Zítra už apríl nebude

Žarnovica – 1. dubna
Ta zpráva šokovala celý facebook. SC Žarnovica prý bude pořádat závod cyklu Speedway Grand Prix. Jenže dneska je apríl a to se z lidí tropí šprťouchlata. Zítra však bude již druhý z třiceti dubnových dnů a na Městském stadiónu se pojede závod, jaký plochodrážní Slovensko doposud nezažilo.

 

Loňské mistrovství Slovenska: Jan Kvěch, Martin Vaculík a Petr Chlupáč | foto Zdeněk Schneiderwind

Jeho hlavní hvězdou pro drtivou většinu publika nebude nikdo jiný než Martin Vaculík. V boji o slovenský titul a Memoriál Ladislava Eliáše mu měla sekundovat celá plejáda vyzývatelů na čele s Václavem Milíkem, Janem Kvěchem, Andrzejem Lebeděvsem, Jakubem Jamrogem a mnoha dalšími.

Startovní listina se na ploché dráze mění docela často. Ovšem včerejší změna šla výrazně na vrub toho lepšího. Pořádajícímu klubu se totiž neozval nikdo menší než Tai Woffinden. A kdo by trojnásobnému světovému šampiónu dokázal říct ne?!

Milen Manev se stal rázem náhradníkem třiadvacátého ročníku Memoriálu Ladislava Eliáše. Každý z účastníků vyjede na ovál pětkrát a pětadvacet rozjížděk proběhne s pěti muži na startu. Pro nejlepších šest se posléze otevřou vrata na ovál ještě jednou na jízdu o titul slovenského šampióna.

Jakub Valkovič v akci chybět nebude | foto Karel Herman

Vedle Martina Vaculíka bude slovenskou plochou dráhu reprezentovat již pouze Jakub Valkovič. Juraj Šuška stále není fit po pádu v loňském Kršku o start neprojevili zájem ani Rastislav Cíferský, ani Adam Čarada, jenž se loni po přestávce na ovály vrátil.

Nicméně v tomto ohledu se může blýskat na lepší časy. Od června by měl závodit Lukáš Bartos, jehož čeští diváci viděli loni při ukázkových jízdách kopřivnické juniorky. Další dva či tři adepti se prý objeví za řidítky stopětadvacítek.