Vabank na bílou v údolí bez signálu nevyšel

Jonsdorf – 13. ledna
V otázce favoritů Drift-On-Ice není o favoritech pochybovat. Ronny Weis a Richard Geyer, otec a syn, byť nevlastní. Ve druhém díle saské šroubkařské série v Jonsdorfu starší z domácích ztratil s tím mladším bod. Chleba se lámal až ve finále. Ronny Weis si přišel vybírat startovní pozici již s nasazeným červeným povlakem na své přilbě. Přesto důkladně prozkoumal rošt, než svou volbu potvrdil. Vzápětí rozjásal zimní stadión svým excelentním triumfem ve stylu start – cíl. Jediný český zástupce Roman Andrusiv měl klíčovou rozjížďku o pódium na dosah. Doplatil však na volbu třetí dráhy v poslední šanci.

Ronny Weis ovládl závod v Jonsdorfu | foto Antonín Škach

Mrazivý den v saských lázních

Ouvertura saských šroubků ve Freitalu na konci listopadu byla pro Romana Andrusiva smolná. Přetržený rozvodový řetízek jeho motor předčasně umlčel a on musel závodit v sedle náhradního stroje od Ronnyho Weise. Jan Hlačina dal mezitím pohonný agregát do kupy a někdejší pardubický plochodrážník jej minulou neděli osadil do rámu. A dnes dopoledne se vyrazilo směr Jonsdorf!

Depo před johnsdorfským zimním stadiónem | foto Antonín Škach

Okolo poledního před místní Sparkasse Arena není živé duše. Tedy skoro, pár zaměstnanců dokola chodí. Teploměr ukazuje záporné hodnoty, ale sluníčko hřeje. Jeho paprsky propůjčují stromům vzhled doplňků figurek z míšeňského porcelánu.

Všechno se ale během půlhodiny změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Dorazil Ronny Weis se svým pořadatelským týmem. Hokejové hřiště se promptně stalo plochodrážním oválem. Venku vyrostlo improvizované depo. Dokonce i s plotem, který jej ohrazoval od okolního světa stejně jako kdekoliv jinde na regulérním stadiónu.

Roman Andrusiv se chystá k tréninku | foto Antonín Škach

Johnsdorfská Sparkasse Arena leží v mírném ďolíku a místy sem nedosáhne signál telefonních operátorů. Ale kdo bych si chtěl na závodech telefonovat? Ve tři začal trénink. S ohledem na stav drahého ledu spíše symbolický. Jen Dán Marius Hilldebrand dostal navíc nejen čas, ale především i rady od Ronnyho Weise, aby se mu plochodrážní speciál se šroubky v kolech dařilo krotit lépe.

Na obloze vyšel Měsíc, aby dal najevo, že večer v otevřeném depu bude hodně mrazivý. Jupiter jej na nebeskou báň zatím nevyprovázel. Astronomové si na úžasnou podívanou museli ještě chvilku počkat na rozdíl od diváků ploché dráhy. Mítink startoval úderem sedmnácté. A jak jinak než okázalou světelnou show?!

 


Roman Andrusiv líčí svůj triumf v rozjížďce s číslem devět:

„Konečně pěkná jízda! Líbilo se mi to. Počkal jsem si na toho Dána. Byl to můj plán jet zvenku a šoupnout to pod něho.“


Čech je mistrem haly v předjíždění

Pohotový start je na hokejovém hřišti alfou i omegou úspěchu. V rozjížďce s číslem jedna o tom přesvědčil Richard Geyer Romana Andrusiva a Mariuse Hillebranda. Ukázal přitom ideální stopu. Jako by kružítkem nakreslil téměř ideální kruh. Z výjezdu stále ven až k červené čáře hokejového hřiště.

Ronny Weis školí Mariuse Hillebranda o správné jízdě na šroubcích | foto Antonín Škach

Takřka se zadním kolem dotknout mantinelu a zase nazpět k vnitřní lajně. A tak pořád dokola, než po čtyřech okruzích přišla šachovnicová vlajka v rukou Mayka Sandera. Jinak to nešlo, protože v kalupu dokola euro centu předjíždět moc nelze.

V rozjížďce s číslem tři se o pravdivosti takové tvrzení přesvědčil sám Ronny Weis. Vpředu před ním úřadoval Richard Geyer. On se mohl stavět na hlavu a překypovat bojovností, nicméně vítězství mu nesebral. Přesto se diváci stali svědky čestných výjimek.

