Martin Vaculík se musel pro vítězství INTERTEAMu vrátit na slánský ovál ještě jednou

Slaný – 19. června
Lubomír Vozár si před začátkem páté letošní extraligy posteskl, že jeho celek trápí smůla. Ještě netušil, že slánský závod tento trend ještě prodlouží. Za pád Hynka Štichauera ve druhé jízdě sice pykal Josef Franc, avšak pardubický závodník po něm nebyl zcela ve své kůži. V rozjížďce s číslem čtyři přišla dodatečná diskvalifikace Václava Milíka za přejetí vnitřní čáry. Kapitán bílých koníků se svěřoval, že by byl nejradši, aby letošní sezóna již dospěla ke svému konci. Svými čtyřmi žolíkovými body těsně před koncem základní části sice dostal Pardubice na dohled vedoucí trojky, avšak ani dnes nebylo Východočechům pódium souzeno. O ně se přetahoval Slaný s INTERTEAMem a Prahou v těsném závěsu. Josef Franc při pardubické extralize odskákal svůj závěrečný pád roztříštěnou zlomeninou prstu na ruce, nicméně bojoval jako lev. Absolutorium si ale zaslouží Jan Kvěch. Tomáš Topinka jej před závodem vyměnil s Petrem Chlupáčem na postu juniora, protože si včera v Pardubicích při zastavování nechal nohu pod motorem. Pražský mladík však v devatenácté jízdě zaskočil Martina Vaculíka. Slovenský borec později připouštěl, že ze sebe vydal všechno, přesto nakonec skvěle jedoucímu Janu Kvěchovi podlehl. Právě tento ztracený bod chyběl INTERTEAMU k triumfu. Martin Vaculík se proto musel na ovál vrátit ještě jednou v rozjezdu, aby v něm porazil srdnatě bojujícího Jakuba Jamroga.

Ve Slaném chodí na pódium úplně všichni

Pardubice ani ve Slaném neopouští smůla

Závodu předcházela autogramiáda Milana Špinky a Jiřího Štancla

Povětrnostní zprávy z okolí Slaného byly naprosto tragické. Samá černá obloha, průtrž mračen a litry vody dopadající na zem. Jenže ve středočeském královském městě jen nanejvýš klesla teplota na mez, která tropické odpoledne učinila lidskému organismu snesitelnější. K tomu přispíval lehký větřík, který na šmolkově modrém nebíčku proháněl běloučké beránky.

Na prvním zasedání jury Tomáš Topinka nahlásil změnu v sestavě své Markéty. Jan Kvěch si totiž při včerejším závodě polských družstev pochroumal nohu a on jej chtěl nechat v klidu. Juniora pražské Markéty tím pádem jel Petr Chlupáč, zatímco z Jana Kvěcha se stal řadový člen základní čtyřky. A pak se šlo na nástup a poté pátý extraligový mítink začal naostro.

Jan Kvěch komentuje své včerejší zranění z polských družstev:

„Dobržďoval jsem a sežralo mi to nohu pod motor. Trošku mě to bolí a musím se šetřit na sobotu do Lublinu.“

Eduard Krčmář (červená) vede před Josefem Francem (žlutá) a Hynkem Štichauerem (bílá)

Všechny zaskočil Zdeněk Holub. Skvěle odstartoval, pevně se usadil v čele. Grzegorz Walasek, Ondřej Smetana a Jakub Jamrog byli rázem ti druzí. A na kontě INTERTEAMu přistály tři body. Vzápětí se vedení ujal Eduard Krčmář. Dopředu se dral Josef Franc, avšak jeho souboj s Hynkem Štichauerem skončil pádem pardubického závodníka v úvodním výjezdu.

Vyjela sanitka, avšak Hynek Štichauer vstal a nechal se odměnit bouřlivým potleskem diváků. S jeho motocyklem, který do  jeho boxu přinesli, to bylo horší. Mezitím Lenka Felix diskvalifikovala Josefa France a Tomáš Topinka si s ní šel na dálku vyříkat svůj názor. „Je to špatný rozhodnutí,“ nechal se slyšet, sotva odložil vysílačku.

„Vždyť byl za mnou!“ podpořil svého kouče Josef Franc. V pardubické části depa však na celou kauzu měli opačný názor. Nicméně při repete inkasoval Hynek Štichauer dva body na úkor Filipa Hájka, zatímco na čele znovu úřadoval Eduard Krčmář.

