Kopřivnice Krško dobehla, ale nepredbehla

Žarnovica – 8. októbra
Posledné piate kolo tohtoročnej 1. ligy sa uskutočnilo v nedeľu 8. októbra v Žarnovici. Predchádzalo mu oceňovanie Martina Vaculíka za jeho úspešné účinkovanie v seriáli SGP. Držiteľ bronzovej medaily zase ďakoval fanúšikom za ich podporu.

Kopřivnice, Žarnovica a Krško na stupních vítězů závodu | foto Peter Treščák

Potom sa už začalo pretekať, aby rozhodnutie o titule padlo tak ako u extraligy 2022 až v dodatkovej jazde. Oproti zverejneným zostavám nastalo pár zmien. Za domáci Speedway klub nenastúpil po páde na extralige v Slanom Krčmář a na jeho miesto sa posunul náhradník Kössler. Markéta Praha musela po Kvěchovi oželieť aj Chlupáča. Nahradil ho Šachl a do tretice náhradníka Vaníčka zastúpil Baštecký. Na čele tabuľky so šancami na titul boli Krško, Kopřivnice a Praha majúce 16, 15 a 14 bodov. S odstupom nasledovali Žarnovica s 11 bodmi a Pardubice so 4 bodmi.

Východočesi zopakovali svoj najslabší výsledok zo Svítkova a po piatykrát skončili na poslednom mieste. Žarnovica s Vaculíkom plánovala napodobniť víťazstvo zo sobotňajšieho Pohára priateľstva. V prvej jazde proti Pardubiciam a najmä proti Kopřivnici sa blysol dvoma víťazstvami Valkovič, nestačili mu ani Franc, štartujúci naposledy na krátkej dráhe, ani Štichauer. V ďalšej jazde s Vaculíkom vyhrali nad Prahou v najsilnejšom zložení 4:2. Studená sprcha prišla v 9. jazde. Kössler spadol, narazil do mantinelu, poškodil nafukovačky a viac neštartoval.

Praha zásluhou Klímu a Bednářa remizovala s Krškom a s Kopřivnicou. Krško vyhralo nad Kopřivnicou 4:2, keď Macekovi zdefektoval motocykel na štarte. Krško ale rovnakým pomerom stratilo body s Pardubicami. V polovici pretekov bolo tak poradie Žarnovica 15, Praha a Kopřivnice po 13, Krško 12. Vaculíkovi sa veľmi nedarili štarty, ale nemal problémy prebojovať sa do vedenia. Najdlhšie, 2 kolá, mu odolával Klíma. Vaculíkovou zásluhou Žarnovica neprehrala ani jednu jazdu.

Valkovič musel jednu jazdu vynechať a z troch štartov pridal len 2 body proti Pardubiciam. Praha však prehrala 1:5 s Krškom i s Kopřivnicou a odpadla z boja o titul. Po bode zaznamenal Bednář, súboj s Kopřivnicou nedokončil pre pád Klíma.

Kopřivnice sa s Krškom vo vzájomnej jazde rozišli zmierlivo. Obidva celky zaznamenali v druhej polovici pretekov po 16 bodov, najmä zásluhou Maceka (9 bodov) a Škorju (10 bodov). Kopřivnice mala tak aj na konci pretekov bod navyše a vyrovnala sa Žarnovici. V dodatkovej jazde mohol Štichauer rozhodnúť o víťazstve v pretekoch i o titule, ale Vaculík bol proti.

Pri rovnosti bodov z jázd po 139, mali Krško a Kopřivnice tým pádom aj rovnakú bilanciu tabuľkových bodov po 19. O titule  musela rozhodnúť ďalšia dodatková jazda. Nastúpil do nej Macek, ale po štarte celé prvé kolo viedol Škorja. V druhom kole išiel nezadržateľne do čela Macek. Slovinec kontroval, no pred súperom bol len chvíľu.

Zdalo sa, že je rozhodnuté, keď v prvej zákrute posledného kola podnikol Škorja rozhodujúci útok. Prvé miesto udržal až do cieľa a nedovolil zosadiť Krško z piedestálu.