Místo Birminghamu přistál Václav Milík doma

Pardubice – 13. května
V Británii hodně prší. I na kanálem La Manche alias the English Channel se kvůli dešti ruší plochodrážní závody. Jemu to tentokrát přišlo vhod. Pravda, bankovní karta při přebukování letenky ronila pořádně velké a krvavé slzy. Volné pondělí si Václav Milík mohl užít ve Svítkově. Nejen mezi gratulanty k pódiu evropského challenge, ale s přítelkyní Nikolou a jejich dvěma synky.

 

Nahoru

„Výborná práce mechaniků,“ nešetří Václav Milík chválou na adresu Miroslava Mihuleho a Davida Vrtáčka, kteří si při challenge v Daugavpilsu počínali skvěle. „Krásně dopasovali motorku. Jela jako ďas.“

Piotr Pawlicki, Maciej Janowski a Václav Milík na pódiu | foto Jaroslav Petrák

V závodě, odkud pokračuje cesta jen pro pět nejlepších, je třeba kalkulovat s každičkým bodem. Český reprezentant ale nevstoupil do závodu ideálně. Rozjížďka s číslem čtyři se po pádu Bartlomieje Kowalskeho opakovala a on při repete skončil třetí.

„Špatný,“ odtuší hodnocení. „První jízda z trojky. Necejtil jsem se na tom. Změnili jsme motorku a to bylo ono. Startovalo to, jelo to.“

Osmá jízdě viděla excelentní triumf Václava Milíka ve stylu start – cíl. Nedohnal jej ani Mateusz Cierniak, sotva se zbavil dotěrného Jevgenije Kosticovse. Hned po přestávce pardubický borec před sebe v první zatáčce nepustil Jacoba Thorssella, aby posléze mizel z dohledu Timo Lahtimu.

 

A pořád nahoru

„V předposlední jízdě jsem se nechal předjet od Piotra Pawlickeho,“ poněkud vraští čelo. Přitom jeho start v rozjížďce s číslem patnáct opět naznačoval ty nejvyšší ambice. Jenže Anders Thomsen se dostal dopředu ještě v úvodním kole. A zmiňovaný Polák šel na druhé místo v nájezdu do závěrečného okruhu.

Miroslav Mihule a David Vrtáček se činí v depu Václava Milíka | foto Jaroslav Petrák

Zatímco Maciej Janowski s jedenácti body měl jistotu, že se mezi postupující pětku vejde, Václav Milík se opíral o osm bodů. „Místo, abych si jel svoje, ztratil jsem bod,“ sype si popel na hlavu. „Ale možná dobře. Nakoplo mě to a v poslední jízdě jsem ze čtvrtýho šel na první. Úplně nádherný.“

Rasmus Jensen nestačil zírat, kterak se ve druhém kole osmnácté jízdy ocitnul za zády Václava Milíka. Suma sumárum, postup z třetího místa se stejným bodovým ziskem jako druhý Piotr Pawlicki bez nutnosti absolvovat rozjezd. A na obzoru je žarnovická kvalifikace SGP2025 a start na divokou kartu při pražské velké ceně.

Václav Milík v akci | foto Karel Herman