Vopatovci prodloužili svou okupaci vrcholu miletického pódia

Slaný – 18. května
Den jako malovaný, natřískaná startovní listina s jinak nemožně složenými dvojicemi. Takový byly kulisy třiadvacátého Memoriálu Antonína Vildeho. Do čela jeho aktuální klasifikace se vyhoupnul SMESTAV Team. Jenže po pádu ve třinácté jízdě si Ondřej Smetana přivodil otřes mozku a lékařka mu zakázala další start. Jaroslav Vaníček pykal za incident nejen diskvalifikací, ale také roztrženým palcem levé ruky. Se svým kolegou z třebusického KFPD Junior Teamu Janem Jeníčkem prve v rozjížďce s číslem sedm porazil Miletice. A právě tento výsledek se ukázal klíčovým, že se jedna ze sestav Vladimíra Vopata udržela ne nejvyšším stupínku pódia a spolupořádajícímu klubu opět ukázala na místo pod sebou. Excelující Eduard Krčmář dotáhnul stavebníky na třetí příčku, na níž INTERTEAM nepustil přetržený primární řetěz Jana Macka ve dvanáct jízdě.

Matic Ivačič, Matouš Kameník, Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček, Eduard Krčmář a Ondřej Smetana na pódiu | foto Karel Herman

Čtyři dvojice ve vedení

Taková podívaná se nabízí jen jednou za rok. Většinou na jaře. Ve Slaném. Memoriál Antonína Vildeho dá dohromady tandemy, jež bychom jinak viděli závodit bok po boku jen stěží. Zvědavý byl také déšť. Ale naštěstí pochopil, když bude dotěrný k dráze, neuvidí stejně nic. A tak o sobě dal vědět jen krátce po dopoledních stopětadvacítkách.

Eduard Krčmář (modrá) se snaží protlačit mezi Jaroslavem Petrákem (žlutá) a Hynkem Štichauerem (bílá) | foto Karel Herman

Po okázalém nástupu, který je při tomto podniku tradicí, se šlo na věc pod slunečnou oblohou. Bruno Belan ve slánské vestě útočil na Jana Macka a Jakuba Valkoviče spojeného hlavičkou SC INTERTEAM. Ale borce, které do vedení vynesl skvělý start, o body nepřipravil.

Ale záhy se všechno zamíchalo jako v dobré detektivce. Eduard Krčmář měl v rozjížďce s číslem dvě povolený spojkový koš. A před něho a jeho parťáka ze SMESTAVu Ondřeje Smetanu se hned s letem pásky dostal Hynek Štichauer. Jeho extraligový kouč Jaroslav Petrák s ním startoval za KF PD Třebusice a tentokrát uzavíral řadu.

Vzápětí ani výměna startovních pozic nepomohla juniorskému týmu Třebusic. Protože před Jana Jeníčka a Jaroslava Vaníčka se spodní stranou první zatáčky dostal Štěpán Melč. A pardubický závodník jej na cílové rovince o malý kousek nestihnul.

Matič Ivačič (modrá) a Matouš Kameník (červená) vodí Bruna Belana (bílá) a Jana Hlačinu (žlutá) | foto Karel Herman

Favorit udeřil naplno zase až v rozjížďce s číslem čtyři. Miletičtí Matic Ivačič a Matouš Kameník odvedli Bruna Belana s Janem Hlačinou. Jenže ani tandem hlavního partnera závodu neměl být doma prorokem. V sedmé jízdě totiž Matouš Kameník triumfoval stylem start – cíl, kdežto Matic Ivačič trčel za třebusickými juniory.

Obě sestavy se sešly na jedenácti bodech. A nebyly ve vedení samy. Jan Macek vyhrál start páté jízdy, jenže Eduarda Krčmáře stejně neuhlídal. Ondřej Smetana držel v šachu Jakuba Valkoviče. INTERTEAM deset bodů, SMESTAV jedenáct. Přesně jako Třebusice, protože Hynek Štichauer a Jaroslav Petrák v rozjížďce s číslem šest nedali ani náznak šance Štěpánu Melčovi s Kacperem Szopou.

 

Verdikt až na úplný konec

Eduard Krčmář (žlutá) ujíždí před Janem Mackem (bílá) | foto Karel Herman

Další třetina by vydala na samostatný román, nikoliv na podkapitolku původní reportáže. V osmé jízdě SMESTAV nadělil 7:2 Slanému. V rozjížďce s číslem třináct je očekávaly juniorské Třebusice. Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček přitom o dvě jízdy dříve také inkasovali sedm bodů na slánský úkor.

Od startu vystřelil nejlépe Jan Jeníček. Za sebou měl Smestaváka. Ale ve druhé zatáčce spadli Ondřej Smetana a Jaroslav Vaníček. Ani jeden z nich se v repete neukázal. Pražský junior, který si při incidentu poranil palec levé ruky, byl vyloučen. Otřesený plzeňský závodník dostal stopku od lékařky.

Eduard Krčmář posléze odvedl Jana Jeníčka. Mítink byl stále vyrovnaný. Jan Macek dnes přeskakoval z motocyklu na motocykl. V rozjížďce s číslem devět před sebe nepustil dotěrného Hynka Štichauera. Jakub Valkovič přidal na konto INTERTEAMu dva další body za porážku Jaroslava Petráka. Ve dvanácté jízdě zasáhla smůla.

Eduard Krčmář (žlutá) pohledem kontroluje Ondřeje Smetanu (bílá) | foto Karel Herman

Jakub Valkovič a Jan Macek suverénně vedli Kacpera Szopu a Štěpána Melče. V posledním okruhu ale kopřivnický závodník ztratil druhé místo, protože mu praskl primární řetěz. Ve čtrnácté jízdě úřadoval Matouš Kameník. Matic Ivačič se dostal pouze před Jaroslava Petráka.

Přesto Milence vedly se čtyřiadvaceti body. SMESTAV měl dvaadvacet, INTERTEAM a KF PD junior po dvaceti, Třebusice sedmnáct. Plzeň třináct a Slaný osm. Mítink ale teprve vstupoval do své rozhodující fáze. Jan Jeníček s Jaroslavem Vaníčkem lépe klíčovou fázi začít nemohlo.

Jan Macek (červená) a Jakub Valkovič (modrá) vodí Kacpera Szopu (žlutá) a Štěpána Melče (bílá) | foto Karel Herman

V kapkách mírného májového deštíku, který rychle ustal, porazili Jana Macka s Jakubem Velkovičem. Vzápětí Eduard Krčmář přistřihnul křídla Miletickým a pak se Bruno Belan vklínil mezi Hynka Štichauera a Jaroslava Petráka.

A konečně rozjížďka s číslem devatenáct. Nejlepší start zaznamenal Jakub Valkovič. Matic Ivačič jej stíhal a v úvodním oblouku druhého kola jej také podjel. O kolo později na stejném místě vyjel Matouš Kameník moc ven a Jan Macek mu vzal třetí příčku.

O vítězi rozhodla až úplně poslední rozjížďka dne – zleva Jan Jeníček, Hynek Štichauer, Jaroslav Vaníček a Jaroslav Petrák | foto Karel Herman

INTERTEAM završil mítink sedmadvaceti, Miletice třiatřiceti body. Do dvacáté jízdy nenastoupil Štěpán Melč, protože jeho box připomínal pohřebiště motorů. Eduard Krčmář se nepáral s Kacperem Szopou, ale bez kolegy nemohl SMESTAV dostat na více než třicet bodů. O vítězství šlo až v úplně poslední jízdě odpoledne.

Jan Jeníček s Jaroslavem Vaníčkem v ní poměrně hravě pokořili Hynka Štichauera a Jaroslava Petráka. A díky tomu šli na nejvyšší stupínek pódia před Miletice a SMESTAV.

 

Velké boje malých motocyklů

Adam Nejezchleba (červená) ujíždí před Karlem Průšou (bílá) | foto Karel Herman

O doprovodný pořad se Vildeho memoriálu postaraly stopětadvacítky druhým podnikem svého šampionátu republiky na klasických tratích. Oproti dopolední malé dráze chyběl Dominik Suchánek, který nesplňuje věkový limit. A Petr Kvěch bere kolibříky spíš doplňkově a pošilhává po pětistovce.

Naproti tomu dorazila trojice ze Slovenska. Marek Ziman už závodil v Plzni, Anna Hajková se chystala na svou českou premiéru. A u nás dobře známý Filip Kasan chtěl hlavně testovat ovál, kam přijede na přebor. Dostal starší dvouventil a od toho se jeho ambice odvíjely. Už v rozjížďce s číslem jedna přišel jeden z důležitých momentů.

