Zemřel Pavel Mareš

Děčín – 5. června
Smutná zpráva dorazila do Slaného, věku osmdesáti let včera zemřel po dlouhá a těžké nemoci Pavel Mareš. Bývalý plochodrážní reprezentant tehdejšího Československa nastartoval svoji úspěšnou karieru v roce1959 u Jaroslava Volfa staršího v Ústí nad Labem, aby přes RH Praha zakotvil roku1966 v AMK Slaný, kde hájil barvy klubu z Královského města do sezóny1972, kdy zakončil svoji úspěšnou sportovní karieru.

 

Pavel Mareš v Polepech s mechanikem Josefem Kalousem | foto archív Josefa Kalouse

Pavel Mareš coby reprezentant dosáhl několika významných úspěchů, čtyřikrát se probojoval do kontinentálního finále mistrovství světa jednotlivců a nejlepší výsledek zaznamenal  ve Wroclawi v pětašedesátém, když obsadil deváté místo. Devátý byl i ve finále mistrovství světa na ledové ploché dráze 1967. Společně s Václavem Vernerem v sezoně 1971 dokázali v mistrovství světa dvojic získat čtvrté místo.

V domácím šampionátu jednotlivců startoval v letech 1963 až 1971, zde významný úspěch zaznamenal v sezóně 1965, kdy na pomocná kritéria skončil druhý za Lubošem Tomíčkem. AMK Slaný v nejvyšší tuzemské soutěži družstev výrazně pomohl k mistrovskému titulu v devětašedesátém.

Enfant terrible, jak mnozí Pavla Mareše, označovali, byl neústupný  nejen na dráze, ale svými názory i mimo sportovní dění. Přesto si našel mnoho příznivcům, kterým se dokázal odvděčit srdnatým a bojovným výkonem.

 

Čest jeho památce!

Češi a Slováci v akci 465

Na českých oválech jsme v uplynulém týdnu naše borce viděli jen a jen v Praze. Ať už při čtvrtečním pokusu o první závod elektrických motocyklů, tak v dalších dnech v rámci SGP2 a SGP. Nicméně za hranicemi tomu bylo obráceně, o čemž vás přesvědčí další díl tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z.

 

Lukáš Hromádka absolvoval ve Stadskanaalu dva závody | foto laskavostí Luboše Hromádky

Začínáme už v pondělí. Lukáš Hromádka se totiž vypravil na tradiční mítink na travnaté dráze do nizozemského Stadskanaalu. A vzal si s sebou hned dva své motocykly. S motokrosovou Hondou se v kategorii mingelmouse, což je něco jako flat track probojoval do finále A, jehož metu protnul coby osmý. V hlavním dlouhodrážním klání skončil čtrnáctý (1 0 1).

Panorama ve Stadskanaalu | foto Lukáš Hromádka

Úterý se vytasilo se svým programem polské extraligy U24. A ve Wroclawi se proti sobě postavili hned dva čeští závodníci. Petr Chlupáč dodal Toruni sedm bodů a dva bonusy (2 2 1 2 0), Jaroslav Vaníček za Wroclaw skóroval sedmi body (0 3 1 2 1). Duel skončil za stavu 43:47.

Václav Milík byl ve Švédsku. Na ovál vyjel hned sedmkrát a pro svou Piraternu Motala dovezl devět bodů (1 1 E 2 2 3 0). Dackarna Malilla měla však vrch a odvezla si vítězství 37:53.

Martin Vaculík prožil mimořádný víkend | foto Pavel Fišer

Včera Martin Vaculík po vítězné české velké ceně předvedl famózní výkon v Leszně. Bod ztratil pouze v rozjížďce s číslem jedna s Bartoszem Smektalou, takže dohromady za čtrnáct (2 3 3 3 3). A co víc domácí jeho Gorzowu podlehli 41:49.

Jan Kvěch se v sobotní Praze nedostal do závodní akce. Nazítří v Rybniku nepoznal přemožitele a k porážce Landshutu 51:39 přispěl třinácti body se dvěma bonusy (3 3 2 3 2).

Nedělní zlatou přilbu ADAC v Brokstedtu vyhrál Mads Hansen. Spolu s ním na pódium zamířili také Tim Sörensen a Kevin Wölbert. Adam Bubba Bednář skončil dvanáctý (1 3 X 1 0).