Praha – 19. března
Příští sobotu pražská Markéta poprvé v letošní sezóně otevře své brány plochodrážním fanouškům. Nejprve tu, která vede na miniovál, kde bude pokračovat obnovená série Speedway Mini Cup. A pak tu hlavní k velké dráze, kde Prague Open nabídne úvodní český mítink pětistovek. Na stadiónu v šestém pražském obvodu se včera začalo trénovat.
Jaroslav Vaníček, Jaroslav Bartek a Bruno Belan se chystají na trénink | foto Zdeněk Schneiderwind
Pražský klub nemá prozatím žádné kolibříky. Proto velký ovál patřil výhradně půllitrům. Osedlali jen Adam Nejezchleba, Bruno Belan, Jaroslav Vaníček, Petr Marek, Karel Průša, Jaroslav Barter a Jaroslav Novotný.
Jaroslav Novotný se chystá k tréninku | foto Zdeněk Schneiderwind
Pardubice – 20. března
Sezóna na domácích oválech se kvapem blíží a s ní také obě ligové soutěže. Sportovní komise včera zveřejnila soupisky pro extraligu i první ligu. Známá není prozatím sestava Kopřivnice, nicméně Petr Moravec věří, že Moravané své zaváhání rychle napraví.
Přelouč – 19. března
Jeho březnové dny jsou plné událostí. Brno. Výstava MOTOCYKL 2026. Setkání s českým prezidentem. A s mnoha dalšími fanoušky. Výroba improvizované činky z petek s minerálkou. Poté příprava na Inzell. Mistrovství světa. Život prostě není vždycky jen sladký. Naděje v něm zůstává vždycky. Boj o krále ledařské planety vrcholí příští měsíc v Heerenveenu. A pak se tady Lukáš Hutla spolu s Andrejem Divišem a Davidem Lizákem nastoupí do Ice Speedway of Nations.
Český prezident v sedle
Český prezident Petr Pavel v sedle | foto laskavostí Lukáše Hutly
Bylo by krásné, kdyby se Petr Pavel sám po příjezdu na brněnské výstaviště s památníčkem a lihovým fixem v rukou řítil za vicemistrem ledařské Evropy. Požádal o autogram a kartičku, která by se stala perlou jeho sbírky. Bylo by, bylo…
„Ve čtvrtek jsem viděl prezidenta, jak jde kolem,“ vypráví Lukáš, že hlavě České republiky musel jít naproti. „Úplně se mi rozbušilo srdce. To přece není nějakej hej počkej. Šel jsem k němu, pane prezidente, mám tady motorku na ledovou plochou dráhu, nechcete se podívat?“
S prezidentem republiky se plochodrážníci dost možná potkali naposledy za husákovské éry. „On se zeptal, kde ji máte,“ pokračuje přeloučský ledař. „Asi dvacet metrů napravo. Prezidentská kolona změnila směr a on se na mojí motorce vyfotil.“
Kamikadze nevyhrává
Dny na výstavě uběhly rychle. Lukáš Hutla myslel na Inzell, posiloval krk s improvizovanou činkou, kterou si vyrobil z plastikových láhví s minerálkou. Medaile z mistrovství světa mu ve vitrínce trofejí ještě chybí. Ale na bavorském ledovém ovále se mu nedaří prakticky již tradičně. Ani letos.
