Švédská smůla pocákala ambice nadějného českého týmu

Plzeň – 22. června
Český národní tým se do víru evropského poháru devatenáctiletých družstev se stejnou vervou jako plzeňští pořadatelé po tréninku upravovali dráhu poničenou předchozími dešti. Před nástupem se slejvák vrátil, pršelo ještě i během závodu, ovšem celý závod klapnul na jedničku. Ale nazpět k našim závodníkům. Na úvod jsme remízovali s Poláky, poté vyjeli pět očekávaných bodů s Ukrajinci. Klíčový byl duel se Švédy v rozjížďce s číslem jedenáct. Zprvu se vyvíjel nerozhodně, avšak poté Philip Hellström-Bängs přece jen inkasoval klíčový bod. Jenže Polákům nevyšla jízda se Slováky. Karol Zupinski se ve třetím kole kočkoval s nafukovací bariérou a z jasného 5:1 byla remíza. A Petr Chlupáč s Danielem Klímou z naší skupiny doprovodili do nadstavbové části Švédy. Seveřany ovšem potkala smůle. Suverénně vedoucímu Philipu Hellströmu-Bängsovi prasknul na konci třetího kola řetěz a on skončil na zemi. Do finále šli Lotyši, kteří v něm narazili na Dány, jež české teenagery odvedli ve druhém semifinále. Švédská smůla se posléze přelila i na nás, když jsme místo lotyšských borců dostali v malém finále favorizované Švédy. A ti nám navzdory naší snaze sebrali umístění na pódiu, zatímco Dánové si vzápětí hravě poradili s Lotyši.

Stupně vítězů

Kocourkovský systém

Češi se utábořili v garáži

Včerejší deště stály za proměnou oválu na poměrně těžkou dráhu, kterou závodníci okusili ještě o tréninku. Nicméně po něm se začalo pracovat. Tmavá obloha však nabádala ke spěchu. O něm věděl své Marko Levišin. Posledních tři sta kilometrů musel jet pomalu s dírou chladiči, kterou mu udělal kamínek od projíždějícího kamiónu. Pochopitelně na trénink mohl zapomenout a horko těžko stihnul vlastní závod.

Češi rozbili své depo ve zděné garáži, která je dokonale chránila před deštěm. Ten se vrátil zhruba čtvrt hodinku před nástupem. Trval naštěstí jen asi deset minut, takže pro plzeňské velké závody tolik typické džípy vyrazily k nástupu již bez kapek.

Největší problém startovní listiny byl patrný již na první pohled. Jelikož se svou účast potvrdilo devět národních federací, ve skupině A jelo pět týmů, ale v béčku pouze čtyři. Navíc zápletka jejich postupového boje nebyla zrovna strhující.  Úlohy favoritů se pochopitelně zmocnili Dánové.

Před nástupem už nepršelo

V rozjížďce s číslem dvě Mads Hansen a Jonas Seifert – Salk na hlavu porazili Lukase Baumanna s Ethanem Spillerem. K postupu vyrazili také Lotyši. Artjom Trofimov zvládl nejlépe start čtvrté jízdy. Ernest Matjusonoks se zařadil hned za něj a Finové rázem neměli vyhlídky na jiný výsledek než 1:5.

V rozjížďce s číslem sedm skončil Timi Salonen předčasně v pásce. Lukas Baumann s Benem Ernstem nedali osamocenému Toni Hyyraläinenovi ani náznak šance. Otevřeli si tak vidinu postupu, kterou jim ale Lotyši v deváté jízdě sebrali.

Daniel Šilhán, Filip Šitera a Petr Chlupáč sledují trénink

Artjom Trofimov triumfoval ve stylu start – cíl. A Ernest Matjusonoks zkraje druhého okruhu rozdělil oba Němce. Ačkoliv je čekala ještě jedna jízda, měli Lotyši o bod víc než Němci. Ti odevzdávali své motocykly do parc fermé na samém začátku druhé půle základní části!

Kvůli třem jízdám do Plzně cestovali také Finové, jež v jedenácté jízdě porazili Dánové 5:1. Maximum inkasovali i v duelu s Lotyši v rozjížďce s číslem čtrnáct, když mezi sebou strpěli Artjoma Trofimovse pouhé kolo a čtvrt.

 

Nadějný český postup

Český duel s Poláky: Petr Chlupáč (červená), Jakub Miskowiak (bílá), Karol Zupinski (žlutá) a Daniel Klíma (modrá)

Skupina A byl šálek jiného čaje! Češi šli do akce hned v rozjížďce s číslem jedna. Petr Chlupáč exceloval již na startu a odvedl Jakuba Miskowiaka. Daniel Klíma mezitím držel v šachu Karola Zupinskeho, avšak ten se přece jen v nájezdu do druhé zatáčky dostal před našeho reprezentanta.

