Jan Kvěch přišel pozdě a ještě byl oceněn

Praha – 27. února
Kolem páté hodiny odpolední bylo na Markétě rušno. Konala se totiž Výroční schůze spolku AK Markéta při PSK Olymp Praha za rok 2024. Úvodní slovo pronesl místopředseda spolku Jan Drasler, a který vyzval všechny přítomné o minutu ticha za zesnulého čestného člena, Milana Špinku i další členy klubu, kteří již nejsou mezi námi.

Jan Dreslet a JUDr Petr Ondrašík za předsednickým stolem | foto Pavel Fišer
Zdeněk Schneiderwind a Josef Franc se stali čestnými členy klubu | foto Pavel Fišer

A po té vyzval předsedu JUDr. Petra Ondrašíka o přednes zprávy z činnosti této organizace a finanční zprávu. Při příchodu si každý rád zaplatil příspěvky na nový rok a nafasoval kalendář akcí na letošek a chlebíčky včetně pití dle vlastního výběru.

Dalším bodem bylo schvalování různých nových komisí a jejich odhlasování. Zajímavým a radostným bodem schůze se stalo ocenění některých jedinců klubu.

Ocenění dlouholetých pořadatelů obdrželi Josef Tomaj, Vladimír Vopat a Pavlína Vodička Grossová. Čestné členství AK Markéta převzali Josef Franc a Zdeněk Schneiderwind.

Ocenění Adam Bubba Bednář a Jan Kvěch | foto Pavel Fišer

Při malém čekání na Jana Kvěcha, který se vrátil ze soustředění ve Španělsku na poslední chvíli, proběhla diskuze. Po ní odstartovalo vyhlašování nejlepších sportovců klubu. První přišel na řadu juniorský mistr republiky Adam Bubba Bednář. K němu přistoupil Jan Kvěch, český šampión 2024.

Oba dostali ještě ocenění za mistry ve dvojicích. A za úspěšnou reprezentaci klubu na národních i mezinárodních závodech byli oceněni ještě Daniel Klíma a Jaroslav Vaníček. Na závěr přečetl zprávu o hospodaření Vladimír Vopat a sešlost byla ukončena.

Klub nezapomněl ani na úspěchy Jaroslava Vaníčka a Daniela Klímy | foto Pavel Fišer

Připravený Lukáš Hromádka si plácnul se Štěstěnou

Pardubice – 27. února
Evropský šampionát na ledové dráze se v polském Sanoku koná příští sobotu. Autoklub ČR v něm dostal přidělená dvě místa. Obsadili je Andrej Diviš a Lukáš Hutla. Včera se do startovní listiny na poslední chvíli dostal rovněž Lukáš Hromádka. Moravan potvrdil, že štěstí vskutku přeje připraveným.

 

Lukáš Hromádka kývl na nabídku být náhradníkem evropského šampionátu | foto Pavel Fišer

Startovní číslo sedmnáct měl mít nějaký Švéd. Ale federace SVEMO jej nakonec uvolnila. FIM Europe jej poslední den před vypršením lhůty zveřejnění startovní listiny deset dnů před konáním závodu nabídla AČR.

Lukáš Hromádka těžil z faktu, že jako jediný měl mezinárodní licenci a pojištění. Kromě dvojice reprezentantů měli všichni naši ledaři v Hamru na Jezeře pouze jednorázovou licenci. Pořídit si další na evropský šampionát kvůli postavení náhradníka s malou nadějí na start by se jim ekonomicky nevyplatilo.

Startovní listina evropského šampionátu na ledové dráze – Sanok, příští sobota:

1 Jo Saetre, N
2 Lukáš Hutla, CZ
3 Aki Ala-Riihimäki, FIN
4 Jimmy Olsen, S
5 Franz Zorn, A
6 Luca Bauer, D (FMI)
7 Sebastian Reitsma, NL
8 Andrej Diviš, CZ
9 Max Niedermaier, D
10 Max Koivula, FIN
11 Jimmy Hörnell, S
12 Michal Knapp, PL
13 Jasper Iwema, NL
14 Maximilian Niedermaier, D
15 Niek Schaap, NL
16 Josef Kreuzberger, A
17 Lukáš Hromádka, CZ
Andrej Diviš (žlutá) a Lukáš Hutla (bílá) pojedou evropský šampionát v hlavní šestnáctce | foto Karel Herman

Olympané odstartují sezónu tradičně na jihu

Praha – 26. února
Příští měsíc zaklepe na plochodrážní dveře jaro a zeptá se závodníků, co dělali v zimě. Závodníci Olympu mu budou moci odpovědět, že už byli v akci na ovále. Markéta prozatím patří ragbistům, navíc po sněhové nadílce není zatím v optimálním stavu. A protože o ovál v Žarnovici se perou Poláci, v půli března se pojede tradičně do slovinského Krška.

