Boj o extraligový titul v Liberci neskončil, ale začal

Liberec – 13. září
Dnes mohl skončit boj o českého šampióna družstev. Leč extraliga se evidentně inspirovala svatým Petrem, který byl rovněž nerozhodný ohledně deště. Ještě dvě hodiny před závodem zahalil Ještěd temným závojem, z něhož se o šedesát minut později vskutku spustil déšť. Jak ale pršet začalo, stejně přestalo. Definitivně. Naštěstí, jinak by diváci neviděli skvělý závod. Trojice Adam Bubba Bednář, Josef Franc a Petr Chlupáč dostala svými úvodními triumfy do čela aktuální klasifikace Markétu. Jana Kvěcha zprvu trápil stejný technický syndrom jako o víkendu v Polsku. Záhy jej ovšem vyřešil a Praha kralovala. Nikdo ze soupeřů ji nedokázal ohrozit, byť všem třem vyšel maximálním způsobem žolík. V boji o druhou příčku měl navrch Slaný, jenž se před vyvrcholením soutěže na jeho domácí dráze dotáhl na Pardubice na jediný tabulkový bod.

Slaný, Praha a Pardubice na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Praha se ujímá vlády

Tmavé a olověně šedé mraky hrozily a hrozily. A meteorologové jakbysmet. Jejich radary se hádaly, jestli z toho mračna zaprší či nikoliv. Těsně po třetí odpolední se pro kladnou možnost vyslovovalo skoro pětasedmdesát procent z nich. Déšť se po šestnácté hodině objevil jen na opravdu krátký okamžik.

Adam Bubba Bednář (modrá) dostává Prahu do vedení v první jízdě před zraky Patryka Wojdyla (červená) a Oskara Polise (bílá) | foto Pavel Fišer

Na zasedání jury učinil Tomáš Topinka změnu v sestavě své Markéty. Nemocného Daniela Klímu se střevními problémy nahradil Jaroslavem Vaníčkem. Ve své podstatě odhalil své strategické karty. Na osmnáctce nasazený Adam Bubba Bednář se dostal do hlavního závodu místo svého narychlo povolaného vyššího klubového kolegy.

Blažej Skrzeszewski svůj těžko poskládaný tým neměnil. Mohl k tomu mít pádný důvod, protože po Patryku Wojdylovi nebylo dlouho ani vidu, ani slechu. Zlí jazykové přišli s tvrzením, že si popletl destinaci a místo Liberce skončil ve Slaném. Domácí kouč podobné hypotézy poslal do říše nepodložených fám s argumentem, že se jeho Polák vrací z Anglie. A že nestihne trénink, ale vlastní závod už ano.

Spěch ale nebyl tradičně dobrým rádcem. Slavnostní nástup totiž ustoupil obavám z podmračeného nebe a rozjížďka s číslem jedna startovala prakticky rovnou úderem sedmnácté hodiny. Oskar Polis se dostal do čela. V první zatáčce nechal hodně místa uvnitř pro Adama Bubbu Bednáře. Mladý dravec stoprocentně využil šance a posadil Prahu na hrot aktuální klasifikace.

Václav Milík (žlutá) se brání Larsi Skupieňovi (červená) | foto Karel Herman

Druhý start se musel opakovat, když se Lars Skupieň ulil a vykoledoval si výstrahu. Při repete byl opět vpředu, jenže Josef Franc si na Eduardu Krčmářovi a Václavu Milíkovi vyvzdoroval druhé místo. Od třetího kola vedl a Polák byl rád za bod, jenž uzmul slánskému esu.

Do třetice se Pražané smáli v juniorské jízdě, kde Petr Chlupáč nenechal ambicím svých soupeřů vůbec žádný prostor. Protože se hodně prášilo, jelikož pořadatelé při pohledu na nebesa dali kropičce raději pokoj, ovál se dočkal svlažení už před rozjížďkou s číslem čtyři. Právě v ní vítězná šňůra Markéty praskla.

