Archiv pro rubriku: MČR

Mšeňáci budou před ligou trénovat dnes na Markétě

Praha – 20. dubna
Mšeno nastupuje do letošní první ligy s odhodláním dostat se do baráže, která by jej mohla v říjnu dovést až do extraligy 2007. Nicméně vedle smolného vyřazení Jana Jaroše postihla tým před nedělní březolupskou ouverturou další pohroma. Na mšenské dráze se nedá trénovat. Kouč Antonín Kasper starší proto operativně zorganizoval trénink v Praze.

Původní záměr Antonína Kaspera byl samozřejmě trénovat ve Mšeně. A dokonce na to chtěl rozsvítit světla. Nicméně příprava oválu se Mšeňákům trošku vymkla z rukou a na změklém podkladu je bahno a koleje. Věroslav Kollert, Jakub Hejral a Karel Průša se proto svezou dnes odpoledne na Markétě.

Vedle této trojice se do nedělní sestavy Mšena dostanou ještě Filip Šitera a Adrian Rymel. Ten na základě výkonů ve včerejší národní kvalifikaci dostal přednost před Richardem Wolffem.

Sestavy ostatních klubů nejsou prozatím zkompletovány. Zdeněk Schneiderwind určí pražskou pětici po dnešním tréninku. Situaci Lubomíra Vozára a Františka Kaliny prozatím komplikuje termínová kolize s polskou ligou.

Magazín speedwayA-Z však bude situaci průběžně monitorovat a dnes o půlnoci vydá obvyklý informační balíček na cestu.

Ilustrační foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)

V Mariánských Lázních pojedou i veteráni

Mariánské Lázně – 16. dubna
Příznivci dlouhé ploché dráhy si letos opět přijdou na své. Den
před závodem mezinárodního mistrovství České republiky plánovaném
na 18. června se na našem jediném pískovém ovále uskuteční
mistrovství Evropy veteránů. Potvrdil to člen výboru AMK Mariánské
Lázně Bohumil Kořínek, který tak upřesnil podobu víkendu označeného
v kalendáři akcí původně pouze jako dvoudenní mezinárodní mistrovství republiky.

Rozhodnou jen Pardubice a Mšeno

Pardubice – 14. dubna
Zítřejší závod juniorského šampionátu ve Slaném, který musel být kvůli obtížné dráze přeložen na květnový termín, měl být také jedním z nominačních kritérií pro reprezentační vesty ve světovém juniorském šampionátu. Vzhledem k tomu, že VV SPD na svém listopadovém zasedání v Krušovicích rozhodl, že rozhoduje aktuální pořadí k 1. květnu, bude se o místa v mistrovství světa juniorů rozhodovat poslední dubnový týden v Pardubicích a ve Slaném.

Divišov plánuje případnou náhradu za Golden Spike

Divišov – 2. dubna
Zatímco minulý týden se Milan Hajný, předseda AK Divišov, vrátil pořádně rozladěný ze zasedání promotérů seriálu Golden Spike, dnes už zase srší nápady. V pátek totiž do Divišova přijeli otec a synové Klatovští a jednali o podobě divišovských ledů v sezóně 2007. A na neúměrné požadavky organizátorů závodů o Zlatý hřebík, vymysleli pádnou odpověď. Konkurenční podnik!

„Pokud bychom se s promotéry Golden Spike nedohodli, bude u nás vypsán závod Pohár evropských družstev,“ řekl Milan Hajný exkluzivně magazínu speedwayA-Z. „Byl to nápad Antona mladšího, protože by to byl i dobrý trénink na družstva.“

Tento nápad zrál v hlavě úřadujícího mistra republiky nepochybně hodně dlouho. Minimálně tolik, že Klabo Team a AK Divišov už mají příznivé ohlasy z ciziny. Pozitivně na otázku po své případné účasti reagovali René Stellingwerf, Heinz Göldi, Claude Gadeyene, Graham Halsall a také Johnny Tuinstra. Ten však svůj start váže na mistrovství světa.

Pracovní návrh podoby případného klání, které by se mělo stejně jako mistrovství světa jet systémem známým z rozpisu klasického závodu sedmi dvojic, počítá s účastí třech českých týmů. A pořadatelé dokonce zvažují pozvánku pro ruské závodníky.

V historii českých ledů by šlo samozřejmě o další primát. Pohár evropských družstev by mohl být nominačním kritériem pro výběr závodníků do národního týmu. Možná účast Rusů by z něho udělala závody jako řemen.

A rozpis pro dva závodníky plus náhradníka by mohl dostat do hry všechny české ledaře. Naproti tomu Golden Spike nabídl pořadatelům pouze dvě divoké karty a dva náhradníky. A další Češi šli do závodu až ve chvíli, kdy nepřijely hvězdy, jejichž účast nebyli promotéři Zlatého hřebíku schopni zajistit i za cenu mastného zápisného.

