Bůh chránil královnu i matematická pravidla

Pardubice – 21. května
Tři týmy se závodníky ze šesti zemí usilovaly v Pardubicích o postup do evropského finále juniorů do třiadvaceti let. Národnostně nejpestřejší družstvo výběru Evropy však uzavíralo řadu. Ani Francie neměla přehnané postupové ambice. O vítězství a potažmo jedno místo v říjnovém finále v Krakově se přetahovali naši s Brity. Drew Kemp v rozjížďce s číslem dvě předčasně najel do pásky a Češi se usadili ve vedení. Skoro až do půlky mítinku se zdálo, že tři skvělí závodníci mohou předčit konzistentní čtveřici. Jenže zákony matematiky jsou neúprosné. Nakonec však závodníci z ostrovní monarchie převzali otěže vlády, byť naši za nimi zůstávali s minimálním odstupem. Pád Drewa Kempa v rozjížďce s číslem osmnáct ponechal verdikt na výsledku dvou rozjížděk. V nich ale Angličané nezaváhali a na přišli si na nejvyšší stupínek pódia poslechnout God save the Queen.

Češi, Britové a Francouzi na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Nerozhodné výsledky nepreferují nikoho

Jan Kvěch (žlutá) jde před Jordana Palina (červená) | foto Pavel Fišer

Česká republika a Velká Británie. Nikdo jiný si z pardubického semifinále nemohl dělat čáku na postup do říjnového finále evropských družstev do třiadvaceti let v Krakově. Steven Goret budil respekt, nicméně ani on, ani žádný další reprezentant galského kohouta nedokázal vyhrát jízdu. A tříčlenný výběr Evropy se mohl dál kvalifikovat jen ryze teoreticky. A tak kdo s koho zbývalo na naše a Angličany.

Zprvu se dařilo lépe svěřencům Zdeňka Schneiderwinda. Český kouč poslal do boje náhradníka Jana Kvěcha již v rozjížďce s číslem jedna. Po jeho triumfu ve stylu start – cíl jsme si psali tři body. Další tři vzápětí přivezl Daniel Klíma, navíc Drew Kemp vletěl do pásky. V první zatáčce třetí jízdy Petr Chlupáč stihnul Stevena Goreta, avšak Toma Brennana již ne.

Drew Kemp se v rozjížďce s číslem dvě chytil do pásky | foto Pavel Fišer

Na závěr úvodní série nezaváhal Daniel Bewley. Bruno Belan držel třetí místo za Mathiasem Tresarrieu. Na začátku třetího okruhu upadl. Byť se vrátil do sedla, bod mu sebral Miran Praznik z evropského týmu.

Dnešní závod očima Jana Kvěcha:

 „Závodili jsme a nevyšlo nám to o pár bodů. Škoda, závody byly dost vyrovnaný, škoda, že nám cukli. Chyběl nám jeden člověk. Nebo kdyby to bylo víc závodivý. Ale co, takový jsou závody, bohužel.“

Daniel Klíma (žlutá) vede před Jordanem Palinem (červená) a Thomasem Valladonem (bílá) | foto Karel Herman

Osm ku osmi, takové bylo skóre mezi našimi a Angličany. Nicméně česká část ochozů se hned po přestávce radovala z dalšího sóla Jana Kvěcha, jenž rychle zmizel z dosahu soupeřů. A co víc, Jordan Palin trčel za druhým Stevenem Goretem. A Petr Chlupáč hned nato odvedl Drewa Kempa. Daniel Klíma si v sedmé jízdě vyšlápnul na Toma Brennana.

Angličan se však vnějškem první zatáčky ujal vedení. Daniel Bewley vzápětí neměl sobě rovného. Evropský tým neměl čtvrtého člena, jehož by poslal na ovál, a Jakub Exler přivezl povinný bod za Tino Bouinem. A tak i druhá pětina ctila úzus sdíleného vedení Čechů a Angličanů.

 

Chyběly čtyři body

Drew Kemp v ošemetné situaci | foto Pavel Fišer

Jenže tři esa na české straně stejně měla mít menší hodnotu než jeden skvělý Angličan s trojicí konzistentních krajanů v sestavě. Daniel Klíma v první zatáčce deváté jízdy odkázal Jordana Palina za svá záda. Ale Jakub vzápětí neviděl cíl kvůli poruše a Drew Kemp zatáhnul naplno. Jan Kvěch přidal třetí trojku v rozjížďce s číslem jedenáct. Petr Chlupáč přesedl na druhý motocykl, avšak Daniela Bewleyho v jeho sedle stejně chytit nemohl.