Raketový start Jakuba Jamroga nemohl Jan Kvěch zastavit, když je otravovali Hynek Štichauer a Ondřej Smetana. I tak Praha vedla závod s jedenácti body. Pardubice jich měly šest, Slaný pět a Liberec dva. Blažej Skrzeszewski se proto odhodlal udeřit žolíkem, jehož vložil do rukou Patryku Wojdylovi.

Blažej Skrzeszewski komentuje výsledek páté jízdy:

„Patryk nevěděl, že má žolíka, to by netahal. Ale takhle vyhrál a udělal šest bodů.“

Petr Chlupáč (modrá) v juniorské jízdě vodí Matouše Kameníka (žlutá), Jedrzeje Chmuru (červená) a Bruan Belana (bílá) | foto Karel Herman

Prve skončil bez bodu, ale tentokrát v v první zatáčce objel Josefa France a liberecké skóre poskočilo o hodnotu šest. Podobný kousek vzápětí vystřihnul Jakub Jamrog. V roli strategické rezervy joker v úvodním oblouku překonal Adama Bubbu Bednáře a také on coby žolík skóroval naplno.

 

Praha, stále Praha

Polský kouč libereckého družstva nechal v rozjížďce s číslem sedm stát Jedrzeje Chmuru, místo něhož poslal na start náhradníka Vojtěcha Šachla. A kmenový závodník pražské Markéty, který v soutěži debutoval triumfem ve své první jízdě v Pardubicích, nyní odstartoval ihned za Václavem Milíkem.

Patryk Wojdylo (červená) pádí proměnit naplno žolíka před zraky Josefa France (modrá) a Hynka Štichauera (žlutá) | foto Karel Herman

Oskar Polis se sice posunul před domácího borce po pár metrech, Jan Kvěch se ale na jeho skalp načekal o poznání déle. K bodu se dostal teprve ve druhém oblouku třetího okruhu, když mu navíc Vojtěch Šachl situaci ulehčil svou chybkou.

Ani nápad, že by se Praha měla stěhovat pryč z vedoucí pozice! Petr Chlupáč sice v první zatáčce osmé jízdy neudržel Eduarda Krčmáře. Šel však tvrdě za návratem do čela. Ve druhém oblouku málem spadl, ale wheelie ve výjezdu jen korunovalo návrat pražského juniora do vedení.

Po dvou startech zůstával Petr Chlupáč neporaženým borcem, v čemž se mu mohl rovnat pouze Jakub Jamrog. Oba se potkali na startovním roštu rozjížďky s číslem devět. V její úvodní zatáčce se okolo obou přehnal dopředu Patryk Wojdylo, jenž dnes de facto prohrál pouze se svým vlastním pozdním příjezdem na stadión. Václav Milík přitom celou trojici pozoroval zezadu a nakonec vůbec neprotnul cílovou metu!

Václav Milík vysvětluje své odstoupení v rozjížďce s číslem devět:

„Je to tady hodně o startech. Neodjel jsem po úpravě, dvakrát jsem vyjel ven, dostal cejchu a nakonec to zabalil.“

Jan Kvěch (modrá) v duelu s Oskarem Polisem (bílá) a Václavem Milíkem (žlutá) | foto Karel Herman

Liberecký nápor pokračoval také desátou jízdou.  A to doslova a do písmene, jelikož po vylétnutí pásky měl Lars Skupieň za sebou pouze Matěje Frýzu ve slánské vestě. Leč ve druhé zatáčce nesmlouvavě podjel Jana Kvěcha. A pak trápil, trápil a trápil pardubického debutanta Rafala Karczmarze, dokud mu v nájezdu do předposledního okruhu nesebral vítězství.

Praha dvaadvacet, Slaný sedmnáct, Liberec patnáct a Pardubice třináct. Taková skóre byla u jednotlivých družstev přesně v polovině skvělého mítinku. Na řadu s ofenzívou přišel Slaný. Eduard Krčmář za sebou v jedenácté jízdě nechal Hynka Štichauera, Adama Bubbu Bednáře i Jedrzeje Chmuru, aby triumfoval ve stylu start – cíl.