 

Krško je cílem březnového soustředění pražského Olympu | foto Pavel Marek

Odjezd je plánovaný na čtvrtek třináctého. Pro samotný trénink na dráze jsou vyhrazené pátek, sobota a neděle, kdy česká výprava zamíří nazpět domů. Samozřejmě konečné slovo pronese počasí, což bude určující i pro zahájení provozu na pražské Markétě.

„Za prvý tu ležela spoustu sněhu,“ vysvětluje Tomáš Topinka, proč si ovál na pražské šestce musí na plochodrážníky ještě počkat. „A za druhý rohy z rugby zasahujou do oválu, jak se o areál dělí více sportů. Ale desátýho se budou oddělávat, pak se začne dělat dráha.“

Až se Pražané vrátí z výjezdního soustředění, bude se trénovat i na Markétě | foto Antonín Škach

Proto Krško vychází jako optimální varianta. „Chtěli jsme do Žarnovice,“ svěřuje se pražský extraligový kouč. „Ale je plná, museli nás odmítnout, což chápu, musí dopřát lidem klid a motorky tam nemůžou rámusit tři tejdny.“

Slovinské řešení je za těchto okolností optimální. „Až se vrátíme z Krška, další čtvrtek by se mohlo trénovat na Markétě,“ zamýšlí se Tomáš Topinka. „Všechno ale záleží na počasí.“

Vzpomínkový pohár na Zdeňka Kudrny není rozhodně u ledu

Hamr na Jezeře – 22. února
Bylo to překvapení. Nečekané, ale milé. Když byl sobotní hamerský závod odpískán kvůli velikánské díře v ledu zrovna uprostřed nájezdu do druhé zatáčky, čekalo na diváky vyhlášení vítězí. Spíkr Roman Hájek na chvilku půjčil mikrofon Miloslavu Čmejlovi, který si s sebou přivezl vzpomínkový pohár na Zdeňka Kudrnu.

 

Štětský spíkr doposud dekoroval svým pohárem osobnosti dlouhé ploché dráhy v Mariánských Lázních. Nicméně i v ledovém prostředí má jeho cena své opodstatnění, jelikož Zdeněk Kudrna na nich dobyl bezpočet úspěchů doma i ve světě.

Pohár si převzal Jan Pecina. „Byl dlouhá léta vynikajícím plochodrážníkem,“ zdůvodňuje Miloslav Čmejla svou volbu. „Na ledech vynikal, byl reprezentantem, dostal se až do světového finála. A také měl veliký podíl na pořádání závodů v Osečné, Hamru na Jezeře a Chrastné.“

Miloslav Čmejla předal vzpomínkový pohár na Zdeňka Kudrnu do rukou Jana Peciny | foto Pavel Fišer

Češi a Slováci v akci 537

Dny okolo půlky února přinášely informace především z Hamru na Jezeře. Plným právem, už dlouho tak mnoho lidí nevděčilo tolik tak malé hrstce lidí, šlo by parafrázovat churchillovský výrok. Nelze ale zapomínat na klasickou sezónu, jež se nám kvapem blíží. Jan Kvěch ostatně ví své.

Úřadující český šampión trénoval v Kalifornii v kempu Grega Hancocka. Od půlky minulého týdne je ve španělském Lloret de Mar na tréninku se svým polským týmem KS Apator Toruň.

Jan Kvěch se připravuje ve Španělsku | foto laskavostí Jana Kvěcha

Pavol Tonhauzer nežije

Žarnovica – 24. února
V sobotu večer okolo půl sedmé dotlouklo srdce Pavla Tonhauzera. Skvělý žarnovický závodník nás opustil po kratší těžké nemoci ve věku nedožitých pětašedesáti let. Poslední rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu. Čest jeho památce!

Pavol Tonhauzer (uprostřed) s přáteli a svým mechanikem Mariánem Šebianem, dnešním koučem extraligových šampiónů, kdysi v osmdesátých letech | foto archív Mariána Šebiána