jedničku s hvězdičkou ostatně jako vždy. Oba závody v pátek i v sobotu měly super kvalitu i díky všem jezdcům. Dlouho jsem takové bitvy na dráze neviděl.

 

Kim Nilsson, Petr Hurych, Greg Hancock a Miloslav Čmejla | foto Petr Hurych

Samozřejmě jsme my Češi fandili Václavu Milíkovi. Tentokrát se mu nedařilo, ale on nám časem ukáže, že je stále velikým borcem. Češi kromě něho fantasticky podpořili loňského vítěze, slovenského jezdce, Martina Vaculíka. Pamatuji si, jak jsem ho v jeho sedmnácti letech vyhlašoval jako mistra České republiky ve Slaném.

Je obdivuhodné, kam se svoji pílí a profesionálním přístupem až dostal. Stále se nevzdává naděje získat titul mistra světa. V Praze se netajil s tím, že by rád loňské vítězství obhájil. No, a přání se stalo skutečností.

V pátek i v sobotu jsme měli obrovskou možnost vidět v depu i v ostatních prostorách stadiónu spoustu bývalých jezdců včetně legend.

Jaroslav Vaníček, Jason Crump a Miloslav Čmejla | foto Petr Hurych

Pozdravil jsem se nejdříve se známým jezdcem, ledařem, Němcem Güntherem Bauerem, který letos ukončil bohatou a dlouhou kariéru. Posléze s Nickim Pedersenem a Armandem Castagnou. Krásné setkání jsem prožil v depu s velikým přítelem klubu Mšeno, a s přítelem i mým, legendou jezdeckou, ale i skvělým člověkem, Američanem, který žije ve Švédsku, Gregem Hancockem. Povídali jsme si, a vzpomínali na krásné zážitky ve Mšeně.

U kafe jsem potkal svého super kamaráda, se kterým jsem jezdil léta za Chabařovice, Bohuslava Poláka, a také dalšího super kámoše Martina Morávka.

A také obrovskou legendu, Australana Jasona Crumpa. Když před lety začal se závody stopětadvacítek dnes 180 centimetrů vysoký Jaroslav Vaníček, poznal jsem i jeho tátu. Byl věrným dvojníkem právě Jasona Crumpa. Ostatně posuďte sami ze snímku.

Když zemře opravdový kamarád

V sobotu večer jsem se sešel na velké ceně v Praze se svými bývalými spolujezdci a hlavně vynikajícími kamarády ze Speedway Clubu Chabařovice, Bohuslavem Polákem a Martinem Morávkem. Klábosili jsme o všem možném, ale hlavně o době, kterou jsme zažili společně při závodění v Chabařovicích. Řekl jsem jim, že chci svolat naši partu bývalých jezdců Ústí nad Labem a Chabařovic. A tam jsem jim sdělil, že chci pozvat také mého přítele, jednoho z největších, co jsem měl a mám. Vynikajícího plošináře, a hlavně člověka, který moc dobře věděl o čem život je. Pavla Mareše.

 

Nedávno jsem přišel o moji dceru, od té doby jsem mnoho věcí, co se týká života, přehodnotil. Třeba to, že když mi zemře opravdový kamarád, tak pláču. To se děje právě teď, když píši tento článek. V tu chvíli se s tím nedá nic dělat.

Pavla jsem poznal v Polepech u Litoměřic na ploché dráze. Bylo mi pět. Ústí nad Labem mělo v Polepech určitou dobu své zázemí. Náš dům byl od dráhy sto dvacet metrů. Hodně jezdců si po závodech mylo své motorky u nás na dvorku, i Pavel. Moje maminka jim, dělala k svačině chleba se sádlem a cibulkou. To doslova milovali.

Pokukovali po mé starší sestře, černovlásce, ale táta, tajemník místního svazarmu a hlasatel při závodech, byl přísný. Byla to super parta. No, ale Pavel Mareš, měl něco navíc. On měl v sobě človíčka, to byl přímo dar, který nemá každý. Na dráze to uměl, jeho jízdy po zadním kole byly světoznámé, a souboje s Jardou Volfem vešly do dějin.

