Vojtěch Šachl dnes stihnul i taneční

Divišov – 30. září
Dnešní vrchol české juniorky v Divišově měl vcelku hladký průběh. Jednou z mála výjimek se stala rozjížďka s číslem dvanáct. Daniel Klíma v ní rychle vyrazil za svým třetím triumfem. Jenže ve druhé zatáčce kolidovali Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček. První z nich ze závodu odstoupil. Stěžoval si na zápěstí. Ale jeho příběh měl šťastný konec. Ačkoliv jeho motocykl připomínal krásný ohnutý rohlík, on sám stihnul večerní taneční v Uhlířských Janovicích.

Motocykl Vojtěcha Šachla byl ohnutý jako rohlík | foto Antonín Škach

Daniel Klíma nepřipustil žádné pochyby o svém zlatě

Divišov – 30. září
Krásný den jakoby se vysmíval všem pesimistickým meteorologům, kteří slibovali deštivou neděli. Ostatně svatý Petr by nemohl být tak krutý, aby divišovské pořadatele za jejich dřinu při rekonstrukci bezpečnostních bariér bičoval provazci lijáků. Daniel Klíma potvrdil své postavení leadera české juniorky již v rozjížďce s číslem dvě, když porazil svého pronásledovatele Petra Chlupáče. A když se na závěr vypořádal s Adamem Bubbou Bednářem, slavil titul s plnou patnáctibodovou parádou z posledního klání. Adam Bubba Bednář a Petr Chlupáč mu dělali společnost na stupních vítězů, kdežto čtvrtý Matouš Kameník obhájil loňský primát v klasifikaci devatenáctiletých.

Nejlepší trojice dnešního závodu: zleva Adam Bubba Bednář, Daniel Klíma a Petr Chlupáč | foto Karel Herman

Návrat staré destinace

Divišov v poslední době nebývá častou štací plochodrážníků. Loni se sem nepodívali kvůli zevrubné rekonstrukci bariér, na níž se práce oproti původnímu plánu protáhly. Třetí juniorka se tudíž z kraje srpna přesunula až na dnešek. Upřímně nešlo zase o kvalitativní změnu k horšímu. Uprostřed letních prázdnin by se totiž šampionát lámal do své druhé půle. Na konci září přinesl vyhlášení šampiónů nejen do jednadvaceti, ale také devatenácti let.

Adam Bubba Bednář (modrá) vodí v první jízdě Vojtěcha Šachla (žlutá) | foto Karel Herman

Předchozí deště udělaly s dráhou svoje. Sobotní ráno bylo pošmourné, ale postupující den zvedl jeho sukénky jako protřelý proutník. A po stopětadvítkách bylo odpoledne stále krásněji. Divákům chyběl program nebo aspoň startovní listina. Ale nástup čtrnáctky startujících je dostal do správné nálady.

Ano, bohužel k vyvrcholení českých juniorek dorazilo jen čtrnáct startujících. Z toho dva, Adam Nejezchleba a Karel Průša, na dvěstěpadesátkách. Štěpán Melč se zranil při finále jednotlivců v Plzni, Oliver Schmid přestal závodit již podruhé. A tentokrát zřejmě definitivně. Michal Baštecký se nepřihlásil, David Hofman musel se svou středoškolskou třídou na akci.

Leitmotivem dnešního klání byly boje o oba tituly. V devatenáctkách měl Matouš Kameník náskok čtyř tabulkových bodů na Jaroslava Vaníčka a další čtyři na Vojtěcha Šachla. Při vší úctě boj o zlato v jednadvacítkách se borců pod devatenáct let netýkal. Daniel Klíma disponoval šestapadesáti body, Petr Chlupáč čtyřiapadesáti. A zbytek dlel daleko za nimi. Nicméně mohl kalit vodu.

Daniel Klíma (modrá) odráží nápor svého největšího rivala Petra Chlupáče (bílá) | foto Karel Herman

Adam Bubba Bednář se vskutku stal onou dravou štikou. Ihned v první jízdě vystřihla perfektní start a nepustil před sebe Vojtěcha Šachla, který v úvodním oblouku překonal jen Matěje Frýzu. V rozjížďce s číslem šest získal čerstvý český vicemistr cennější skalp. Při letu pásky byl nejpohotovější Jaroslav Vaníček.

Jenže Adam Bubba Bednář jej v první zatáčce předčil zvenčí. Petra Chlupáče si přitom táhnul za sebou jako na provázku. Před sebe jej ale nepustil. Obhájce loňského zlata přitom dnes ztratil již druhý bod. ten první mu uzmul Daniel Klíma. Ve druhé jízdě odstartoval jako ďábel. A pak jel, jel, jel.