Marek Ziman (červená) má za sebou Jakuba Hejkala (bílá) a Annu Hajkovou (modrá) | foto Karel Herman

Adam Nejezchleba skvěle odstartoval. Jenže Karel Průša překapoval bojovností. Ve druhém kole jeho liberecké éčko podjel v zatáčce u depa. V rozjížďce s číslem pět se oba sešli u pásky znovu. Nyní se role prohodily. Adam Nejezchleba vládl od vylétnutí pásky do doby, než jej Emil Gaži odmával šachovnicovou vlajkou.

Ani jeden z nich už neprohrál s žádným ze soupeřů. O jejich finálovém postupu nemohlo být pochyb. Ale tajenka o jejich dvou společnících se řešila až do konce základní části mítinku. Šance se chopila Anna Hajková. Využila svých zkušeností z žarnovického oválu. Ve čtvrté jízdě ji za sebou nechal Marek Zima, předtím oba suveréni, ale své dvě poslední rozjížďky vyhrála.

Finále: Karel Průša (červená), Adam Nejezchleba (modrá), Anna Hajková (bílá) a Štěpánka Nyklová (žlutá) | foto Karel Herman

Zato Štěpánka Nyklová se tentokrát docela nadřela. Los jí nebyl nakloněn. Ve dvou případech narazila na Karla Průšu nebo Adama Nejezchlebu, v jednom dokonce na oba. A to jí ještě poslední bod uzmul Jakub Hejkal. Velké sólo z druhé jízdy ale bylo klíčovou garancí pro postup. Marek Zima totiž při stejném skóre nemohl nabídnout do konfrontace žádnou trojku.

Finále se proměnilo v jednostrannou show Karla Průši. Adam Nejezchleba sice odstartoval naprosto excelentně. Domácí borec se nenechal rozhodit. Ve druhé zatáčce druhého okruhu vedoucího závodníka překonal. Třetí příčku si vybojovala Štěpánka Nyklová, když objela Annu Hajkovou ve druhém oblouku po startu.

 

Hlasy z depa

Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček si užívají triumf | foto Karel Herman

„Určitě spokojenost,“ usmíval se Jan Jeníček. „Motorka jela skvěle, s Jardou jsme jeli dobře. Ten jeho palec nevypadá dobře. Díky, že to dojel. Určitě jsem spokojenej.“

„Dnešní závod se podařil,“ radoval se Jaroslav Vaníček i se svým poraněným prstem. „Pojedu do nemocnice. Buď jen na šití nebo to budu mít v sádře. Doufám, že s tím nic není. Vyhráli jsme a to je hlavní.“

„Bylo to velice dobré,“ neskrýval Matouš Kameník radost. „Škoda pár jízda. Jak Matic udělal nulu. A jak já to teď pokazil s Mácou a Valkovičem. Skončili jsme druhý o bod. Cejtím v tom levárnu, že je asi Hynek nechal vyhrát. Nevadí, že jsme byli druhý, ale ten přístup. Jinak paráda, užil jsem si to taky.“

„V první jízdě mi nestartovala motorka,“ bilancoval Eduard Krčmář. „Měl jsem povolenej koš. Jinak bych měl komplet a vyhráli bychom. Ale v pohodě, spokojenost.“

„Závody byly suprově rozjetý,“ rozhovořil se Ondřej Smetana. „Mohli jsme i vyhrát. Dal jsem si do hlavy. Jarda do mě najel, hlavně že jsem zdravej. Tak jsem spokojenej.“

Štěpán Melč (červená) a Kacper Szopa (modrá) jedou před Jaroslavem Vaníčkem (modrá) | foto Karel Herman

„Zezačátku celkem dobré,“ reagoval Jan Macek na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Ale přestalo to jet. Bojovali jsme s tím, měli jsme tři motorky, dvě připravený na mistrovství světa v Maďarsku. Musel jsem skočit i na jednu z nich. Nebýt řetězu, kdy jsem přišel o tři bodíky, mohli jsme jet rozjezd. Škoda, ale jsou to závody.“