Petr Chlupáč (žlutá) vede před Jakubem Valkovičem (modrá) a Patrikem Mikelem (červená)

Petr Chlupáč v juniorské jízdě kraloval od startu do cíle, když Patrik Mikel za ním zmařil v první zatáčce nájezd Jakuba Valkoviče a Milan Dobiáš svou extraligovou premiéru nepřetavil do bodového zisku. Pardubice byly díky svému junioru na čele a Lubomír Vozár chtěl své postavení vylepšit nasazením náhradníka Václava Milíka. Tomáš Topinka si přisadil Josefem Francem.

Jenže po vylétnutí vyrazil dopředu Adrian Cyfer, jenž jel prvně nejen v INTERTEAMu nýbrž i v celé české extralize. Václav Milík v první zatáčce podjel Zdeňka Simotu, aby rovnou udeřil na Poláka. Spodní stranou druhé zatáčky se mu ovšem nepovedlo dostat se před něho.

Mezitím zvedal diváky ze sedadel Josef Franc. Navzdory své zlomenině prstu, kterou si přivodil před dvěma týdny v Pardubicích, dotíral na Zdeňka Simotu. Ve třetím kole protáhnul nájezd do druhého oblouku a posunul se na třetí místo. Vzápětí v první zatáčce závěrečného okruhu Václav Milík objel vedoucího Adriana Cyfera.

Adrian Cyfer (modrá) překonává Václava Milíka (bílá)

Polský borec ale namířil do závěrečné zatáčky spodem. Znovu se dostal dopředu a ve výjezdu nenechal Václava Milíka, aby pod něj zlomil motocykl. Poslední slovo však řekla Lenka Felix. Dodatečně vyloučila Václava Milíka za přejetí vnitřní čáry.

„Smůla se nám lepí na paty, Hynka sestřelí, Vaška vyloučí…“ vzdychal Lubomír Vozár. Nicméně závod teprve začínal a Pardubice se dělily o průběžné druhé místo s Prahou. INTERTEAM stál o dva body před nimi, Slaný o stejnou hodnotu za nimi.

 

Každý chvilku tahá pilku, ale INTERTEAM má nejhlubší zářez

Martin Vaculík (modrá) útočí na Jakuba Jamroga (červená)

Ján Daniel pevně uchopil provaz za delší konec a tahal s ním i nadále. V rozjížďce s číslem pět poprvé poslal na ovál Martina Vaculíka. A on se mu odměnil velkým sólem. Jakub Jamrog stačil pouze v první zatáčce objet Patrika Mikela a Michal Škurla při svém prvním dnešním výjezdu na slánský ovál vyšel bodově naprázdno.

Nicméně dopředu se dral i Slaný. Eduard Krčmář kraloval šesté jízdě. Petr Chlupáč se odvážně v prvním nájezdu vrhnul před druhého Václava Milíka, jenže ten byl nazpět již na protilehlé rovince. Ke všemu si pražský junior ve druhé zatáčce vyjel příliš daleko na venek a propadl se i za Zdeňka Holuba.

Zdeněk Holub (modrá) v souboji s Václavem Milíkem (bílá) a Eduardem Krčmářem (červená)

„Chytil jsem díru,“ omlouval se Petr Chlupáč v depu, zatímco se chystala sedmá jízda. V pražské sestavě přišla prvně řada i na Jana Kvěcha. V úvodním oblouku nejprve odrazila nápor Adriana Cyfera, aby se to ve druhém výjezdu poměrně drze spodem namířil pod vedoucího Grzegorze Walaska. Mítink se opět začal pořádně zamotávat, jelikož se celá čtveřice týmů vešla do rozpětí pouhých dvou bodů!

Ondřej Smetana vysvětluje své počínání na startovním roštu osmé jízdy:

„Nemoh‘ jsem odstartovat. Chcíplo to, dal jsem to na hák a chytlo se to. Pak to ale chcípalo celý čtyři kola!“

Jan Kvěch má za sebou Grzegorze Walaska a Adriana Cyfera

Palčivé slunce už zase mělo na slánské obloze pré, když Ondřej Smetana málem ani neodstartoval do osmé jízdy. Rukou signalizoval poruchu, ale nakonec se jeho motor opět rozběhl. Páska letěla vzhůru a s ní i Hynek Štichauer dopředu. Zdeněk Simota jej vnějškem první zatáčky nestihnul, nicméně zůstával ve střehu, ačkoliv ho zezadu trápil Ondřej Smetana. Chvíle slánského Jihočecha přišla ve třetím kole.