Hned vzápětí jej úplně dokonale napodobil Oskar Polis. Na seznamu jeho obětí se objevili Josef Franc, Ondřej Smetana a Jan Jeníček. Středočeský tým v ten moment stál pouhé tři body za vedoucí Markétou.

 

Pardubicím nepomůže ani žolík

Jakub Jamrog (bílá) má za sebou Adama Bubbu Bednáře (modrá) | foto Karel Herman

Pardubice skončily třetí sérii na poslední příčce. K pražským leaderům jim chybělo deset bodů a tak se Jaroslav Petrák pro rozjížďku s číslem třináct prezentoval s žolíkem. Rozhodl se vystřídat Hynka Štichauera a na ovál vyslat Václava Milíka. Kapitán svůj tým nezklamal.

Oskar Polis se sápal po vnější straně první zatáčky dopředu, jenže Pardubičan jej uzamknul na druhé příčce. Úplně vzadu trčel Petr Chlupáč. Bod na jeho i pražském kontě přistál až v momentě, kdy Lars Skupieň v posledním okruhu zůstal stát kvůli poruše motocyklu.

Šest bodů jedním vrzem vystřelilo Pardubice hodně dopředu před Liberec, ale na atak vedoucích klubů bylo dynamitu přece jen málo. Matouš Kameník na body vůbec nedosáhl. Jan Kvěch se konečně vyřešil rovnici nastavení svého motocyklu. V první zatáčce připravil o první post Patryka Wojdyla, čemuž Eduard Krčmář jen přihlížel.

Rafal Karczmarz (žlutá) letí dopředu před Larse Skupieně (červená), Jana Kvěcha (modrá) a Matěje Frýzu (bílá) | foto Karel Herman

Rozjížďku s číslem patnáct opanoval Jakub Jamrog. Josef Franc jej měl už v prvním výjezdu na lopatě.  V další zatáčce se mu ale Rafal Karczmarz spodní stranou pomstil za předchozí předjetí. V šestnácté jízdě vletěl Adam Bubba Bednář do pásky. Červená světla ale nesvítila kvůli němu. Ještě předtím se totiž kvůli zlomenému červíku ve spojce hýbal Vojtěch Šachl.

Pražan v liberecké vestě si vysloužil výstrahu a na startovní rošt mohla celá čtveřice. Nejprve jel vpředu Václav Milík, jenže na protilehlé rovince již vedl Adam Bubba Bednář. Vojtěch Šachl zachránil poslední bod před Matějem Frýzou. Před startem následující druhé juniorské rozjížďky odstoupil již na startovním roštu kvůli spojce.

Eduard Krčmář (bílá) vodí za sebou Adama Bubbu Bednáře (modrá) a Jedrzeje Chmuru (červená) | foto Karel Herman

Liberec už nemohl pomýšlet ani na nejnižší stupínek pódia. Na ten nejvyšší mířila Praha, k němuž jí hodně pomohl svým velkým sólem Petr Chlupáč. Matouš Kameník    nepustil před sebe Bruna Belana a Slaný držel druhou příčku před Pardubicemi jen o dva body.

Otázku vítěze vyřešil Jan Kvěch. Jezdil za Larsem Skupieněm dlouho, dokud jej neminul po protilehlé rovince závěrečného okruhu. Oskar Polis přiblížil Slaný ke stříbru, když uhlídal Rafala Karczmarze.  Středočeský náskok poskočil již na tři body.

Josef Franc popisuje svůj duel s Eduardem Krčmářem v rozjížďce s číslem devatenáct:

„Nevěřil jsem, že Eda bude tak rychlej. Odstartoval dobře z tý čtyřky. Suprově mě vyhnal do prken, nešlo s tím nic dělat.“

Václav Milík (žlutá) se žene venkem okolo Ondřeje Smetany (červená) a Jakuba Jamroga (bílá) | foto Karel Herman

Hynek Štichauer se v devatenácté jízdě vrátil na ovál po delší přestávce od svého vystřídání.  Nedostal se vůbec ke slovu. Dopředu upaloval Eduard Krčmář, odrazil Josefa France, jenže Patryk Wojdylo si cestičku do čela přece jen našel. I dva body ale stačily na druhou pozici Slaného. Závod byl rozhodnut.

Eduard Krčmář se vyjel ještě jednou rozloučit s diváky. Ondřej Smetana dostal varování za ulitý start rozjížďky s číslem dvacet. A pak Václav Milík odvedl Jakuba Jamroga, aby se rozhovořil o vrcholu extraligy ve Slaném. Jedno zaváhání přece nemusí stát titul.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč nemohl být nespokojen | foto Pavel Fišer

„Super,“ radoval se Petr Chlupáč. „Já jsem spokojenej, klub je spokojenej a tak jedu domů mejt motorky (smích).“

„Bylo to dobrý,“ vystihl své pocity Adam Bubba Bednář. „Dneska jsem měl konečně čistou hlavu a nekazil starty. Byl jsem bez stresu, děkuju všem sponzorům, klukům v depu a rodině. První jízda mě nakopla. Kluci nastavili motorku, fungovalo to, první změnu jsme udělali až v půlce závodu.“

„Těžký,“ reagoval Jan Kvěch na otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Nebodoval jsem, abych pravdu řek‘, v plochý dráze přijde něco, co tě zaskočí. Dneska jsme to nakonec vychytali. Vítězství nám vyjel děda Pepe, extraliga je ještě jedna, tak uvidíme.“

Václav Milík byl pardubickým výsledkem zklamaný | foto Pavel Fišer

„Dobrý,“ usmíval se Eduard Krčmář. „Tak se zase stáčím nahoru. Mám málo závodů, je to znát.“

„Nevyhráli jsme, ale stejně dobrý,“ říkal Václav Milík. „Pojedu ještě do Slanýho. Chyběl nám dneska dobrý závodník. Nebylo to nejhorší, šance na titul je stále.“

„Zklamání pro celej mančaft,“ neskrýval Hynek Štichauer své zklamání. „Nesedlo to a po dvou jízdách jsem si sednul na druhou motorku. Pak jsem stál a vychlad‘. Nakonec jsem neuhlídal Pepu. Ve Slaným musíme zabrat.“

Vojtěch Šachl musel do depa tlačit | foto Pavel Fišer

„Nic moc,“ vrčel Vojtěch Šachl. „První jízda složitější, ale zrovna se mi poved‘ start a chtěl jsem bojovat s nejlepšími. Ale v poslední zatáčce to nedopadlo a Kvěch mě předjel. Pak jsem měl bod, ale prasknul mi červík na spojce. Nakonec se stalo to samý a ke všemu se to povolilo.“

„Dost náročný,“ komentoval Ondřej Smetana svůj extraligový comeback. „Ale dnes jsem si to užil a zazávodil si. Chyběj tomu starty…“

Adam Bubba Bednář (modrá) vede před Václavem Milíkem (žlutá) a Vojtěchem Šachlem (červená) | foto Pavel Fišer
1. AK Markéta Praha 41
Jaroslav Vaníček – – – – DNR
Josef Franc 3 2 2 1 1 9
Jan Kvěch 2 1 1 3 3 10
Petr Chlupáč 3 1 1 3 3 12
Adam Bubba Bednář 3 2 1 3 1 10
2. AK Slaný 34
Bruno Belan 0 0 – – 1 1
Jakub Jamrog, PL 3 6* 1 3 2 15
Eduard Krčmář 0 2 3 1 2 8
Oskar Polis 2 2 3 2 1 10
Matěj Frýza 0 0 0
3. AMK ZP Pardubice 30
Václav Milík 2 3 R 6* 2 3 16
Rafal Karczmarz, PL 1 1 2 2 0 6
Matouš Kameník 2 0 – 0 2 4
Hynek Štichauer 1 1 2 – 0 4
Jan Jeníček 0 0
4. Ebebe Speedway Team Liberec 24
Ondřej Smetana 0 0 1 – 0 1
Jedrzej Chmura 1 – 0 0  1
Lars Skupieň 1 1 3 E 2 7
Patryk Wojdylo 0 6* 3 2 3 14
Vojtěch Šachl, Praha ex 1 M 1

Poznámky: Vojtěch Šachl skončil v rozjížďce s číslem sedm poslední, ale byl diskvalifikován pro nenahlášený start; varování za startovní přestupky Lars Skupieň v první, Vojtěch Šachl v šestnácté a Ondřej Smetana ve dvacáté jízdě.

Vojtěch Šachl (červená) zápolí s Janem Kvěchem (modrá) | foto Karel Herman

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body tabulkové body
1. Pardubice 2-0-1-0 104 10
2. Slaný 0-3-0-0 104 9
3. Praha 1-0-1-1 101 7
4. Liberec 0-0-1-2 76 4
Petr Chlupáč (modrá) vede Eduarda Krčmáře (bílá) a Rafala Karczmarze | foto Karel Herman

Liberec vyhrál svou domácí extraligu již dvaadvacet hodin před jejím začátkem

Liberec – 13. září
Včerejší podvečer se nesl ve znamení smrště otázek. Pojede se? Kde jsou sestavy? Nebylo divu, uzávěrka pro nahlášení sestav čtyřiadvacet hodin před začátkem třetí letošní extraligy v Liberci minula. Minuty běžely, jakoby je platili v hodinovce, ale žádné oficiální zprávy. Čekalo se na domácí tým. Dočkali jsme se takřka o sto dvaceti minut později. V ten moment Liberec vyhrál mítink na své vlastní dráze. Samozřejmě organizačně, co se ve Starých Pavlovicích stane v podvečer, je prozatím stále ve hvězdách.

 


Tipujte:

Vrátí se Pardubice z dnešní extraligy v Liberci jako mistři republiky?

View Results

Loading ... Loading ...

Slánská kniha v Pavlovicích:

Ačkoliv v Pardubicích a v Plzni šla docela na dračku, z tiskárny sjíždí další část nákladu nové knihy Antonína Škacha a Antonína Vildeho s názvem Slánská sedmdesátka, aneb od padesátého doleva a smykem.

V přímém prodeji za pětistovku bude také dnes v Liberci. Prodejní místo se upřesní před závodem. Záhy také odstartuje zasílání poštou.


 

Liberec: triumf nadšení

Vojtěch Šachl bude hostovat za Liberec | foto Karel Herman

Že má Ebebe Liberec potíže s financováním si již před čtvrt rokem cvrlikali i ti vrabci, kteří se běžně nedostanou do depa natož pak k diskrétním kuloárním zprávám. Naštěstí pomohli staří známí, ale že jde v tomto případě o improvizaci je nad slunce jasné.

V průběhu tříleté příhody polského družstva na našich oválech se dnes vůbec poprvé v sestavě objevují dva čeští závodníci. Ondřej Smetana pojede v základní čtveřici, zatímco Vojtěch Šachl vyfsuje vestu náhradníka. Zbytek jsou staří dobří známí. Jedrzej Chmura na pozici povinného juniora, Lars Skupieň a Patryk Wojdylo.

V Pardubicích se Liberec postavil na nejnižší stupínek pódia. „Bojujeme do konce o dobrý sportovní výsledek,“ komentuje Blažej Skrzeszewski své ambice a povzdechne si. „Kromě finančních problémů.“

Sestava na dnešní podvečer: 1 Ondřej Smetana, 2 Jedrzej Chmura (junior ACR/PZM), 3 Lars Skupieň, 4 Patryk Wojdylo. 17 Vojtěch Šachl (Praha)

 

Praha: víra v obrat

Osud Prahy bude mít ve svých rukou také Jan Kvěch | foto Karel Herman

Staré Pavlovice jsou pro pražskou Markétu něco jako Lurdy pro nemocné poutníky. Loni sem přijela coby třetí tým tabulky s dvoubodovou ztrátou na leadera a vracela se s titulem.  Zázrak by se jí rozhodně hodil i dnes, když je v tabulce třetí se ztrátou třech bodů na Slaný a celých pěti na Pardubice.

Odpovědnost za výsledek neleží v rukou božích, ale na bedrech závodníků, jichž má Tomáš Topinka dostatek. Dnes nasadil Daniela Klímu, Josefa France, Jana Kvěch a na post juniora Petra Chlupáč do základní čtyřky a Adama Bubbu Bednáře coby náhradníka.

„Rozhod‘ jsem se tak,“ reaguje na otázku motivaci svého výběru. „Máme, co dohánět. V Liberci se uvidí, každej závod je jinej. Ale chtěli bychom trošičku uspět.“

Sestava na dnešní podvečer: 5 Daniel Klíma, 6 Josef Franc, 7 Jan Kvěch, 8 Petr Chlupáč (junior ACR/PZM), 18 Adam Bubba Bednář

 

 

Slaný: chuť na zlato

Jakub Jamrog neodmyslitelně patří do slánské sestavy | foto Karel Herman

Slaný dobyl v extralize anno domini 2023 dvě druhá místa. Stejná pozice mu patří rovněž v průběžné tabulce. Chce-li po asi třech miliónech let opět usednout na mistrovský trůn, a jako že chce, řešení je jediné. Začít porážet Pardubice a nejpozději dnes.

Zjara Milan Mach musel se sestavou improvizovat, ale dnes přijde na slavnostní nástup v klasickém složení. Juniorem je Bruno Belan, plzeňský mladík Matěj Frýza náhradníkem a  zkušení Jakub Jamrog, Eduard Krčmář a Oskar Polis oporami sestavy.

„Nezměněná sestava, ale už by se moh‘ změnit výsledek,“ uvažuje slánský kouč. „Doufám, že to bude lepší než loni, kdy se nám Liberec nepoved‘. Ještě teoreticky můžeme jít na titul.“

Sestava na dnešní podvečer: 9 Bruno Belan (junior ACR/PZM), 10 Jakub Jamrog (PL), 11 Eduard Krčmář, 12 Oskar Polis (PL), 19 Matěj Frýza

 

 

Pardubice: šance být mistrem již dnes

Hynek Štichauer se dnes se svými Pardubicemi může smát nejlépe | foto Karel Herman

Dva závody, dva triumfy. Taková je bilance Pardubic v letošní vyšší české soutěži. Pakliže by Východočeši dali dnes hattrick a Slaný neskončil lépe než třetí, bude o titulu rozhodnuto. Slánský závěr by posléze patřil jen boji o stříbro.

V týmu Jaroslava Petráka k jedné změně dochází. Místo Andrzeje Lebeděvse, jenž má švédská play-off a dánskou velkou cenu, v naší extralize vůbec poprvé nastoupí Rafal Karczmarz. Nechybí Václav Milík, Hynek Štichauer a mladí Matouš Kameník coby junior a Jan Jeníček jako náhradník.

„Nezáleží na mně, jakou sestavu postavím, ale výsledek je o jezdcích,“ konstatuje Jaroslav Petrák. „I kdyby se zadařilo, OK, ale chtěl bych to se stejnými, co extraligu jedou od začátku. A s Andrzejem Lebeděvsem se vloudila chybička.“

Sestava na dnešní podvečer: 13 Václav Milík, 14 Rafal Karczmarz (PL), 15 Matouš Kameník (junior ACR/PZM), 16 Hynek Štichauer, 20 Jan Jeníček