Petr Chlupáč se prvního triumfu dočkal až v deváté jízdě. Po raketovém startu přestřihnul vítěznou šňůru Matouše Kameníka. Tušil, že s jeho motorem není všechno v pořádku. A proto se ve svém boxu pustil do jeho výměny.

Radek Bambuch (červená) se brání nájezdům Štěpána Ševčíka (modrá) | foto Karel Herman

Mezitím na ovále Adam Bubba Bednář kraloval desáté jízdě, na jejímž startu Karel Průša převrátil svou dvěstěpadesátku v okázalé svíci. Vzápětí velké sólo hrál Jan Jeníček, jehož zatím porazil pouze Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem tři. Čtvrtým vítězem třetí série se stal druhý neporažený Daniel Klíma. Startovat ale musel dvakrát.


Vojtěch Šachl s bolavým zápěstím levé ruky líčí dvanáctou jízdu:

„Jel jsem vpředu. A najednou jsem skončil v bariéře.“


Zprvu vedl Vojtěch Šachl. Daniela Klímu ale nemohl udržet ani párem volů. Leader absolutní klasifikace se ujal vedení po vnější straně úvodní zatáčky. V nájezdu do té druhé Vojtěch Šachl ubral a Jaroslav Vaníček neměl šanci se vyhnout. Během vteřiny oba leželi na dráze.

Jan Jeníček (žlutá) vede Matěje Frýzu (modrá) a Bruna Belana (červená) | foto Karel Herman

Jaroslav Vaníček vyskočil na nohy a běžel okamžitě ke svému soupeři, který si stěžoval na zápěstí. Jeho motocykl byl zkroucený jako rohlík a o polovinu své běžné délky kratší. Martin Málek, Martin Šťastný a Jaromír Nykl jej do depa museli přinést v rukou.

 

Končí se devatenáctou jízdou

Daniel Klíma neměl vážnější problém vyhrát repete dvanácté jízdy. S devíti body se dělil o průběžné vedení s Adamem Bubbou Bednářem. Za nimi o bod Jan Jeníček a Matouš Kameník, o další Petr Chlupáč.

Matouš Kameník (žlutá) se cpe do čela před Vojtěcha Šachla (červená), Adama Nejezchlebu (modrá) a Karla Průšu (bílá) | foto Karel Herman

Třináctou jízdu si nenechal ujít Daniel Klíma. Suma sumárum dvanáct bodů. Adam Bubba Bednář odpověděl mincí stejné hodnoty hned vzápětí. Pořadí na stupních vítězů krystalizovalo hend vzápětí. V rozjížďce s číslem patnáct Matouš Kameník sebral bod Jaroslavu Vaníčkovi. Tím pádem byl jistým šampiónem do devatenácti let, protože Pražanovo konto dostalo těžký úder diskvalifikací za kolizi s Vojtěchem Šachlem.

Boj o titul v jednadvacítkách ale musela rozhodnout až poslední série. Petr Chlupáč byl stále ve hře a šestnáctou jízdu vyhrál stylem start – cíl před zraky Jana Jeníčka. Povedlo se mu to dvakrát. V úvodním výjezdu totiž upadl Radek Bambuch. Snažil se dostat rychle pryč, nicméně červená světla byla přece jen rychlejší.

Petr Chlupáč (červená) letí do vedení před Matěje Frýzu (bílá) a Matouše Kameníka (modrá) | foto Karel Herman

Konec nadějí Petra Chlupáče předčit Daniela Klímu přišel s osmnáctou jízdou. Leader aktuální klasifikace by o zlatou medaili přišel pouze v případě, že by ani on, ani Adam Bubba Bednář neviděli cíl. V tom případě by Petr Chlupáč vyhrál závod. Jenže pak by Daniel Klíma musel prohrát rozjezd s Adamem Bubbou Bednářem o druhé místo v závodě a druhý s Petrem Chlupáčem o titul.


Adam Bubba Bednář popisuje rozjížďku s číslem osmnáct:

„Nečekal jsem, že bude svítit zelený světlo tak dlouho. Dal jsem to do koleje a zvedlo se to.“


Podobným hypotézám nešlo upřít teoretické jádro, ale po praktickém účinku jakoby se země slehla. Daniel Klíma nenechal sebemenší prostor náhodě. V první zatáčce sebral vnější stranou vedení Adamu Bubbovi Bednářovi. Vyhrál titul s plnou parádou, vítězstvím v posledním závodě čtyřdílné série.

Daniel Klíma (bílá) kompletuje své patnáctibodové maximum před zraky Adama Bubby Bednáře (modrá), Matouše Kameníka (žlutá) a Jana Jeníčka (červená) | foto Karel Herman

Petr Chlupáč  si triumfem v devatenácté jízdy pojistil nejnižší stupínek dnešního pódia. A také titul vicemistra. Sotva projel cílem, dnešní program v Divišově skončil. Rozjížďka s číslem dvacet měla mít dvě volná místa na startovním roštu, protože pětka a jedenáctka dnes nebyly obsazeny.

Nakonec k její pásce nemohl přijet nikdo. Štěpán Ševčík odstoupil pro technické problémy s motocyklem, Vojtěch Šachl kvůli své zraněné levačce. A žádný rozjezd nebyl potřeba. Ani pro určení pořadí dnes, ani v obou šampionátech.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma potvrdil titul plnou parádou | foto Karel Herman

„Úžasnej pocit,“ usmíval se Daniel Klíma. „Nečekal jsem, že to tak půjde. Ráno dráha vypadala divná, ale klobouk dolů. Pořadatelé udělali dost práce a vypadalo, že to jde samo. Ale to nebylo tak. V první jízdě s Chlupem jsem měl slabší start. Promydlil jsem, ale na poslední start na Bubbu jsme udělali změnu a vyšlo to. Mám radost, že jsem ho porazil, když mě vyškolil na mistráku v Březolupech.“

„Na pohodu,“ komentoval Adam Bubba Bednář své druhé místo. „Jak ráno vypadalo, že bude dráha hodně divoká, nakonec dobrá. Čenda jel dneska dobře, byl nepolapitelnej. Jel rychle, gratuluju mu k titulu v jednadvacítkách.“

„Smolík dneska,“ pokrčil Petr Chlupáč rameny. „Bohužel. Začal odcházet motor. Měnili jsme ho mezi třetí a čtvrtou jízdou. A nádhera, fungoval jako dobře namazanej stroj. Ale v posledním roce své juniorky se budu muset spokojit s druhým místem.“

„Jsem rád, že jsem to odjel,“ líčil Matouš Kameník. „Jsem rád, že jsem odjel lepší závod než posledně v Praze. Do Divišova jsem se těšil po dlouhý době, co se tu nejelo. Dráha byla dobrá, výborná. V poslední jízdě jsem nechtěl na rovince objíždět Bubbu okolo mantinelu.“

Jaroslav Vaníček odchází po kolizi s Vojtěchem Šachlem, jehož motocykl je na tom o poznání hůře | foto Karel Herman

„Dráha dnes byla nad moje očekávání,“ říkal Jan Jeníček. „Připravená, ne Kostěnice, přišlo mi to tvrdý a děravý. Celý závody v klidu, škoda první a poslední jízdy. Měli jsme problémy s technikou, takže jsem netrénoval.“

„Za mě dobrý,“ svěřil se Jaroslav Vaníček. „Bylo dobrý se svýzt na dráze, kde jsem dlouho nejel. Nebylo to špatný. Pořadatelé udělali dobrou dráhu. Škoda pádu. Vojta ubral do nájezdu, já byl rozjetej a narazil jsem do něj.“

„Mohlo bejt líp,“ vrčel Bruno Belan. „Nemoh‘ jsem se srovnat s motorkou. Zkoušel jsem měnit převody, ale nešlo to. Aspoň byly body.“

Daniel Klíma byl dnes v Divišově králem | foto Karel Herman
1. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Adam Bubba Bednář, Praha 3 3 3 3 2 14
3. Petr Chlupáč, Praha 2 2 3 3 3 13
4. Matouš Kameník, Pardubice 3 3 2 3 1 12
5. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 3 2 0 10
6. Jaroslav Vaníček, Praha 3 1 X 2 3 9
7. Bruno Belan, Slaný 2 1 2 2 2 9
8. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 1 2 2 8
9. Jan Hlačina, Pardubice 0 2 2 1 1 6
10. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 1 1 1 1 1 5
11. Vojtěch Šachl, Praha 2 2 F/R – – 4
12. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 1 2 X X 4
13. Karel Průša, Slaný (250 ccm) 1 0 F 1 0 2
14. Štěpán Ševčík, Divišov 0 – 0 – – 0

Nejlepší trio české juniorky: zleva Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Matouš Kameník | foto Karel Herman

Aktuální pořadí obou šampionátů:

U21 U19 SLA PLZ PHA DIV TOT
7.4. 10.6. 7.9. 30.9.  
1. Daniel Klíma, Praha 20 16 20 20 76
2. Petr Chlupáč, Praha 16 20 18 16 70
3. 1. Matouš Kameník, Pardubice 14 18 12 14 58
4. 2. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 16 11 51
5. 3. Jan Jeníček, Pardubice 10 14 10 12 46
6. 4. Adam Bubba Bednář, Praha 18 9 18 45
7. 5. Vojtěch Šachl, Praha 11 11 14 6 42
8. 6. Bruno Belan, Slaný 8 10 11 10 39
9. 7. Jan Hlačina, Pardubice 9 8 8 8 33
10. 8. Matěj Frýza, Plzeň 7 7 7 9 30
11. 9. Mario Häusl, D – Plzeň 4 9 4 17
12. 10. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 7 12
13. 11. Štěpán Melč, Plzeň 6 6 12
14. 12. Radek Bambuch, Kopřivnice 2 1 3 5 11
15. 13. Michal Baštecký, Praha 5 6 11
16. 14. Štěpán Ševčík, Divišov 1 4 3 8
17. 15. Dominik Hrbek, Pardubice (250 ccm) 5 2 7
18. 16. David Hofman, Pardubice 3 3 1 7
19. 17. Karel Průša, Slaný 0 4 4
20. 18. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 2 2
Nejlepší trojice českých devatenáctek: zleva Jaroslav Vaníček, Matouš Kameník a Jan Jeníček | foto Karel Herman

Karel Průša dobyl titul až ve finále A

Divišov – 30. září
Až poslední rozjížďka rozhodla o českém titulu v šampionátu stopětadvacítek na krátkých oválech. Jak Karel Průša, tak Petr marek nastupovali k poslednímu klání v Divišově se stejným počtem bodů. Pražský závodník svého soka porazil ve druhé jízdě, avšak po pádu v první zatáčce rozjížďky s číslem devět byl diskvalifikován. Přesto postoupil do finále A stejně jako slánští Karel Průša a Štěpánka Nyklová, když na nastavení elektromotocyklu Adama Nejezchleby by dnes byl krátký i František Křižík s Nikolou Tesla. Klíčová jízda se opakovala vinou letmého startu Karla Průši, který ale repete opanoval stylem start – cíl a vedle závodu vyhrál také celý šampionát.

Vyhlášení dnešního závodu: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Karel Herman

Dva triumfy a pád

Karel Průša (červená) na úvod jezdí ještě před Petrem Markem (modrá) | foto Karel Herman

Od svého jarního startu si šampionát republiky stopětadvacítek na malých drahách dopřál takřka čtyřměsíční pauzu, aby vyvrcholil v září.  Po pražském závodě měl mistry určit prostředí ze tří oválů v Divišově. Oba borci, kteří se rovným dílem dělili o aktuální vedení v šampionátu, na sebe narazili hned v rozjížďce s číslem dvě.

Karel Průša vystřihl ideální start. Petr Marek mu ale sebral vedení v nájezdu do druhé zatáčky, v němž se protlačil spodní stranou dopředu. Daleko od pravdy nebyla hypotéza, že se mezi oběma stejně rozhodne ve finále A. A mistrem bude ten, kdo v něm inkasuje více tabulkových bodů.

Marián Jirout (červená) jezdí před Jakubem Hejkalem (modrá) | foto Karel Herman

Jenže ono se něco myslí a na ploché dráze může být rázem všechno jinak. Petr Marek protáhnul svou vítěznou šňůru o další suverénní zářez ve čtvrté jízdě. Potom v rozjížďce s číslem devět pohroma. Závodník v pražské vestě se ujal veden, jenže v úvodním výjezdu se přetočil a upadl.

 

Žádná formalita, žádný kompromis

Se šesti body v kolonce u svého jména neměl Petr Marek postup mezi nejlepší trojici nikterak jistý. A to tím spíš, že řada soupeřů na tom byla ve třech čtvrtinách základní části lepší než on. Anebo si přinejmenším neměli, co vyčítat.

Petr Marek (červená) těsně před pádem sledovaný Romanem Štolou (modrá) a Lubošem Hromádkou (bílá) | foto Karel Herman

Karel Průša inkasoval trojky v rychlém sledu za sebou v šesté a v osmé jízdě. Roman Štola, jehož na sklonku sezóny potkala zatím životní fazóna, disponoval sedmi body. Štěpánka Nyklová jakbysmet, ale pro případnou konfrontaci na pomocná kritéria mohla přiložit dvě vítězství. Marián Jirout a Luboš Hromádka se dostali na šestku.

Poslední tři jízdy byly proto nesmírně klíčové. Jako první udělal maximum Marián Jirout. V rozjížďce s číslem deset s přehledem inkasoval trojku a dostal se na celkových devět bodů. Vzápětí se do dna naplnil kalich hořkosti Adama Nejezchleby.

Adam Nejezchleba neměl dnes povedený mítink | foto Karel Herman

Již potřetí se s ním jeho elektrický motocykl ani nerozjel. Tým okolo Věroslava Kollerta jen kroutil hlavou. Novinky, které ještě při pondělním Tomíčkově memoriálu fungovaly, najednou zradily. A tak Liberečáci předčasně sbalili krám. Nejen dneska, nýbrž pro celou sezónu anno domini 2024.

Petr Marek ale tyto záležitosti neřešil. Odvedl Štěpánku Nyklovou, aby oba skončili na devíti bodech. Na rozdíl od Luboše Hromádky se opírali o tři trojky. Třetím účastníkem áčka se stal Karel Průša. Dvanáctou jízdu ovládl stylem start – cíl, kdežto Luboš Hromádka za svá záda poslal Romana Štolu.

 

Konečný verdikt ve finále A

Vzhledem k devíti účastníkům začal finálový pořad céčkem. Vlastně nezdařeným pokusem o start, protože tarokovalo startovací zařízení. Při neúčasti Adama Nejezchleby, který smutnil v depu, slánský Jakub Hejkal zvítězil nad dalším nováčkem, Jaroslavem Bartkem z Prahy.

Bitva ve finále B – Luboš Hromádka (modrá), Marián Jirout (červená) a Roman Štola (Bílá) | foto Karel Herman

Finále B již bylo o poznání dramatičtější. Vedení se ujal Luboš Hromádka. Po triumfu prahnul i Marián Jirout, jemuž vidina stupňů vítězů unikla o příslovečný pouhý vlásek. Ve druhém kole jej nakopla díra ve druhém oblouku. Pardubický borec se zavlnil.  Rázem jel třetí až za Romanem Štolou, což už mu mělo zůstat.

A už tu bylo finále A se svými ambicemi určit letošního šampióna. Titulu šel naproti Karel Průša. Vypálil však až moc rychle. Ještě během úvodního kola se rozblikala červená světla a trojice účastníků byla zastavena.

Na vině byl vedoucí slánský závodník, jenž ulil start. Nenechal se však rozhodit psychickým tlakem. Při restartu odletěl bezchybně a hlavně opět nejrychleji. Přivedl za sebou do cíle Petra Marka a Štěpánku Nyklovou a mohl se těšit na zlatou medaili.

Karel Průša (červená) atakuje Petra Marka (modrá) | foto Karel Herman

 

1. Karel Průša, Slaný 2 3 3 3 11 1.
2. Petr Marek, Praha 3 3 X 3 9 2.
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 1 3 2 9 3.
4. Luboš Hromádka, Pardubice 1 2 3 2 8 1.
5. Roman Štola, Mariánské Lázně 3 2 2 1 8 2.
6. Marián Jirout, Pardubice 2 2 2 3 9 3.
7. Jakub Hejkal, Slaný 1 1 2 2 6 1.
8. Jaroslav Bartek, Praha 2 1 1 L 4 2.
9. Adam Nejezchleba, Liberec (E) E 3 E E 3

Poznámka: varování za startovní přestupek Karel Průša ve finále A

Celkové pořadí šampionátu: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Karel Herman

Aktuální pořadí seriálu:

PLZ MaL SLA LIB PHA DIV TOT
1.5. 6.5. 13.5. 27.5. 7.9. 30.9.
1. Karel Průša, Slaný 14 18 20 18 18 20 108
2. Petr Marek, Praha 20 20 16 16 16 18 106
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 18 20 20 8 84
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 12 16 14 11 14 16 83
4. Luboš Hromádka, Pardubice 10 14 11 12 12 14 73
5. Marián Jirout, Pardubice 11 12 9 14 11 11 68
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 9 11 12 10 10 12 64
7. Jaroslav Bartek, Praha 8 8 9 25
8. Jakub Hejkal, Slaný 9 10 19
NC Andžejs Smulkevič, LAT 16 16
NC Julian Wronecki, PL 10 10
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 9 9

Poznámka: v závěrečné klasifikaci jsou hodnoceni držitelé licencí ACCR startující na motocyklech se spalovacím motorem

Roman Štola (modrá) v tuhém duelu s Lubošem Hromádkou (bílá) | foto Karel Herman