Zdeněk Simota šel v nájezdu do druhé zatáčky dovnitř a vyhnal Hynka Štichauera na venek. Otevřel nejen cestu pro sebe k vítězství, ale přímo pozval Ondřeje Smetanu, aby se také on prosmýkl na druhou příčku. Na konci druhé série vedl INTERTEAM o bod před Slaným a Pardubicemi, zatímco Praha byla pozadu jen o pouhopouhý další bod.

I nadále však za pilku tahal každou chvilku někdo jiný. Rozjížďku s číslem devět stylem start – cíl opanoval Jakub Jamrog, byť jej permanentně obtěžoval Jan Kvěch. Šok si ale připravil Jakub Valkovič, když vodil za sebou Václava Milíka. Pardubický kapitán našel cestu před slovenského juniora až v nájezdu do třetího okruhu.

Zdeněk Simota (červená) míří vnějškem do čela před Hynka Štichauera (bílá), Ondřej Smetanu (žlutá) a Jakuba Valkoviče (bílá)

V desáté jízdě se Adrian Cyfer stal prvním borcem, jenž dnes získal skalp Eduarda Krčmáře. Místní eso jej sice objelo v úvodním výjezdu. Jenže Polák namířil svůj motocykl pod Eduarda Krčmáře, jehož ve druhé zatáčce vyvezl ven. Než bys řekl švec, byl ve vedení nazpět.

Tomáš Topinka se rozhodl převzít iniciativu, takže v rozjížďce s číslem jedenáct nechal stát Michala Škurlu. Pražský náhradník v úvodní zatáčce objel Zdeňka Holuba, jenž exceloval při startovním manévru. A pak již pádil vstříc svému prvnímu primátu dnešního podvečera.

„Kde jsi byl, celá čtyři kola jsem na tebe čekal!“ žertoval Josef Franc na úkor svého klubového kolegy oblečeného do barev nadnárodního týmu. To už však do akce mířil Martina Vaculík. Ve dvanácté jízdě neměl sobě rovného a upevnil vedoucí pozici INTERTEAMu o dva body před Prahou, když Petr Chlupáč komfortně získal druhou příčku. Šokem pro Pardubičany se stala nula Grzegorze Walaska.

Překvapení deváté jízdy: Václav Milík (bílá) trčí vzadu za Jakubem Valkovičem (modrá), Jakubem Jamrogem (červená) a Janem Kvěchem (žlutá)

Zdeněk Simota jej podjel ve druhé zatáčce a v nájezdu do druhého okruhu jej ke všemu přibil na mantinel. Pardubice na začátku čtvrté série uzavíraly řadu se ztrátou čtyř bodů na Slaný, pěti na Prahu a celých sedmi na INTERTEAM.

 

Dvacet jízd na určení pořadí nestačí

Jakub Jamrog (červená) v souboji s Adrianem Cyferem (modrá) a Hynkem Štichauerem (bílá)

V rozjížďce s číslem třináct kraloval Eduard Krčmář od startu až do cíle. Grzegorz Walasek se v první zatáčce vecpal pod Michala Škurlu, když Jakub Valkovič potřetí za sebou dojel s nulou. Slánská ofenzíva pokračovala také v rozjížďce s číslem čtrnáct. V ní velké sólo zahrál Jakub Jamrog, zatímco Adrian Cyfer stačil v první zatáčce pouze objet Petra Chlupáče.

Slánský trhák se však zastavil v rozjížďce s číslem patnáct, když mladý Milan Dobiáš jen sledoval extraligové hvězdy. Lubomír Vozár vystřídal Martina Gavendu Václavem Milíkem, do jehož rukou vložil žolíka. Sice počítal, že proti jeho kapitánovi pojede namísto Filipa Hájka Martin Vaculík. Nic jiného, než hrát vabank mu však nezbývalo. V rozjížďce s číslem šestnáct musel nastoupit junior a v závěrečné sérii se strategická kouzla provádět nesmí.

Václav Milík vypálil do čela, avšak Martin Vaculík příliš neotálel s útokem. V první zatáčce mu to nevyšlo po vnějšku. A tak v té druhé zamířil se svým strojem na vnitřek, ve výjezdu Václava Milíka podjel a do druhého okruhu již vjel jako první. INTERTEAM byl rázem o bod v čele před Slaným, zatímco Praha s Pardubicemi již tušily, že v závěru budou spolu bojovat jen o třetí místo.

