Archiv autora: Miloslav Čmejla

Přání se splnilo

Když jsem se chystal na letošní Zlatou přilbu, řekl jsem si, že se mi možná splní dlouholeté přání. Sám jsem závodil a od roku 1983 do dneška, moderuji, tedy rovných čtyřicet let. V době mé závodní kariery vydal krásnou knihu o ploché dráze uznávaný odborník Juraj Ilja Jenča. Byl taktéž moderátorem tohoto sportu. Na stadiónech i v televizi. Knihu jsem si koupil. Byl tam i článek o Chabařovicích, za které jsem tehdy závodil. Od první chvíle jsem začal do této knihy sbírat podpisy našich i zahraničních jezdců.

 

Vedle autogramu Antonína Kaspera, Antonína Švába, Pavla Mareše, Jana Holuba, Karla Průši, Jaroslava Volfa mladšího a mnohých dalších. Ze zahraničí jsem získal cenné podpisy například mnohonásobného mistra světa Gabdrachmana Kadyrova, Igora Plechanova, Zenona Plecha, Edwarda Jancarze, Ole Olsena, Barryho Briggse, Ivana Maugera, Tomasze Golloba, Hanse Nielsena, Erika Gundersena, Egona Müllera, Erika Rissa, Tony Rickardssona, Grega Hancocka a mnoho dalších známých jezdců a mistrů světa.

Jeden podpis mi ale chyběl, slavný pětinásobný mistr světa Švéd Ove Fundin. Blízko podpisu jsem měl, když byl ve Slaném na mistrovství světa, ale neměl jsem tam jak dostat. Nedávno jsem se od Petra Moravce dozvěděl, že má Ove Fundin letos přijet  na Zlatou přilbu.

Knihu, ve které je odhadem na 150 podpisů, jsem si vzal do Pardubic s sebou. V pátek jsem se spolu s Rudolfem Greplem dostavil do depa a tam potkal legendu legend. Chodil sám velmi skromně po depu a nasával plochodrážní atmosféru. Šel jsem k němu a švédsky jsem ho oslovil. Nevím, kolik jsem měl tep, ale byl jsem nesmírně šťastný.

Povídali jsme si asi patnáct minut. Řekl mi, že ho hodně zaskočilo, že s ním někdo v depu mluvil švédsky a navíc Čech. Ove Fundinovi je devadesát let, je ve výborné kondici. Znovu se mi potvrdilo, že lidé, kteří něco umí, jsou většinou i velmi skromní a přátelští.

Stejně jako Ivan Mauger, Greg Hancock a další. V neděli o Zlaté přilbě jsem seděl spolu se svým velikým kamarádem, závodníkem Bohuslavem Polákem na tribuně vedle Ove Fundina a Rune Holty. Ten je Nor a švédsky rozumí jako my a Slováci.  Co k tomu dodat.

Nádherné počasí, kvalitní závody, které jsme shlédli ve společnosti legendy, čímž se mi splnil dlouholetý sen. Za to chci poděkovat klubu Zlatá přilba, který Ove Fundina pozval. Jak píši na začátku. Splněné přání. Budu vždy držet palce, aby Zlatá přilba v Pardubicích žila dál.

Miloslav Čmejla, Ove Fundin a Bohuslav Polák při letošní Zlaté přilbě města Pardubice

Plochá dráha se vrátila na pardubické dostihové závodiště

Pardubice – 9. září
Před 10 lety, jsem měl tu možnost připomenout padesáté výročí od posledního závodu Zlaté přilby Československa v roce 1963 přímo na závodišti v Pardubicích. Diváci to tehdy ocenili velikým potleskem. Domluvil jsem si schůzku s ředitelem závodiště ohledně šedesátého výročí v letošním roce. Vedení souhlasilo s mým návrhem, aby se po dráze svezli plochodrážníci, a abych odkomentoval toto výročí.

 

Plochodrážní parta na dostihovém závodišti v Pardubicích | foto laskavostí Miloslava Čmejly

V sobotu 9. září se konala veliká akce pod názvem Koně v akci. Bohatý program a hojná účast diváků nakonec dopomohly k vynikající prezentaci ploché dráhy. Dopoledne jsme zapálili svíčky u pomníčku závodníků, kteří položili životy za řidítky svých závodních strojů.

Ve čtrnáct hodin začal náš vstup před hlavní tribunou. Zatímco po dráze kroužili závodníci Patrik Linhart a Jaroslav Petrák, já jsem diváky po mikrofonu seznámil s historií zlaté přilby na dostihovém závodišti.

Patrik Linhart a Jaroslav Petrák na trávě | foto laskavostí Miloslava Čmejly

U mikrofonu jsem měl také hosta, kterým byl Hynek Štichauer. Společně jsme pozvali diváky na letošní zlatou přilbu. Celý náš vstup jsem ukončil tím, že jsem vyzval diváky, abychom společným potleskem do nebíčka uctili památku jezdců, kteří v Pardubicích při jejich milovaném sportu přišli o život.

Dlouho jsem tak frenetický potlesk neslyšel. To vše jen dokazuje, že oslava jubilea byla velmi důstojná. Chci moc poděkovat, že si Hynek Štichauer, Jaroslav Petrák, Patrik Linhart a také mechanici našli čas do Pardubic přijet. Zvláštní poděkování patří bývalému závodníkovi z Chabařovic, dnes majiteli firmy SIMONT- Astron halové systémy v Chlumci, panu Martinovi Morávkovi za sponzorskou podporu.

