Karel Průša neopouští hlavní titulky

Slaný – 18. května
Sobotní ráno se probudilo s pořádným splínem. Vzalo do ruky malířskou paleru, ale vystačilo si jen s barvami v široké škále šedi. Báječně kontrastovaly se zelení vnitřku slánského plochodrážního oválu vonícího čerstvě pokosenou trávou. Žluť mantinelů by slušela i van Goghovým plátnům. Ale kdo by řešil malířství, když se dopoledne před Memoriálem Antonína Vildeho konal druhý díl mistrovského seriálu stopětadvacítek na krátkých oválech. Jedna rozjížďka byla lepší druhé, překvapení střídalo druhé. Vítěze se ale netýkalo, protože v letošní sezóně by šokem bylo, kdyby Karel Průša nevyhrál.

Jaroslav Bartek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová na stupních vítězů | foto Karel Herman

Karel Průša zůstává jediným neporaženým

Páteční májový deštík slánský malý ovál příliš nepoškodil. Probudil se do pošmourného sobotního rána. Ale z šedivé oblohy jen tu a tam spadla nějaká kapička. Všech osm přihlášených závodníků se dostavilo a prošlo technickou přejímkou. Druhý díl českého šampionátu stopětadvacítek na krátkých drahách mohl startovat.

Jakub Hejkal (červená) vede Petra Kvěcha (bílá) | foto Antonín Škach

Svým debutem v něm prošel Petr Kvěch, nejmladší ze šumavských plochodrážních bratří. Los jej poslal již do rozjížďky s číslem jedna. Byť atakoval Jaroslava Bartka, Pražanovy větší zkušenosti rozhodly. Stejně jako v případě Štěpánky Nyklové, jež se vzápětí rychle prosadila před domácí duo Jakub Hejkal a Matěj Tůma.

Do třetí jízdy nastoupil další nováček českého šampionátu. Dominik Suchánek, jenž těsně splnil věkový limit, se ale kvůli technickým potížím ani nerozjel. A Karel Průša si coby leader šampionátu snadno poradil s Lubošem Hromádkou.

Štěpánka Nyklová (červená) vede Matěje Tůmu (bílá) | foto Antonín Škach

Karel Průša nasadil ke své obligátní letošní dominanci. V rozjížďce s číslem čtyři připravil o punc neporazitelnosti Jaroslava Bartka a dostal i dalšího nebezpečného soupeře Jakuba Hejkala. V osmé jízdě přišel na řadu Luboš Hromádka. A nakonec i Štěpánka Nyklová.

Severočeská blondýnka ve slánské vestě si s ním přitom v úvodních třech sériích neměla co vyčítat v otázce hamonění trojek.

V šesté jízdě odvedla Petra Kvěcha, aby společně předjeli malého Dominika Suchánka o kolo. V rozjížďce s číslem osm ji rychlý start vynesl před Luboše Hromádku. Nakonec se však skláněla před Karlem Průšou. V rozjížďce s číslem dvanáct stylem start – cíl završil triumf v základní části před ní a Petrem Kvěchem.

 

Bez céčka

Dominik Suchánek řešil technické potíže s Davidem Vrtáčkem | foto Antonín Škach

Za společníka oběma Slaňákům ve finále A byl Jaroslav Bartek. Ztratil bod s Karlem Průšou, ale v závěru se dvakrát vypořádal s dravým Matějem Tůmou. Finálový pořad měl začínat klasicky od písmene C. Ale Luboš Hromádka neměl šťastný den.

V rozjížďce s číslem pět se pod něho v první zatáčce nacpal Matěj Tůma. Ačkoliv odkázal Slaňáka na druhou příčku, ve druhém oblouku jej stejně neuhlídal. A on se zleva ujal vedení. Co víc, Pardubičan na začátku druhého kola upadl.

Mnohem větší pohromu přinesla rozjížďka s číslem deset. Na jejím startu totiž Luboš Hromádka zadřel motor. A to byl konec. Nejen dnešního závodu, ale s největší pravděpodobností také celé kariéry ve stopětadvactíkách.  Technické potíže řešil také Dominik Suchánek. O pořadí Pardubičanů proto rozhodly body ze základní části a šlo se na finále B.

Luboš Hromádka dnes zřejmě uzavřel svou kariéru ve stopětadvacítkách | foto Antonín Škach

První start byl letmý. Poté táhnoucí spojka nasměrovala Jakuba Hejkala do pásky a opakovalo se podruhé. Nyní slánský závodník stál o pět metrů vzadu na trestné čáře. Nakonec vyjel z dráhy, zatímco Petr Kvěch si vydřel vítězství na úkor Matěje Tůmy.

V áčku byla nejpohotovější při letu pásky Štěpánka Nyklová. V první zatáčce se prosadil Karel Průša pádící za dalším bodovým kompletem. Dopředu se dral rovněž Jaroslav Bartek. Přitom ale vyhnal domácí závodníci na trávník.

Luboš Hromádka (modrá) útočí na Karla Průšu (bílá) | foto Antonín Škach
Luboš Hromádka (modrá) útočí na Karla Průšu (bílá) | foto Antonín Škach

 

TOT C B A
1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12 1.
2. Jaroslav Bartek, Praha 3 2 3 3 11 2.
3. Štěpánka Nyklová, Liberec (E) 3 3 3 2 11 L
4. Petr Kvěch, Divišov 2 2 F 1 5 1.
5. Matěj Tůma, Slaný 1 3 2 2 8 2.
6. Jakub Hejkal, Slaný 2 1 2 3 8 L
7. Luboš Hromádka, Pardubice 2 F 2 E 4
8. Dominik Suchánek, Pardubice E ex 1 2 3

Poznámka: z původně přihlášených nepřijel Anton Keller (D); Dominik Suchánek byl v šesté jízdě předjet o kolo

Petr Kvěch (bílá) se dostává do čela finále B před Matěje Tůmu (modrá) | foto Antonín Škach

Průběžné pořadí seriálu:

DIV SLA TOT
11.5. 18.5.
1. Karel Průša, Slaný 20 20 40
2. Jaroslav Bartek, Praha 14 18 32
NC Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 16 16 32
3. Jakub Hejkal, Slaný 18 11 29
4. Matěj Tůma, Slaný 12 12 24
5. Luboš Hromádka, Pardubice 11 10 21
6. Petr Kvěch, Divišov 14 14
7. Dominik Suchánek, Pardubice 9 9

Poznámka:  klasifikováni jsou držitelé licencí AČR startující na motocyklech se spalovacím motorem; bodový klíč za umístění v závodech 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 -4 – 3 – 2 – 1.

Štěpánka Nyklová (bílá) jde do čela finále A před Karla Průšu (červená) a Jaroslava Barlka (modrá) | foto Antonín Škach