Po třetí sérii jsme na Angličany ztráceli dva body, ale ve třinácté jízdě se tato ztráta umocnila na druhou. Drew Kemp mířil za vítězstvím, ale mezi ním na třetím Brunem Belanem jezdil Francouz Thomas Valladon. Do akce však putovala silná česká artilerie.

Petr Chlupáč vyhrál čtrnáctou jízdu stylem start – cíl, když se Jordan Palin spodní stranou úvodního oblouku prodral jen na druhou pozici. V rozjížďce s číslem patnáct Jan Kvěch vnějškem první zatáčky objel Toma Brennana. Jenže pak si Daniel Bewley prodloužil sérii své neporazitelnosti na úkor svého českého jmenovce Klímy.

Petr Chlupáč lituje těsného vyřazení českého nároďáku:

„Byla to škoda, ale dali jsme do toho všechno. Bylo štígro, že se Anglán v poslední jízdě rozsekal.“

Daniel Klíma si připravuje ideální startovní pozici | foto Karel Herman

Britové disponovali sedmatřiceti, Češi čtyřiatřiceti body, když manažeři nasazovali své svěřence do poslední série. Z našich šel první do akce Bruno Belan. S Jordanem Palinem se měřit nemohl, ovšem Thomase Valladona změřil. Čtyřicet Velká Británie, šestatřicet Česká republika.

Atmosféra v depu houstla. Odstartovala rozjížďka s číslem osmnáct. Jan Kvěch se ujal vedení, druhý Drew Kemp útočil, jenže v prvním výjezdu spadl. Repete bez něho zvládl nejlépe Jan Kvěch a Češi stáli za vedoucími Brity již jen o pouhopouhý bod. Za delší konec ovšem začali tahat poddaní jejího veličenstva Alžběty.

Patálie Mirana Praznika po průjezdu cílem dvacáté jízdy | foto Pavel Fišer

Tom Brennan v úvodním výjezdu devatenácté objel Daniela Klímu. A ze dvou bodů k britskému dobru byly rázem dva. Simon Stead si ovšem své eso v rukávě ponechal až do poslední jízdy. Abychom Brity porazili, Daniela by kromě Petra Chlupáče museli porazit ještě Steven Goret a Miran Praznik. Nic takového se však nestalo.

„Od startu to udělalo jéé, bléé,“ líčil později Petr Chlupáč, proč se okolo něho v první zatáčce přehnal Steven Goret na druhé místo za záda Daniela Bewleyho. Do finále šli Angličané, avšak český výkon by za neúspěch označil jen dokonalý pošetilec nevědomý o poměrech. Konce kariér, zranění či nesplněných šestnáct let… A přesto se český juniorský nároďák popral o postup mezi nejlepší evropskou čtyřku.

Jan Kvěch (žlutá) vede před Tomem Brennanem (červená), Celinou Liebmann (modrá) a Thomasem Valladonem (bílá) | foto Karel Herman
Jan Kvěch (žlutá) vede před Tomem Brennanem (červená), Celinou Liebmann (modrá) a Thomasem Valladonem (bílá) | foto Karel Herman
1. Velká Británie 46
Daniel Bewley 3 3 3 3 3 15
Tom Brennan 3 3 2 2 3 13
Drew Kemp T 2 3 3 X 8
Jordan Palin 2 1 2 2 3 10
2. Česká republika 42
Daniel Klíma 3 2 3 2 2 12
Jakub Exler – 1 E – 1
Petr Chlupáč 2 3 2 3 1 11
Bruno Belan 0 – – 1 2 3
Jan Kvěch 3 3 3 3 3 15
3. Francie 21
Steven Goret 1 2 2 1 2 8
MathiasTresarrieu 2 1 1 1 1 6
Tino Bouin 1 2 0 0 1 4
Thomas Valladon 0 0 0 2 1 3
4. Team Europe 11
Celina Liebmann, D 1 0 1 0 2 4
Mika Meijer, NL 2 0 1 0 0 3
Miran Praznik, SLO 1 1 1 1 0 4
Daniel Klíma (žlutá) jde před Jordana Palina (červená) a Mathias Tresarrieu (bílá) | foto Pavel Fišer