Úchvatná atmosféra v Inzellu | foto Pavel Fišer
„Na mně to nezáleželo,“ komentuje svůj výsledek z minulého víkendu. „Udělal jsem maximum, ale motorka nebyla rychlá. Nastavení bylo stejný jako ve Varkaus, ale něco se pokazilo. Moh‘ jsem letět do nájezdu dvacet číslem ve vzduchu s oběma koly jako kamikadze, ale nebylo to nic platný. Nebyla tam rychlost. Prostě jsme ji neměli a v Inzellu je na dlouhých rovinkách potřeba.“
V sobotu skončil desátý, v neděli sedmý, když mu místo dvou bodů k účasti v rozjížďce poslední šance chyběl jediný bod. „Už jsem věděl, že světová placka nebude,“ přibližuje své rozpolení před druhým finálovým kláním. „Hlavou se mi honily milióny myšlenek. Změnil jsem nastavení, ale rychlost chyběla. Snad dotyčná odpovědná osoba najde důvod.“
Dubnový nizozemský konec
S mechaniky Radimem Lamberským a Martinem Běhalem | foto Pavel Fišer
Konečný účet světovým ledům anno domini 2026 vystaví až Heerenveen před půlkou dubna. „Doufám, že rozloučení v Holandsku bude důstojné,“ říká Lukáš Hutla. „O výsledku rozhodla už sobota v Inzellu. Ne, že bych se jen vozil, ale už to bylo špatně. Něco je špatně. Doufám, že přijdeme na to co. A budu zpátky, jak jsem byl, teď jsem tahal za plyn, ale nešlo to.“
Finále jednotlivců se zde uzavře v sobotu, ale v neděli se opět vrací boj o medaile v mistrovství světa družstev. „Švédové, Finové jsou jasný,“ přemítá. „Třetí místo? Záleží, kdo pojede za Němce a Holanďany. Za Rakousko Franky a Simon, ale na rozbitým ledu nebudou rychlí. Problémem je také bodování 4 – 3 – 2 – 0, ale nějaká šance je vždycky.“
Mies – 18. března
Místo Taie Woffindena, který v pondělí rezignoval na stálou divokou kartu, FIM dnes potvrdila Nazara Parnickeho jako stálého účastníka letošních velkých cen. Předloňský vicemistr a loňský mistr světa juniorů se stane vůbec prvním Ukrajincem, jenž pojede kompletní program Speedway Grand Prix.
Nazar Parnickij pojede Speedway Grand Prix | foto Pavel Fišer
Slaný – 18. března
Osmdesátá Zlatá přilba města Pardubice se bude konat až za dva roky. Petr Křikava, někdejší šéf AK Slaný a SCM Slaný, má zlatou trofej s osmdesátkou doma již nyní. Přesněji od konce února, kdy dostal originální dárek od Karla Průchy a Františka Moulise během oslavy ve své restauraci ve slánském Kvíčku. Dodatečně se ke gratulantům připojuje také magazín speedwayA-Z se všemi svými čtenáři.
Petr Křikava s dárkem od bývalých slánských plochodrážníků | foto Karel Průcha
Krško – 17. března
Jeden plochodrážník. A dva flat trackeři. Takové je obsazení dvoudenního soustředění Olympu ve slovinském Kršku. Početně menší účast rozhodně není zapříčiněna faktem, že by ostatní esa zahálela doma za pecí. Naopak. Trénují také ostatní závodníci, protože začátek sezóny se o týden posunuje. Byť v podání kolibříků. Ale Prague Open přijde na řadu již příští týden. A je jasné, že půjde o mezinárodní závod jednotlivců.
Daniel Klíma po dvou dnech v Kršku bude trénovat ve čtvrtek na Markétě | foto Tomáš Topinka
Václav Milík se připravuje v Polsku. Adam Bubba Bednář se sem po víkendu v Lonigu přesunuje dnes. Jan Kvěch závodí v Anglii. Ostatní členové Olympu chodí do práce či do školy a spoléhají na domácí tréninky. Zítra bude v Pardubicích, pozítří první na velké dráze na pražské Markétě.
Pražský trénink stihne Daniel Klíma, jenž dlí v Kršku. Flat trackeři Ervín Krajčovič a Ondřej Svědík se vypraví opačným směrem. Budou trénovat ještě v Goričanu a ve Vasadu.
Flat trackeři budou z Krška pokračovat dále | foto Tomáš Topinka
V Chabařovicích pořádali první trénink již v sobotu. Jejich závodní sezóna měla odstartovat závodem série Speedway Mini Cup čtvrtého dubna. Klub jej ale musí přeložit již na tuto sobotu. Pražská zastávka o sedm dnů později se stane proto až druhým dílem. Po něm zahájí ostrá sezóna pětistovek.
„Bude to závod jednotlivců,“ prozrazuje Tomáš Topinka. „Ve startovní listině budou převážně naše mláďata, doplníme je o cizince.“