„Za něco jako Pohár evropských družstev jsem ochotnej dát peníze,“ svěřil se se svým názorem Milan Hajný. „Ty by se dostaly mezi závodníky. Ale promotéři Golden Spike dali třeba jenom necelý tři tisíce euro za inzeráty do časopisu Bahnsport Aktuell!“

Pracovní idea Poháru evropských družstev:

Česká republika Antonín Klatovský, Jan Klatovský
Česká republika Jan Pecina a jezdec dle jeho výběru
Česká republika další čeští ledaři
Nizozemí René Stellingwerf, Johnny Tuinstra dle MS
Švýcarsko Heinz Göldi
Rakousko  
Tým Evropy Claude Gadeyene, Graham Halsall
Rusko ???

Milan Hajný se vrátil z Erfurtu s očima navrch hlavy

Divišov – 31. března
Milan Hajný, předseda AK Divišov, odjížděl o víkendu do duryňského Erfurtu s očekáváním, jakým směrem se vyvine ledařský seriál Golden Spike. Nestačil však zírat. Rozladily jej nejen finanční nároky, ale i skutečnost, že kvůli stávkujícím z Flimsu se promotéři rozhodli nakonec uplatnit pravidlo o škrtání jednoho nejhoršího výsledku. Příští rok se tak zřejmě Zlatého hřebu v Čechách nedočkáme. Diváci by však přesto neměli být ochuzeni o dvoudenní ledařské klání. A navíc v Divišově plánují další novinku, mistrovství republiky na šroubcích.


Milana Hajného se citelně dotkla úprava pravidel, když se v průběhu rozjeté série najednou uplatnilo pravidlo o škrtání nejhoršího výsledku. „To je fakt do nebe volající,“ ulevil si. „Znehodnotili tím seriál. A neváhali udělat podvod, aby se Skabraut a Gegenbauer dostali na bednu. Víc mě ale mrzí, že to odnesl Čech. Hodně jim ten dvojblok Klatovských na čele vadil. Přitom v reglementu z Meminngenu nebylo ani slovo o škrtání nějakých výsledků. To se rozhodlo po Flimsu, ale, co se bude nebo nebude škrtat, nevěděl nikdo až do vyhlášení výsledků posledního závodu. A třeba Honza Klatovský přišel o osm bodů, ale Skabraut pouze o závod, kde nejel. Prostě ho potřebovali dostat na bednu, to samé Gegenbauera. Docela mě to znechutilo celej Golden Spike.“

A jaké novinky pro příští rok organizátoři Golden Spike projednávali? „Zatím se
vytasili s požadavkem 8 tisíc euro na závod,“ řekl Milan Hajný. „A to jsme ještě nenalili ani milimetr vody a nezaplatili poplatky AČR. A tak silně zvažujeme od toho ustoupit. Tohle už je opravdu moc. Co si sami neseženeme, nemáme. A dát čtvrt miliónu za volný podnik se mi zdá neadekvátní. To si může dovolit Erfurt, kde jim to zaplatí Beru, nebo Švýcaři, pro který je to normální suma. My ne. Buď se tedy umoudří nebo, a si Golden Spike nechaj´.“

Divišovské pořadatele odrazuje také plánované rozšíření jezdeckého pole. „Chtějí to jet s 24 jezdci systémem někdejší Grand Prix,“ vysvětlil divišovský šéf. „Totální nemožnost. To nemáme na přírodním ledu šanci odjet. A oni navíc neudrží čtyřiadvacet stabilních závodníků. Tomu nevěřím. Kdyby tady nebyli český kluci, náš závod by bylo fiasko. A nikdo z ostatních promotérů se neptal, zda nemáme někoho za ty, co nedojeli.“


Takový obrat Milan Hajný rozhodně neočekával. „Vrátil jsem se hodně rozčarovanej,“ připustil. „Zákulisní tahy jsou a budou. To je v každým sportu. Ovšem nechápu, proč i v seriálu volnejch podniků. A pokud někdo bude kritizovat naše rozhodčí, měl by vidět toho, co pískal Erfurt. Jedinej start nebyl bez letmáku. Jedinej! To, že existujou dvě minuty, asi vůbec nevěděl. Ale to šlo zrovna o Skabrauta. Ovšem nechápu, že se jela jízda s motorkou v balíkách! Rozhodčí nechal normálně objet kolo do cíle jakoby nic! Ještě, že ji nikdo netrefil!“

Divišovské publikum by však nemělo být ochuzeno o třetí edici fascinující zimní podívané. „Pokud bude zima, odjedeme volný závod a republiku,“ slíbil Milan Hajný. „A chtěli bychom jet republiku na šroubkách. To je sice v stále v ladění, ale nápad tu je.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)