Chabařovice – 2. října
Sezóna se nám chýlí ke konci, ale my využíváme přívětivého počasí a trénujeme vesele dál. Ať jde o plochou dráhu nebo flat track.
Devatenáctého září nás navštívil úřadující mistr světa flat tracku Ervín Krajčovič, který byl vzorem pro mladé jezdce. A včera dokonce po skvělém výsledku závěrečného podniku SGP v Toruni přijel Jan Kvěch, který přivezl i svoji toruňskou motorku.
Na ní si u nás zatrénoval a s Filipem Šiterou ji poladili na nadcházející náročný víkend. Trénovat chtěl i jeho mladší bratr Petr Kvěch a měl v Chabařovicích premiéru na motocyklu o obsahu 500 ccm!
Je mu šestnáct let, uvidíme, jestli půjde ve šlépějích svého bratra Jana, zatím ho to prý baví.
Rádi jsme přivítali i Zdenka Simotu, který usedl za řídítka svého motocyklu po dlouhých čtyřech letech, ale nikdo by to vůbec nepoznal, pouze fyzička je prý slabší, ale to se dá lehce změnit
V rolích mechaniků a rádců jsme viděli známé plochodrážníky Zdenka Holuba mladšího, Adriana Rymela i Josefa France. Byl to super trénink a budeme klukům držet palce, aby jim to závodilo!
Pardubice – 2. října
Za sto let zažila plochá dráha v našich zemích mnohé. Jedinou výjimkou je korunovace mistra světa jednotlivců, za níž musí čeští příznivci cestovat do zahraničí. O adeptech, jež o metu nejvyšší budou bojovat, se v minulosti ale na domácích oválech již rozhodovalo, ať už v současném modelu Speedway Grand Prix nebo v kvalifikačním pavouku se světovým finále na konci. To ale neznamená, že by pardubický challenge měl být v pátek jen tuctovým podnikem.
Slaný, Praha a Pardubice. Tři české stadióny měly v minulosti privilegium poslat nejlepší borce do světového finále jednotlivců. Systém se v průběhu let měnil. Evropské finále ve středočeském městě v pětašedesátém bylo určené pro celou světovou špičku s výjimkou Britů, kteří měli o Wembley svou vlastní kvalifikace.
Shodou okolností o světové finále na legendárním londýnském stadiónu šlo rovněž na Markétě v letech 1978 a 1981. Jenže to už borci ze zámoří jezdili odděleně a v Praze tedy v podobě kontinentálního finále vrcholila kvalifikace pevninské části našeho světadílu. V devadesátých letech se obě zóny opět propojily. Klíčovým předstupněm pro zisk titulu mistra světa se stala světová semifinále. Jedno z nich hostila česká metropole ve čtyřiadevadesátém.
Pardubický Svítkov již hostil challenge ve třech šampionátech – Speedway Grand Prix, Speedway Europen Championship a světového šampionátu na dlouhé dráze. Něco takového nemá obdoby.
Světové finále v srpnu 1994 nadobro ustoupilo seriálu velkých cen. Dostat se do nich se dá různými způsoby, ale stěžejní zůstává challenge. Česká republika prozatím viděla dvě. V říjnu 1996 se pro pražské pořadatele stalo generálkou před první velkou cenou. O dva roky později v Pardubicích rozvíjeli koncepci třídenního plochodrážního víkendu.
Stejná myšlenka prováží páteční návrat světového challenge do Pardubic. Když vešlo ve známost, že evropský SEC vyvrcholí v Chorzowě, závod o velké ceny nabídl atraktivní východisko. Letos jsou v banku čtyři místa. Zatímco předchozí česká challenge paradoxně neměla ve startovní listině žádného domácího zástupce, nyní se v seriálu pokusí udržet Jan Kvěch. Dvojice Jan Macek a Daniel Klíma se stane náhradníky.
Startovní listina sobotního challenge o SPG 2025 v Pardubicích: