Světová esa zabouří na Markétě

Praha – 8. července
Po dnešním tréninku se zítra úderem devatenácté hodiny seřadí u výjezdu z depa patnáctka stálých účastníků letošní Grand Prix doplněná o Aleše Drymla startující na divokou kartu. Po zhruba dvou hodinách budeme znát jméno vítěze šesté velké ceny sezóny 2005.


Mílovými kroky k titulu
Švéd Tony Rickardsson míří nezadržitelně k šestému titulu mistra světa a prozatím se nenašel nikdo, kdo by mu v tom zabránil. Předminulou sobotu v Kodani jej jednou sice přibrzdil v základní části defekt, ale jinak si vedl opět znamenitě a vyhrál finálovou jízdu. Do ní se opět dostal mladý Antonio Lindbäck a tentokrát se mu podařilo poprvé v jeho kratičké kariéře vmáčknout se na stupně vítězů.

Po základní části byli ale nejúspěšnější jiní jezdci: Greg Hancock a Jason Crump (12 bodů). Semifinálové jízdy, kde se z neúspěšnější osmičky rekrutovala finálová čtveřice, nevyšly obhájci titulu Crumpovi a také hrdinovi minulého závodu v Cardiffu Jaroslawu Hampelovi.

V celkovém pořadí suverénně kraluje hubený a vytáhlý Švéd a přibližuje se svému snu: vyrovnat rekord šest titulů mistra světa jednotlivců legendárního Novozélanďana Ivana Maugera. Rickardsson má letos obdivuhodnou bilanci: z pěti startů čtyři vítězství a jedno druhé místo.

Skvělou bilanci má i Antonio Lindbaeck: pouze pět GP (všechny letos), z toho dvakrát ve finále a nyní poprvé na bedně mezi třemi nejlepšími. A koneckonců velmi dobrou bilanci má i Polák Jaroslaw Hampel: jel 3 závody, vždy byl v semifinále a jednou skončil druhý.

Markéta rekordmanem
Pražský stadion na Markétě se letošním závodem dostává do čela tabulky nejúspěšnějších pořadatelských míst. V loňském roce se o první příčku v počtu uspořádaných závodů Grand Prix dělil se stadionem v dánském Vojensu, ale letos už je jediným leaderem. Devíti uspořádanými podniky o titul mistra světa se v jedenáctileté historii Grand Prix může pochlubit jen náš stadion!

A protože se v Praze pojede i v příštím roce, bude naše hlavní město prvním pořadatelským místem, kde se uskuteční dvouciferný počet velkých cen – a to dokonce v jedné řadě! Skvělý úspěch naší sportovní diplomacie a samozřejmě důkaz našich organizačních schopností.


V Praze bylo dosud pět vítězů
Dosavadních osm odjetých ročníků Grand prix České republiky mělo pět mužů na nejvyšším stupínku, určeném pro absolutního vítěze. Historicky prvním triumfátorem byl jezdec, který je dodnes ozdobou startovního pole a který v průběžném pořadí figuruje na vynikajícím šestém místě: první naši Velkou cenu vyhrál 17. května 1997 Američan Greg Hancock.

Po něm to byli multimistr světa Tony Rickardsson, Tomasz Gollob, Billy Hamill a Jason Crump. Ten je rekordmanem co do počtu vítězství: zvítězil zde jako jediný třikrát a to dokonce čistým hatrickem. Protože se mu to povedlo v posledních třech sezónách, není vyloučeno, že jeho triumfální jízda bude mít ještě pokračování!

Z vítězů nejezdí Grand Prix jen Američan Billy Hamill, ostatní čtyři nechybí v současném startovním poli. Znamená to, že ze základní šestnáctky se plná čtvrtina může pochlubit tím, že v minulosti okusila pocit vítěze naší GP.

Nejvíc bodoval v Praze Rickardsson
Švédský fenomén nevynechal ani jednu Velkou cenu v Praze a vždy patřil k elitě, a tak nepřekvapuje, že vévodí také historickému přehledu jezdců podle počtu získaných bodů. V patách mu je Jason Crump, který zde sice dvakrát skončil hluboko v poli poražených, ale
třemi vítězstvími si v posledních letech bilanci hodně vylepšil. Náš Antonín Kasper figuruje na lichotivém patnáctém místě.

Nejlepší průměr bodového zisku na jeden závod má Polák Jaroslaw Hampel. Svou jedinou účast vloni proměnil ve 20 bodů za druhé místo. Skvěle si ale vedli i ti, kteří si vysoký průměr udrželi při více závodech: Billy Hamill (17,5 bodu ze 6 startů), Jason Crump (17,0/7) a Tony Rickardsson (16,7/8).

Praha bude 76. velkou cenou
Doposud se ve více jak desetileté historii GP (jezdí se od roku 1995) uskutečnilo 75 závodů. U bílé startovací pásky se postavilo 103 jezdců, mezi nimi i devět Čechů: Bohumil Brhel, Aleš a Lukáš Drymlové, Antonín Kasper, Antonín Šváb, Tomáš Topinka, Josef Franc, Marian Jirout a Michal Makovský. Rekordmany ale jsou nezničitelní Tony Rickardsson a Greg Hancock, kteří nechyběli ani v jednom závodě!

Mezi vítězi figuruje 15 jmen
Kolika jezdcům se podařilo zvítězit v závodech Grand prix o titul mistra světa? Odpověď je jednoduchá: bylo to 15 závodníků. Nejlepším je, jak jinak, Tony Rickardsson s 18 triumfy, z toho 4 letos! Zvětšil tak odstup od druhého Jasona Crumpa (11). Zajímavé je, že Rickardsson ze své účasti v GP vytěžil čtyři tituly (pátý má z posledního jednodenního finále z roku 1994), zatímco Crump jen jeden. A Tomasz Gollob, který okupuje třetí příčku s devíti zářezy, se ze zisku mistrovské koruny nemohl radovat ani jednou.

Kuriozitou jsou osudy dvou britských jezdců: Mark Loram vyhrál dvě Velké ceny, ale ani jednu v sezóně 2000, kdy se stal světovým šampiónem. A jeho krajan Martin Dugard se může pochlubit vynikající bilancí. Startoval v GP jen dvakrát a svůj první start na divokou kartu v GP Velké Británie v Coventry v roce 2000 proměnil ve vítězství.

Přehled podle úspěšnosti zemí je následující: 6 jezdců Dánska se 14 výhrami, 3 Australané (18), 2 Američané (13), 2 Britové (3) a překvapivě jenon jeden Švéd (18) a Polák (9).

Foto: Pavel Fišer (aparát Canon D Mark II)

Zdroj: Tisková informace AK Markéta Praha, Vladimír Kovář