Ondřej Svědík skončil v Březolupech těsně pod vrcholem, o historický triumf ho připravil úřadující šampión

Březolupy – 10. června
V Březolupech mohl získat premiérové vítězství v závodě českého šampionátu ve flat tracku. Ondřej Svědík ovládl základní fázi třetího závodu nejprestižnější kategorie FT1. Nakonec byl pouze smutným hrdinou sobotního klání. Finálová jízda totiž nejlépe vyšla úřadujícímu šampionovi Ervínu Krajčovičovi, který musel po problémech z úvodu závodu překvapivě startovat až z druhé řady. Ervín Krajčovič se tak osamostatnil v čele klasifikace domácího mistrovství. Na stupně vítězů vystoupal v Březolupech spolu s ním druhý Ondřej Svědík a třetí Jiří Kraus.

Ondřej Svědík, Ervín Krajčovič a Jiří Kraus na stupních vítězů | foto Martin Giel

Ervín Krajčovič vyhrál druhý z doposud třech odjetých závodů mezinárodního mistrovství České republiky ve flat tracku a poprvé v ročníku se osamostatnil v čele průběžné klasifikace seriálu. Vstup do závodu ovšem pražskému jezdci vůbec nevyšel. Třetí muž posledního světového šampionátu totiž hned ve své první rozjížďce upadl a kvůli výrazné bodové ztrátě skončil v základní části podniku až šestý. Ervín Krajčovič ovšem podal jednoznačně nejlepší výkon ve finálové jízdě, která určuje konečné pořadí. Třináctým kariérním vítězstvím v rámci českého šampionátu Krajčovič dorovnal národní rekord Pavola Pučka. O jeho překonání se může nejmladší nositel slavného motocyklistického jména, Ervín Krajčovič, pokusit už 24. června v Praze na Markétě.

Suverénní vítěz základní části závodu, Ondřej Svědík, se ve finále musel sklonit pouze před jedním ze soupeřů a druhým místem zaznamenal nejlepší sezónní výsledek. Na stupně vítězů se v rámci MMČR ve flat tracku postavil ve své kariéře už podesáté. Třetí skončil v Březolupech vítěz sezónní inaugurace z Pardubic Jiří Kraus, který tak v průběžné klasifikaci zůstává stejně jako Ondřej Svědík na dostřel vedoucímu Krajčovičovi.

Roman Marek, Andreas Steinhofer a Radek Bednář na pódiu klasiků | foto Martin Giel

Proti původnímu plánu nevystartovali do závodu jezdci kategorie Veteran, a tak se vedle nejprestižnější skupiny FT1 představili v Březolupech už pouze jezdci kategorie FT Classics. V ní chyběla celá řada favoritů. Jakub Sluka se v den závodu omluvil a Petr Kolář musel odstoupit už po tréninku kvůli porouchanému motoru. Do finálové jízdy navíc nenaskočil Aleš Vančura, který po kolizi s Němcem Steinhoferem ze závěru základní části musel kvůli rozbitému závodnímu náčiní odstoupit.

Úřadující mistr kategorie Veteran, Roman Marek, se představil poprvé mezi klasiky a i přes to, že jel na své ČZ 250 si vedl znamenitě. V základní fázi skončil druhý a stejné místo obsadil i ve finále. Vítězství po suverénním výkonu získal německý jezdec Andreas Steinhofer, který si sice v závěru základní části podniku musel po kolizi s Vančurou a následném pádu připadat spíše jako na leteckém dnu, jenže ve finále to na něm nebylo znát. Stupně vítězů doplnil Radek Bednář.

Další závod MMČR ve flat tracku startuje v sobotu 24. června od čtrnácti hodin na pražské Markétě. Do akce se zapojí jezdci elitní kubatury FT1, ale také kategorie Classics a nově vzniklé FT Young určené mladým nadějím.

Češi a Slováci v akci 467

Středeční závod seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup byl v uplynulém týdnu jedinou závodní akcí na českých oválech. Zato teď to bude stát za to. Před tradiční prázdninovou okurkovou sezónou přijde maratón. Během pěti dnů nás bude čekat rovnou pět podniků z toho tři v sobotu! Dnes je teprve pondělí a tak se ohlédněme za působením českých a slovenských plochodrážníků za hranicemi.

V úterý se roztočilo deváté kolo polské extraligy U24. Jan Macek v ní podal zatím svůj nejlepší výkon. V Krosně se na triumfu svých domácích v poměru 54:36 podílel sedmi body se dvěma bonusy (1 2 1 – 3). Jakub Valkovič pro hosty dodal jeden bod s bonusem (0 0 – – 1). Jaroslav Vaníček byl díky svým sedmi bodům s jedním bonusem (3 0 2 1 1) jedním z nejlepších závodníků své Wroclawi, která doma podlehla Grudziadzi 40:50.

Jan Kvěch spolu s Gislavedem vstoupil do švédské ligy | foto laskavostí Jana Kvěcha

Jan Kvěch se ve středu dočkal svého debutu ve švédské Bauhaus Ligan. Duel Lejonen Gislaved vs. Indianerna Kumla skončil za stavu 54:36 a pražský závodník zajistil domácím čtyři body s bonusem (1 2 1 0). „Lepší vstup do švédské ligy jsem si nemohl přát,“ uvedl na sociálních sítích.

V pátek v Krosně hodně pršelo, takže Václav Milík se extraligového duelu s Czestochowou nedočkal.

Eduard Krčmář zatím bohužel polské angažmá nemá. V sobotu se však objevil v německé bundeslize. Pro svůj domácí Stralsund skóroval šesti body (1 2 E 1 2). Závod skončil poměrem 39:45 pro Olching, v němž se také objevili Slaňákovi kolegové z české extraligy Jakub Jamrog a Oskar Polis.

Včera byli naši zástupci ve všech třech divizích polské ligy. Martin Vaculík vybojoval v Gorzowě třináct bodů se dvěma bonusy (2 3 1 3 2 2), nicméně hostující Wroclaw vyhrála 43:47 a odvezla si tři body do extraligové tabulky.

Jan Kvěch se stal jedním ze strůjců prvoligového triumfu Rybniku 48:42 s Poznaní, který okořenila bonusový bod navíc za lepší skóre z obou duelů. Závodník pražské Markéty bral dvanáct bodů a jeden bonus (2 2 3 2 3).

Daniel Klíma šesti body (3 3 0) posílil svůj Tarnow ve druhé lize proti hostujícímu Gnieznu, které dokázalo na poslední chvíli zvrátit běh událostí ve svůj prospěch a vyhrát 44:46.

Osmatřicátý znak Města Krška se včera stal kořistí Nicolase Covattiho. Adam Bubba Bednář skončil sedmý (2 2 1 E 3), Jakub Valkovič osmý (1 1 2 3 0). Pro osm nejlepších mítink pokračoval nadstavbovým Pohárem France Babiče. Oba naši borci byli vyřazeni po čtvrtých místech v semifinále, Slovák v prvním, Čech ve druhém. Zvítězil Jakub Jamrog.