Martin Vaculík (modrá) brání Václavu Milíkovi naplno proměnit žolíka

Jan Kvěch se sice v úvodním výjezdu šestnácté jízdy natlačil pod Zdeňka Holuba a pak neúnavně proháněl vedoucího Zdeňka Simotu, jenže skončil pádem na konci třetího kola. Lenka Felix přidělila technické body a tak základní část skončila za stavu INTERTEAM 28, Slaný 27, Praha 22 a Pardubice 21.

Jiskřičku pražské naděje na první  letošní vítězství v rozjížďce s číslem sedmnáct rozfoukal Josef Franc. nedopřál si pokoje, dokud v nájezdu do druhé zatáčky nepodjel prvního Eduarda Krčmáře. Slaný přesto střídal INTERTEAM na hrotu aktuální klasifikace, protože Adriana Cyfera o poslední bod obral Grzegorz Walasek.

V osmnácté jízdě se Václav Milík podruhé utkal s Martinem Vaculíkem.  Pardubičan se na něho po startu lepil, dostal bodyček a zařadil se na druhé místo. Rozhodně se s ním nesmířil, útočil, ale Martin Vaculík měl oči snad i vzadu a INERTEAMu dodal jistotu, že neskončí poslední. Zato Pardubice už na vítězství nemohly myslet, zato Slaný s dvoubodovým odstupem ano.

Jan Kvěch vypráví o svém vítězství nad Martinem Vaculíkem v devatenácté jízdě:

„Teď jsem tu nohu rozhejbal! Dal jsem to na venek, rozjelo se mi to, tak jsem ho překřížil a předjel ho.“

Zdeněk Simota (červená) upaluje před Janem Kvěchem

Rozjížďka s číslem devatenáct situaci na hrotu zkomplikovala. Martin Vaculík vypálil do vedení a jeho tři body by přinesly INTERTEAMu vítězství v celém dnešním závodě. Jenže Jan Kvěch se neostýchal na slovenské eso udeřit. V první zatáčce mu to nevyšlo, což mu ale nesebralo energii. Neustále útočil a v posledním okruhu se z prvního oblouku dostal do čela.

Martin Vaculík protáhnul nájezd do závěrečné zatáčky. Jan Kvěch po vnějšku nabral úžasnou rychlost a na metě byl o malý chloupeček dříve. Stal se vůbec prvním závodníkem, který slovenského šampióna v letošní extralize porazil. A to se ještě před čtrnácti dny v Pardubicích málem takového kroku ostýchal!

Jan Kvěch (žlutá) nakonec Martina Vaculíka udolal

Zdeněk Simota nadával na svůj start, ale dovezl bod na úkor Patrika Mikela, čímž otevřel Slanému šanci  srovnat krok s INTERTEAMem. Jakub Jamrog ji mistrovsky využil. V úvodní zatáčce poslední jízdy překonal Václava Milíka. Až do cíle odrážel nápor nejen pardubického kapitána, ale také Josefa France. A protože Jakub Valkovič zůstal nakonec bez bodu, Slaný vskutku skončil s třiatřiceti body stejně jako INTERTEAM.

„Teď se mi líbil Jakub,“ vysvětloval Milan Mach svou nominaci do rozjezdu, kam Ján Daniel nemohl poslat nikoho jiného než Martina Vaculíka. Ten perfektně odstartoval. A ačkoliv se slánskému Polákovi nedala upřít bojovnost, která jej zdobila až do cíle, musel se smířit s prohrou.

 

Hlasy z depa

Martin Vaculík (modrá) v rozjezdu vodí Jakuba Jamroga

„Musím pochválit Jana Kvěcha,“ začal Martin Vaculík svou pozávodní zpověď přece jen trošku netradičně. „Tuto sezónu ho sleduju už déle. Jel pěkně, přemýšlí u toho. Držím mu palce! Jede agresívně, ale férově. Dal mi absolutně zabrat. Jel jsem nejlíp, jak jsem jen mohl. A on mě předjel úplně regulérně jako velký závodník.“

„Vyhráli jsme, to je důležitý,“ rozhovořil se Zdeněk Holub. „První jízda super, poved‘ se start. Dráha byla pěkná, to musím pochválit, takovou jsem ve Slaným ještě nezažil. Jdeme po titulu, proto závodíme.“

Eduard Krčmář přišel jen o dva body

„Jsem spokojenej‘,“ tvrdil Eduard Krčmář. „Škoda těch mou dvou dvojek, ale jsou to závody. Chtěli jsme vyhrát, což se nepovedlo. Ale byla to pěkná extraliga, lidem se to muselo líbit.“