„Dneska to bylo dlouhý,“ vydechl Hynek Štichauer. „Rozjel jsem se před extraligou v Pardubicích, abych seděl na motorce. Jsme zdraví a jedeme domů, těšíme se na Grand Prix v televizi.“

„Oba motory…“ krčil Štěpán Melč rameny ve svém depu. „Jak mě to zpomalilo, bylo to ojniční ložisko, pak na druhém začaly klepat ventily. Ale první jízda dobrá, porazil jsem vítěze. To byl start jako kráva, divil jsem se.“

Klíčový duel: Jan Jeníček (bílá), Jaroslav Vaníček (žlutá), Matic Ivačič (modrá) a Matouš Kameník (červená) | foto Karel Herman
Klíčový duel: Jan Jeníček (bílá), Jaroslav Vaníček (žlutá), Matic Ivačič (modrá) a Matouš Kameník (červená) | foto Karel Herman
1. KF PD Junior Team 34
Jan Jeníček 3 2 3 3 4 3 18(3)
Jaroslav Vaníček 2 3 4 X 3 4 16(2)
2. PRO-TEC SK Miletice 33
Matouš Kameník 3 4 3 4 2 0 16(3)
Matic Ivačič, SLO 4 0 4 2 3 4 17
3. SMESTAV Speedway Team 30
Ondřej Smetana 3 2 3 F/R – – 8
Eduard Krčmář 2 4 4 4 4 4 22(1)
4. SC INTERTEAM 27
Jan Macek 4 3 4 E 2 3 16
Jakub Valkovič, SK 3 0 2 4 0 2 11(2)
5. KF PD Třebusice 25
Hynek Štichauer 4 4 3 3 4 2 20
Jaroslav Petrák 0 3 0 0 2 0 5(1)
6. PK Plzeň 19
Štěpán Melč 4 0 0 2 E – 6(1)
Kacper Szopa 0 2 2 3 3 3 13
7. AK Slaný 17
Bruno Belan 2 2 2 2 4 3 15
Jan Hlačina 0 0 0 0 2 0 2
Adam Nejezchleba, Karel Průša a Štěpánka Nyklová na stupních vítězů stopětadvacítek | foto Karel Herman

MR 125 ccm:

TOT FIN
1. Karel Průša, Slaný 3 3 2 3 11 1.
2. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 2 3 3 3 11 2.
3. Štěpánka Nyklová, Liberec (E) 3 0 2 2 7 3.
4. Anna Hajková, SK – Žarnovica 1 2 3 3 9 4.
5. Marek Ziman, SK – Žarnovica 3 2 1 1 7
6. Jakub Hejkal, Slaný 2 1 1 2 6
7. Matěj Tůma, Slaný 2 1 0 2 5
8. Jaroslav Bartek, SK – Žarnovica 1 1 1 1 4
9. Filip Kasan, SK – Žarnovica E 0 0 0 0

Poznámka: z původně přihlášených omluven Anton Keller (D); Adam Nejezchleba se vzdal rozjezdu o vítězství v základní části a přenechal právo první volby finálové dráhy Karlu Průšovi

Anna Hajková (modrá) dala o sobě při svém českém debutu pořádně vědět – na snímku jede před Jakubem Hejkalem (bílá) a Filipem Kasanem (žlutá) | foto Karel Herman

Průběžné pořadí seriálu:

PLZ SLA TOT
27.4. 18.5.
1. Karel Průša, Slaný 18 20 38
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 20 18 38
NC Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 16 16 32
2. Jakub Hejkal, Slaný 14 11 25
NC Marek Ziman, SK – Žarnovica 12 12 24
3. Jaroslav Bartek, Praha 11 9 20
5. Matěj Tůma, Slaný 9 10 19
NC Anna Hajková, SK – Žarnovica 14 14
4. Kryštof Kubal, Plzeň 10 10
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 8 8
NC Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica 8 8
XXX Vít Kubal, Plzeň o
XXX Anton Keller, D o

Poznámka: klasifikováni jsou držitelé licencí AČR startující na motocyklech se spalovacím motorem; bodový klíč za umístění v závodech 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 -4 – 3 – 2 – 1; o = omluven ze závodu

 

Ukázkové jízdy na malém ovále:

David Filipovský, Nikolas Pergl, Šimon Kníže

Pád Ondřeje Smetany byl jeden z rozhodujících momentů závodu | foto Karel Herman