Nicméně remíza s Poláky 3:3 byla na úvod lichotivá. V páté jízdě se oba Češi usadili před ukrajinským tandemem. Marko Levišin šel do druhé zatáčky pod Daniela Klímu, aby v nájezdu do druhého kola pronikl na druhou příčku.

Jenže vzápětí upadl Andrej Rozaljuk, poranil si ruku a nakonec si pro něho na Bory přijela rychlá ambulance. Repete již byla jednoznačná záležitost českého týmu, jehož nyní očekávali Švédové. Alexander Woentin neměl ještě dokonale fit nohu, kterou si poranil v Liberci, takže dnes jen trénoval.

Andrej Rozaljuk padá za zády Daniela Klímy

Celý závod jeli Philip Hellström-Bängs a Anton Karlsson. Ti nejprve ve třetí jízdě ujeli Slovákům o celou rovinu. Pravda Ján Mihálik dojížděl s prázdnou zadní pneumatikou a Michal Danko, jenž nahradil zraněného Davida Pacalaje, je ještě stále na začátku závodní kariéry.

V šesté jízdě však Švédy zaskočil Jakub Miskowiak. Usadil se v čele, ovšem Philip Hellström-Bängs jej odsud vystrnadil v první zatáčce. Zato Anton Karlsson trčel vzadu a po velké snaze uštval Karola Zupinskeho až venkem posledního výjezdu.

Se Švédy jsme potřebovali alespoň remízovat. A začátek rozjížďky s číslem jedenáct byl takovému scénáři nakloněn. Anton Karlsson zamířil do vedení, ovšem za sebou měl Petra Chlupáče a Daniel Klíma. V úvodní zatáčce druhého okruhu se ale Philip Hellström-Bängs posunul mezi ně.

Michal Danko před sebe nepustil Karola Zupinskeho

Přesto české vyhlídky na postup vypadaly nadějně. Svěřenci Filipa Šitery disponovali deseti body a do konce je čekala jedna jízda stejně jako Švédové, kteří však měli třináct bodů. Poláci měli vyjet na ovál ještě dvakrát, ale zatím si vyjezdili pouhých pět bodů.

 

Švédská smůla se rovná česká smůla

Denis Zilinski pospíchá za řidítka svého stroje po pádu v šestnácté jízdě

Mezitím se znovu rozpršelo a jury se snažila hnát závod dopředu. Pochopitelně, protože v systému anglických dvojic nemá jakýkoliv předčasný konec férové řešení. S dvanáctou jízdou přišlo překvapivé řešení české postupové otázky, byť se Petr Chlupáč a Daniel Klíma připravovali ve své garáži.

Poláci brilantně odstartovali na Slováky. Karol Zupinski kryl záda vedoucímu Jakubu Miskowiakovi, ale ve třetím kole zachytil v první zatáčce o nafukovačky. Nespadl, ale Ján Mihálik a Michal Danko se vmžiku přesypali okolo něj jako rozdivočelé vosy.

Karol Zupinski se snažil svou chybu napravit, ale na metě zaostal za třetím Michalem Dankem o šířku gumy. V šestnácté jízdě se dočkal vystřídání, ale náhradník Denis Zielinski, který sice v předposledním oblouku upadl, ale svůj motocykl do cíle dotlačil. Nicméně už od remízy se Slováky bylo jasné, že Poláky čeká vyřazení.

Dánové byli v semifinále tvrdým oříškem – Jonas Seifert-Salk (modrá) ujíždí českým reprezentantům

Zato Petr Chlupáč a Daniel Klíma v rozjížďce s číslem patnáct odvedli oba slovenské závodníky a mohli se chystat na druhé semifinále. Jenže to první postavilo veškeré předpoklady hlavou dolů. Philip Hellström-Bängs a Anton Karlsson letěli dopředu současně s letem pásky. Zastavila je červená světla kvůli letmému startu.

Napodruhé šel do čela Artjom Trofimov. Oba Švédy měl za sebou, ale Philip Hellström-Bängs vedoucího Lotyše objel v úvodním výjezdu. Jenže na konci třetího kola mu prasknul řetěz a nešťastný Švéd se poroučel k zemi. Artjom Trofimov odolal náporu Antona Karlssona, Ernest Matjusonoks dodal poslední bod a Lotyši byli ve velkém finále.

A v tom malém měl český tým rázem silného soupeře. Že by totiž čeští borci při svém mládí dokázali porazit létající Dány, nebylo příliš pravděpodobné. Vskutku Mads Hansen a Jonas Seifert-Salk měli vrch již od začátku, byť je Petr Chlupáč v závěru stahoval.