„Jak jsem to viděl?“ opáčil Zdeněk Simota na dotaz magazínu speedwayA-Z. „O tréninku blbě, dráha byla betonová, pak se to vyhodilo a bylo to lepší. S Holubínem to bylo zajímavý, i se Štichim, jak jsme bojovali. Chyběl nám na vítězství bod, v poslední jízdě se mi nepovedlo z jedničky odstartovat. A bylo vymalovaný. Zkoušel jsem je najíždět, ale Kvěšák s Vaculdou to měli rychlý.“

„První tři jízdy jsem rozhejbával a v poslední jízdě jsem ji rozhejbal,“ připomínal Jan Kvěch svůj triumf nad Martinem Vaculíkem. „Škoda, že jsme nevyhrála. Bylo to o kousek, chybělo štěstí.“

Josefa France neopouštěl humor, když si na nástupu stoupnul mezi kolibříky Štěpánku Nyklovou, Petra Marka a Karla Průšu

„Dneska změna,“ křivil ústa Josef Franc. „Dojebal jsem to v první jízdě, ne v poslední jako v Pardubicích. Bylo to rozhodnutí rozhodčí. Přísahám, že jsem za to nemoh‘, ale on ti to Hynek řekne taky. Já se od těch Pardubic trápím. Mám roztříštěnou zlomeninu prstu na ruce. Jede se mi s tím blbě, ale snažím se to pokrejt.“

„Pěkný závody,“ říkal Petr Chlupáč. „Škoda mýho zaváhání, ale extraliga je pro mě škola. Všechno, co mělo, fungovalo. Kdyby nebyl ten Pepův pád a moje zaváhání…“

„Stálo to za hovno,“ nebral si Václav Milík vůbec žádné servítky. „Vyzkoušeli jsme všechno, ale vůbec jsem nestartoval. Teď mám před sebou pár závodů a potřebuju s tím něco udělat. Přeju si, ať tahle sezóna už skončí. Na každýho to jednou spadne a já tuhle sezónu mám šílenou. Ale jak říkal Hlinka, nejdůležitější je se z toho neposrat.“

Smolný začátek pro Hynka Štichauera

„Bolavý,“ reagoval Hynek Štichauer na tradičné otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Byl to jeden z těch pádů, kdy vidíš, že se blíží prkna, a říkáš si, že to nedopadne dobře. Nechám si udělat rentgen, bolej mě záda. Motorka je zvinglovaná, druhá zadřená. Začínám si myslet, že mi chybí krátká, mám málo závodů. Hlavně, že jsem jakžtakž celej‘. Už jsem poloviční doktor, uvidím, co mně řeknou ti opravdoví.“

Zdeněk Holub (modrá) jde do čela rozjížďky s číslem jedna před Jakuba Jamroga (červená), Grzegorze Walaska (bílá) a Ondřeje Smetanu (žlutá)
1. SC INTERTEAM 33
Zdeněk Holub 3 1 2 2 8
Filip Hájek 1 – – – 1
Adrian Cyfer, PL 3 1 3 2 0 9
Jakub Valkovič 1 0 0 0 0 1
Martin Vaculík 3 3 3 3 2 14+3
2. AK 3ton Slaný 33
Zdeněk Simota 1 3 1 3 1 9
Milan Dobiáš 0 0 0 0 0 0
Eduard Krčmář 3 3 2 3 2 13
Jakub Jamrog, PL 0 2 3 3 3 11+2
bez náhradníka
3. AK Markéta Praha 30
Jan Kvěch – 3 2 X 3 8
Ondřej Smetana 1 2 1 1 1 6
Petr Chlupáč 3 0 2 1 6
Michal Škurla – 0 – 1 1
Josef Franc U 2 3 3 1 9
4. AMK ZP Pardubice 26
Patrik Mikel 2 1 0 1 0 4
Martin Gavenda – – – – DNR
Hynek Štichauer 2 1 1 0 4
Grzegorz Walasek, PL 2 2 0 2 1 7
Václav Milík L 2 1 4* 2 2 11
Jan Kvěch (žlutá) jako první v letošní extralize porazil Martina Vaculíka (modrá)

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. INTERTEAM 3-0-1-1 159 15
2. Slaný 1-2-2-0 156 14
3. Praha 0-3-1-1 154 12
4. Pardubice 1-0-1-3 148 9
Martin Vaculík v rozjezdu porazil Jakuba Jamroga

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Eduard Krčmář vede před Václavem Milíkem a Zdeňkem Holubem