Pavel Mareš

Pavel miloval život, jezdil na kole, měl vlastní loď. Určitě toho zažil mnoho krásného. Pak ale přišla zlá nemoc. Pavel bojoval. Mnozí z nás věděli, že to není dobré, ale lhali jsme sami sobě, že to nakonec dobré bude. Posílal jsem Pavlovi fotky z Polep. Byl nesmírně rád. Připomínaly mu krásné zážitky. Také jsme si volali. To bylo vždy nejtěžší. Musel jsem se moc držet, abych neudělal chybu.

Když jsem ale slyšel, jak byl za to zavolání šťastný, moc mi to pomohlo. Řekl jsem mu, že chci svolat posezení, a že bych ho moc rád navštívil. On mi řekl, že momentálně mu není dobře, a až se to zlepší, zavolá. Posílal jsem mu emaily, ale dlouho se neozýval, a tam jsem pochopil, že to asi není dobré.

V neděli jsem jel z garáže  asi v devatenáct hodin a zvonil telefon. Zastavil jsem, a říkám dobrý večer. Dobrý večer ozvalo se z druhé strany. Tady dcera pana Pavla Mareše. V tu chvíli jsem okamžitě věděl, že je zle. Pavel Mareš v neděli večer zemřel, oznámila mi paní Radka Benešová, Pavlova dcera.

V tu chvíli se mi vybavila podobná scéna, když mi do auta volali lékaři, že mi zemřela moje milovaná dcera Martinka. To jsme s vnukem jeli z ploché dráhy na Markétě. V krátkém období příliš mnoho bolesti. Dopisuji tuto vzpomínku opět se slzami v očích.

Nevím co je dál, když člověk zemře. Já sám sebe přesvědčuji, že se s lidmi, které jsem miloval, tam nahoře jednou setkám, a dám si s nimi nebeské kafíčko. Drahý Pavle, měl jsem Tě moc rád, budu na Tebe myslet, a doufám, že mě jednou svezeš na Tvé krásné lodi.

Čest Tvoji památce!

Plochodrážní svátek v České republice se blíží

Praha – 31. května
Důvěru promotéra pořádat Speedway Grand Prix v České republice má pražská Markéta. Není to žádná náhoda, neboť pořadatelé mnohokrát dokázali, že si tuto poctu opravdu zaslouží. Jejich práce byla vždy hodnocena na výbornou.

 

Martin Vaculík bude obhajovat svůj loňský primát v české velké ceně | foto Karel Herman

Pro všechny fandy ploché dráhy je tato událost velikou zážitkem a také tím pravým plochodrážním svátkem u nás v České republice. Nejprve se brány pražského stadionu otevřou v pátek 2. června, kdy se pojede závod SGP2 alias mistrovství světa juniorů.

V nabitém závodě budou startovat dva čeští  jezdci, Petr Chlupáč a Daniel Klíma. V roli náhradníků pojedou Jaroslav Vaníček a Matouš Kameník.

V sobotu 3. června se jede Grand Prix České republiky. Zatím jsou odjeté dva závody. První v Goričanu v Chorvatsku, kde zvítězil Polák, několikanásobný mistr světa Bartosz Zmarzlik.

Václav Milík se do SGP České republiky zapojí jako divoká karta | foto Karel Herman

Druhý závod se konal ve Varšavě. Tam zvítězil Švéd  Fredrik Lindgren. Na čele aktuální klasifikace dlí dva jezdci, Bartosz Zmarzlik a Fredrik Lindgren, kteří mají shodně 36 bodů.

V Praze uvidíme i další hvězdy ploché dráhy, mezi nimi loňského vítěze Martina Vaculíka, který je po dvou závodech na sedmém místě s 21 body. Na pražskou SGP dostal divokou kartu Václav Milík, náhradníky jsou Jan Kvěch, a Eduard Krčmář.

V pátek se brány stadiónu otevírají pro veřejnost v šestnáct hodin, v  sobotu o půl jedné. Začátky obou závodů jsou v 18:45. Na oba dva dny je též připraven doprovodný program, a v sobotu tradiční ohňostroj. Pořadatelé hlásí vše připraveno a těší se na diváky.