Poslední boj o medaili_ Petr Chlupáč (bílá) útočí na Antona Karlssona (modrá), zatímco Philip Hellström-Bängs (červená) ujíždí pro vítězství

V malém finále nešlo jinak než hrát vabank. Daniel Klíma si vyměnil místo na startovním roštu s Petrem Chlupáčem, který věřil, že Švédy po vnějšku objede. Avšak Philip Hellström-Bängs byl proklatě rychlý. A také Anton Karlsson se dostal dopředu a Petr Chlupáč švédskou hradbu navzdory své snaze neztekl.

Zbyla na nás čtvrtá příčka a naděje do dalších let, pokud jsme se nechtěli koupat v bazénu slůvek kdyby v souvislosti s Janem Kvěchem. Jenže pakliže by dnes jel v Plzni, neměli bychom nikoho v juniorském finále mistrovství světa. V dnešním programu zbývalo již jen finále, kde Lotyši úspěšně dělali křoví Dánům.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč (červená) a Daniel Klíma (modrá) se za svůj výkon rozhodně nemuseli stydět

„Škoda,“ reagoval Petr Chlupáč na připomínku, jak blízko jsme měli k medaili. „Byly to nádherný závody. Tak krásnou dráhu jsem v Plzni ještě nezažil. Pořadatelům za to dík. Určitě díky Luboši Tomíčkovi za motor, jede úplně nádherně. Škoda tý placky, ale v našich letech?! Je nám šestnáct, máme na to ještě tři roky.“

„Bylo to na hovno,“ nechtělo se slovům z úst zklamaného Daniela Klímy.

„Na tréninku se mi jelo pěkně,“ vyprávěl Jan Macek, který se nedostal do závodní akce. „Škoda toho deště, pak se to rozbilo.“

Ján Mihálik v akci

„Dobrý to bylo,“ říkal Ján Mihálik. „Dráha byla trošku odlišná od tréninku. Stáhli to ven, takže to bylo jako v květnu na juniorce. Dnes to bylo o startech. Nasbíral jsem sedm bodů, jsem rád. Doufám, že to bude podobné zítra v Kopřivnici.“

„Nešlo to bůhvíjak,“ nechal se slyšet Michal Danko. „Byla těžká dráha a my to nedopasovali to převodů. V poslední jízdě se motorka přetáčela. Zastavil jsem, neměl cenu spadnout.“

Český duel se Švédy: Petr Chlupáč (bílá) a Daneil Klíma (žlutá) versus Anton Karlsson (bílá) a Philip Hellström-Bängs (žlutá)
skupina A:
1. Švédsko 18
Alexander Woentin – – – – DNR
Philip Hellström-Bängs 3 3 1 3 10
Anton Karlsson 2 1 3 2 8(2)
2. Česká republika 14
Petr Chlupáč 3 3 2 3 11
Daniel Klíma 0 2 0 1 3(1)
Jan Macek DNR
3. Polsko 12
Jakub Miskowiak 2 2 3 3 10
Karol Zupinski 1 0 0 – 1(1)
Denis Zilinski – – – 1 1
4. Slovensko 9
Michal Danko 0 1 1 R 2(2)
Ján Mihálik 1 2 2 2 7
5. Ukrajina 7
Marko Levišin 1 3 1 2 7
Andrej Rozaljuk X – – – 0
skupina B:
1. Dánsko 15
Mads Hansen 3 3 3 9
Jonas Seifert-Salk 2 – – 2(1)
Christian Thaysen – 2 2 4(2)
2. Lotyšsko 10
Artjom Trofimovs 3 3 1 7
Ernest Matjusonoks 2 1 0 3(1)
3. Německo 8
Ethan Spiller 0 – 0 0
Lukas Baumann 1 3 2 6
Ben Ernst 2 2(1)
4. Finsko 3
Timi Salonen 1 T 1 2
Toni Hyyryläinen 0 1 0 1

Finálová skupina:

SF1 SF2 MaF FIN
1. Dánsko 5 5
Mads Hansen 3 3
Jonas Seifert-Salk 2(1) 2(1)
Christian Thaysen
2. Lotyšsko 4 1
Artjom Trofimovs 3 1
Ernest Matjusonoks 1 0
3. Švédsko 2 5
Alexander Woentin
Philip Hellström-Bängs F 3
Anton Karlsson 2 2(1)
4. Česká republika
Petr Chlupáč 1 1
Daniel Klíma 0 0
Jan Macek
Český tým na nástupu: Jan Macek, Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Filip Šitera

Foto: Pavel Fišer a Eva Palánová