Archiv autora: Věroslav Kollert (GRS Liberec)

Jak běží čas

Člověk si ani pořádně neuvědomuje, jak ten čas rychle běží. Saša Kopecký, velký kamarád a druhý táta, nejen můj Saša Kopecký dlouhou dobu držel libereckou a vlastně i velkou část naši české ploché dráhy nad vodou. Opravoval, konstruoval a i finančně pomáhal snad všem. Jeho motory BM dodnes budí obdiv, a kdo ho má, vlastní zlatý poklad. Proč právě ale píšu o člověku, jehož většina lidí okolo ploché dráhy ještě pamatuje. Saša, a to se o něm neví, byl také u zrodu E speedway.

 

Náš společný přítel Josef Iker totiž vyburcoval myšlenku o e motocyklech a už to začalo. Pokusy prvních strojů na eletkrický pohon připomínaly stavbu automobilů v dvacátém století.

Alexander Kopecký (vpravo) a Věroslav Kollert počátkem osmdesátých let

Oříšek byl, jestli namontovat setrvačník a spojku nebo jít cestou jednoduché stavby motocyklu. Velká neznámá byla také okolo baterek.První motocykly měly akumulátory ze silničních motorek a ty se na plochou dráhu nehodí.

Saša postupně opustil myšlenku spojky, alespoň zatím a začalo se nanovo. Saša ještě čaroval s pokusem setrvačníku, ale i to zůstalo v jeho hlavě.

Škoda, že se už nemůže dál podílet na vývoji plochodrážních motorek. I když nikdy na motorce pořádně nejezdil a to ani na plochodrážní, jeho konstrukční schopnosti a cit byl na úrovni genia.

To je náš SAŠA KOPECKÝ

Liberec má napilno

Liberec – 21. května
Po úterním závodu seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup nás toho v Liberci čeká hodně. Stopětadvacítky a dvěstěpadesátky v neděli budou malou předehrou před libereckým sportovním E speedway kempem ve dnech 30. a 31. května, z něhož se budou závodníci nominovat na elektircký závod prvního června v Praze.

 

Při kempu v Liberci budou trénovat závodníci, co pojedou ukázkové jízdy na pražské Markétě při SGP. Jezdci a mechanici dostanou šanci se seznámit s novou technikou a dostatečně si vyzkoušet jízdu na E speedway.

Na SGP v Praze se ve čtvrtek 1. června představí dva Češi, Dán a Poláci. Jezdit se bude na malé dráze podobně jako vloni v Toruni. Praha je pro naše E speedway první velkou cenoou, moc děkujeme těm co nám to umožnili.

Liberec zároveň svým letošním prvním kempem otevírá sezónu pro mladé jezdce. Hlásí se jezdci z Wavrova, Zielonej Gory či Bydhostě. Trochu je mi líto, že se opakuje loňský rok, kde se z našich nikdo nepřihlásil. Kemp je určen především pro mladé a začínající závodníky.

Liberecká éčka se předvedou při SGP v Praze | foto Štěpán Ševčík

Liberec představil vesty a chystá se do elektrického boje

Liberec – 29. dubna
Liberec představil závodní vestu pro letošní extraligu, která startuje příští čtvrtek na pražské Markétě. Společnost EBEBE z polské Toruně bude podporovat naši soutěž, v níž jejím domácím stadiónem bude opět Liberec. A tým povede opět Blažej Skrzeszewski. A dnes se naše éčka předvedou v úvodním závodě polského amatérského seriálu v Gniezně.

Liberec představil vesty na letošní extraligu

Dostanou v něm šanci i elektrické motocykly, na kterých pojedou Adam Nejezchleba a Štěpánka Nyklová. Pozvánku dostala také parta z Dánska, která se ovšem omluvila. Proto s nimi budeme až při velké ceně v Praze při elektrických závodech na mini dráze.

Štěpánka Nyklová ve středu slavila své narozeniny | foto GRS Liberec

 

 

Snídaní nic neskončilo

Liberec – 28. března
Minulou středu jsme se byli ukázat v TV NOVA. Trochu nervozity a dobrá káva provázelo naše vystoupení. Už před dvěma lety byla NOVA na našem stadiónu v Liberci V reportáži, co proběhla, jsme řekli, že do dvou let budeme schopni závodit. Vynořila se také další pozvánka na léto, kde by si moderátoři mohli na vlastní kůži vyzkoušet na libereckých drahách, co umí. To znamená, že letos to pro nás bude první ostrá sezóna.

 

Cílem naší práce je předvádět mladým začínajícím borcům jízdu na plochodrážním motocyklu. Nebude to po covidové době nic jednoduchého. Pomáhat nám budou jak někteří jezdci od nás tak i ze zahraničí.

E speedway je tak trochu jako trenažér pro mladé, kde můžou trénovat jak reakci na start v garáži v teple, tak jízdu na dráze. Díky nové technologii je motocykl vhodný pro školení jezdců, ale i pro zábavu.

Pozor –  pořád to je pořádně divoký blesk.

Natáčení byla veliká legrace | foto GRS Liberec

Liberec je pod sněhem

Liberec – 27. března
Přípravy na první ježdění nám překazilo počasí. Pozvánky na trénování nepřichází a tak jsme se rozhodli, že přípravu na motokrosové motorce ještě prodloužíme. Adam Nejezchleba si řidítka přes víkend hodně užíval. Dnes se ovšem počasí opět zbláznilo. Liberec zasypal sníh a jeho přívaly nevynechaly ani plochodrážní stadión. Protože se první závody blíží, zvažujeme další možnosti.

Liberec zasypal sníh | foto Věroslav Kollert