Marlon Dreier se ve finále šestistovkových čtyřkolek usadil na čele. Alexander Hauswald prahnul po triumfu. Nebylo divu, po pětici předchozích trojek toužil po celkovém vítězství. Vyčerpal celý rejstřík svých jezdeckých dovedností. A vskutku v posledním okruhu z pěti se mu podařilo převzít vedení. On a jeho tři pronásledovatelé zvířili tolik ledové tříště, že se pak snášela dolů jako v jakémsi gigantickém sněžítku

Drift-On-Ice je velká show | foto Antonín Škach

A pak Roman Andrusiv, mistr Jonsdorfu v předjížděcích manévrech. Ze svých prvních třech výjezdů na led bral dva body za dvě druhá místa před Mariusem Hillebrandem, jemuž šroubky moc nechutnají.  Přišla rozjížďka s číslem sedm. Na jejím čele exceloval Richard Geyer. Za ním Sergej Malyšev, na něhož se pardubický plochodrážník v prvním výjezdu obořil.

Nenechal se zviklat neúspěchem, když jej v Německu naturalizovaný Rus vyvezl. O kolo později byla druhá příčka na úkor žhavého favorita. Rozjížďka s číslem devět veškeré Čechovo počínání v aktuálním seriálu dokonale zastínila.

Neměl vůbec dobrý start. S úvodním nájezdem měl ale za sebou Mariuse Hillebranda. To mu bylo málo, hned zaútočil na jeho krajana Niklase Clausena. Zdálo se, že to nepůjde, ale nakonec přece. Od druhého kola jel Roman Andrusiv ve  vedení, aby posléze projel metou jako vítěz.


Roman Andrusiv komentuje své vyřazení v last chance:

„Škoda. Chtěl jsem to zkusit¨s bílou. Z předchozího startu jsem měl rychlost, ale teď jsem na ně neměl.“


Předjíždět v hale přece jen nejde

Sergej Malyšev se díky Romanu Andrusivovi vracel do temného a mrazivého depa s prázdnýma rukama již podruhé. Hned předtím v šesté jízdě při souboji s Richardem Geyerem a Niklasem Clausenem ve druhém okruhu vyděsil dvojici fotografů. Přetočil se a z oválu vyjel mezi nimi.

Roman Andrusiv (bílá) atakuje Niklase Clausena (červená) | foto Antonín Škach

V desáté jízdě odstartoval na Richarda Geyera. Nechal jej za sebou a vedoucí Ronny Weis se úvodní kolo jen otáčel, než pochopil, že útok ze strany jeho neporaženého syna tentokrát nepřijde.

Přesto nemohlo být pochyb, že právě oni dva půjdou do velkého finále bez nutnosti postavit se na start poslední šance. Po základní části se Sergej Malyšev a Niklas Clausen dopočítali čtyř bodů. A Roman Andrusiv jich měl pět.

Postavení na startovním roštu si volil jako první. Jako ideální řešení se nabízelo zvednout červený terč. Jenže on si uvědomoval, že jeho starty dnes nejsou excelentní, aby mu poskytly adekvátní výhodu. Naproti tomu bílá dráha lákala lepší orientací ve skrumáži první zatáčky. Byť se trať rozšířila posunutím vnitřní linie dovnitř, čtyři závodníci jsou přece jen více než tři.

Ronny Weis (červená) vede velké finále před Richardem Geyerem (bílá), Sergejem Malyševem (modrá) a Niklasem Clausenem (žlutá) | foto Antonín Škach

Tak tedy bílá. Jenže tentokrát byli vpředu Sergej Malyšev a Niklas Clausen. Romanu Andrusivovi nezbylo, než útočit. Ale řešení ke klíčovému skoku o jednu pozici vpřed nenašel. Stejně jako z Freitalu se domů vracel se šestou příčkou. Ve velkém finále si Ronny Weis nenechal vítězství sebrat. Zato Sergej Malyšev byl při velké chuti. Nejprve vyšachoval ze hry Niklase Clausena, aby nakonec překonal Richarda Geyera.

1. Ronny Weis, D 2 1 2 2 2 9 1.
2. Sergej Malyšev, D (RUS) 1 2 L 0 1 4 1. 2.
3. Richad Geyer, D 2 2 2 2 0 8 3.
4. Niklas Clausen, DK 0 1 1 1 1 4 2. 4.
5. Roman Andrusiv, CZ 1 0 1 1 2 5 3.
6. Marius Hillebrand, DK 0 0 0 0 0 0 4.
Roman Andrusiv měl finále na dohled | foto Antonín Škach