Hledáme Jaroslava Stańka

Chtěl bych oslovit fandy ploché dráhy, aby nám pomohli najít účastníka zájezdu v roce 2015 do Austrálie, Jardu Stańka. Měl by bydlet v Pardubicích, nebo v okolí a chodí na závody v Pardubicích. Na fotce je v červeném tričku, a stojí vedle pana Grepla. Chystáme zájezd v říjnu do USA do Kalifornie, a víme, že se na tento zájezd těšil. Jinak v případě zájmu ještě máme dvě místa. V případě zájmu pošleme informace o programu a doplníme také fotky, kam se chystáme. Našim vedoucím zájezdu je Tomáš Rambousek, který pořádal i zájezd do Austrálie. To nemělo chybu. Předem za pomoc nebo zájem děkujeme. Zdraví Miloslav Čmejla, telefon 737620361.

Rudolf Grepl slaví v těchto dnech osmdesát

Mšeno – 12. srpna
Nejprve působil ve Mšeně jako sponzor. Podporoval klub nebývalým způsobem, brzy přišla nabídka, aby se stal šéfem klubu a přesto, že vlastní firmu, která mu dá hodně zabrat, nabídku přijal. Bylo vidět, že si plochou dráhu zamiloval. Věnoval ji spoustu času, a financí, a brzy přišly i výsledky. Stadión jen kvetl, což dokazoval i divácký zájem. V extralize za Mšeno začali jezdit světoví jezdci jako Američan Greg Hancock, Poláci Piotr Protasiewicz, Grzegorz Walazsek a mnozí další. Mšenu se povedl husarský kousek, když dokázal v extralize získat hattrick, tedy tři vítězství za sebou. K tomu ještě titul mistra české republiky dvojic.

 

Pan Grepl je znám velmi přátelskou povahou, vše řeší s klidem, a je proto velmi oblíben. V mládí byl také velkým a úspěšným sportovcem, což mu i v činnosti u ploché dráhy určitě hodně pomohlo. Činnost plochodrážního klubu skončila před pár lety kvůli stavu závodní dráhy. Mšeno mělo slíbenou finanční podporu na její opravu, ta se ale nedostavila, a tak se oblíbený komorní stadion dočkal konce. Reakce diváků byla velmi smutná, mnozí stadión ve Mšeně milovali.

Smutný je z toho i náš oslavenec Rudolf Grepl, který díky sportování na osmdesát let určitě nevypadá. V Pardubicích mu to řekl i sám Greg Hancock. Přidávám i jednu historku z roku 2015 ze zájezdu do Austrálie. V Sydney jsme jeli na pláž a já a Ruda jsme se šli koupat. Já blízko břehu, a Ruda plaval asi 150 metrů na volné moře. Viděl jsem, jak se vrací, ale vlny ho ke břehu nepouštěly. Byl to evidentně velký boj, a Ruda mi na břehu řekl, že kdyby nechodil doma pravidelně plavat, tak by tam asi zůstal.

Jsem šťastný, že Rudolf Grepl se věnoval právě ploché dráze, a svojí účastí ji nebývale pozdvihl k výšinám. Rudo, kamaráde, je toho hodně, co bych Ti chtěl popřát, ale já Ti přeji hlavně zdraví. Těším se, že si u pivečka budeme povídat o společných chvílích jak v Austrálii, tak i v Římě. Ještě jednou hodně zdraví Tobě i celé rodině, přeje Tvůj kámoš Míla Čmejla.

V australské buši

Jason Crump potkal v Praze svého dvojníka

Praha – 3. června
Obrovským plochodrážním svátkem bylo konání SGP2 A SGP České republiky v Praze na Markétě zkraje června. V první řadě vyprodaný závod a díky tomu i super atmosféra. Pořadatelé zvládli všechno na jedničku s hvězdičkou ostatně jako vždy. Oba závody v pátek i v sobotu měly super kvalitu i díky všem jezdcům. Dlouho jsem takové bitvy na dráze neviděl.

 

Kim Nilsson, Petr Hurych, Greg Hancock a Miloslav Čmejla | foto Petr Hurych

Samozřejmě jsme my Češi fandili Václavu Milíkovi. Tentokrát se mu nedařilo, ale on nám časem ukáže, že je stále velikým borcem. Češi kromě něho fantasticky podpořili loňského vítěze, slovenského jezdce, Martina Vaculíka. Pamatuji si, jak jsem ho v jeho sedmnácti letech vyhlašoval jako mistra České republiky ve Slaném.

Je obdivuhodné, kam se svoji pílí a profesionálním přístupem až dostal. Stále se nevzdává naděje získat titul mistra světa. V Praze se netajil s tím, že by rád loňské vítězství obhájil. No, a přání se stalo skutečností.

V pátek i v sobotu jsme měli obrovskou možnost vidět v depu i v ostatních prostorách stadiónu spoustu bývalých jezdců včetně legend.

Jaroslav Vaníček, Jason Crump a Miloslav Čmejla | foto Petr Hurych

Pozdravil jsem se nejdříve se známým jezdcem, ledařem, Němcem Güntherem Bauerem, který letos ukončil bohatou a dlouhou kariéru. Posléze s Nickim Pedersenem a Armandem Castagnou. Krásné setkání jsem prožil v depu s velikým přítelem klubu Mšeno, a s přítelem i mým, legendou jezdeckou, ale i skvělým člověkem, Američanem, který žije ve Švédsku, Gregem Hancockem. Povídali jsme si, a vzpomínali na krásné zážitky ve Mšeně.

U kafe jsem potkal svého super kamaráda, se kterým jsem jezdil léta za Chabařovice, Bohuslava Poláka, a také dalšího super kámoše Martina Morávka.

A také obrovskou legendu, Australana Jasona Crumpa. Když před lety začal se závody stopětadvacítek dnes 180 centimetrů vysoký Jaroslav Vaníček, poznal jsem i jeho tátu. Byl věrným dvojníkem právě Jasona Crumpa. Ostatně posuďte sami ze snímku.