Staphorst a Eenrum – 18. a 20. srpna
V pátek a v neděli se v Holandsku konaly dva volné závody na travnaté dráze. V Staphorstu při premiéře umělého osvětlení vyhrál Enrico Janoschka, jemuž na stupních vítězů sekundovali Dirk Fabriek a Rene van Welle. Zdeněk Schneiderwind vyhrál finále B, což v rozjížďkách po sedmi závodnících znamenalo osmé místo. Dnes v Eenrumu triumfoval Theo Pijper před Dirkem Fabriekem a Renem van Welle. Obou klání se zúčastnil také Karel Kadlec, jenž cestou domů zatelefonoval do redakce magazínu speedwayA-Z.
„Z rukou mi pořád teče krev, koleno mám jako konev,“ řekl do sluchátka plzeňský nezmar, jak mu následky pádu z Tibro stále komplikují život. „Co ti mám povídat, jel jsem tam hlavně pro startovný. V Staphorstu jsem měl tři body. Dnes jsem nedojel ani jednu jízdu. Byly tam půlmetrový sračky a jezdilo se v osmi lidech. A do finále se nedostal ani Bernd Diener!“
Archiv autora: Antonín Škach
Ani jeden český reprezentant nepostoupil
Swingfield – 20. srpna
Letos poprvé se finále mistrovství Evropy na travnaté dráze pořádané pod jurisdikcí UEM pojede bez české účasti. Ani jeden z dvojice zbývajících českých reprezentantů nenašel dnes ve Swingfieldu cestu k postupu. Zdeněk Schneiderwind skončil sedmý, Jaroslav Pták poslední. Karlovarský borec se přímo z místa dění spojil s magazínem speedwayA-Z, aby exkluzivně našim čtenářům přinesl své dojmy.
„Pro mě to dopadlo katastrofálně,“ svěřil se Jaroslav Pták. „Čistá nula. To už se mi dlouho nestalo! Ráno byla dráha dobrá, ale při rozpravě na to napršelo. A byl jsem v prdeli. Sice to vyschlo, ale stala se z toho plastelína. Je to život. Příčina je ve mně. Vymlouvat se nebudu. Nikdy jsem to nedělal a v jednačtyřiceti s tím nebudu začínat.“
A jak závod vnímal Zdeněk Schneiderwind? „Před závodem pršelo,“ napsal ve své SMS zprávě. „Dráha stála za draka.“
Detailnější výsledky zatím do Čech nedorazily. Zvítězil Stephan Katt dále následovali Glenn Philips, Matthieu Tressarieu, Shane Colvin, Christian Hülhorst a Stephane Tressarieu.
Zlatá prilba SNP má na programe 43. ročník
Žarnovica – 20. srpna
Rok sa zišiel s rokom a žarnovická plochá dráha má na programe už o týždeň
v poradí 43. ročník Zlatej prilby. Tohtoročná Zlatá prilba sa uskutoční v
tradičnú poslednú augustovú nede¾u, ktorá pripadá na 27. augusta. Jej
začiatok je naplánovaný na 14. hodinu.
Tohtoročná štartovná listina, dá sa poveda, že obsahom tradičná je
naplnená 21 menami pretekárov z 8 krajín. Tradičná je asi preto, lebo len 5
pretekári, ktorých mená sa na nej nachádzajú ešte na Zlatej prilbe v
Žarnovici neštartovali. Sú nimi Poliaci Rafal Kowalski, Slawomir Dudek,
Chorváti Jurica Pavlič, Ivan Vargek a Rakúšan Manuel Novotny. Z týchto
celkovo v Žarnovici na inom preteku štartoval iba Jurica Pavlič a Ivan
Vargek.
Na 43. ročníku Zlatej prilby budú štartova aj jej 4 bývalí víazi, pričom
Norbert Magosi z Maďarska bude obhajova svoje víazstvo. Reálnu šancu
zdvojnásobi svoje víazstvo bude ma aj Marian Jirout (víaz z roku 1998)
a Tomáš Suchánek (2004). Víaz z roku 1994, Rakúšan Heinrich Schatzer sa
svojim štartom na prilbe ako 53ročný skôr dostane do jej historických
análov len ako najstarší účastník boja o túto trofej, ako jej víaz.
Štartovná listina je dos pestrá nielen účasou pretekárov z rôznych krajín
ale aj inými zaujímavosami.
Napríklad vekový rozdiel medzi Schatzerom a
Pavličom je neuverite¾ných 36 rokov! Zaujímavé je aj to, že Schatzer začal
preteka na plochej dráhe už v roku 1975 a v Žarnovici išiel prvýkrát v
roku 1980 predkolo MS jednotlivcov a Zlatú prilbu vyhral ako najstarší
víaz v roku 1994. Vtedy mal 41 rokov. No najčastejším účastníkom Zlatej
prilby je Vladimír Višváder, ktorý na štartovnej listine tohto podujatia
figuruje už 16.krát.
1 Marián Jirout, Česká republika | ||||||||
2 Antonín Galliani, Česká republika | ||||||||
3 Alessandro Milanesse, Taliansko | ||||||||
4 Tomáš Suchánek, Česká republika | ||||||||
5 Marco Muller, Nemecko | ||||||||
6 Martin Vaculík, Slovensko | ||||||||
7 Rony Weis, Nemecko | ||||||||
8 Richard Wolff, Česká republika | ||||||||
9 Heinrich Schatzer, Rakúsko | ||||||||
10 Norbert Magosi, Maďarsko | ||||||||
11 Rafal Kowalski, Po¾sko | ||||||||
12 Jaroslav Petrák, Česká republika | ||||||||
13 Manuel Novotny, Rakúsko | ||||||||
14 Martin Málek, Česká republika | ||||||||
15 Hynek Štichauer, Česká republika | ||||||||
16 Guglielmo Franchetti, Taliansko | ||||||||
17 Slawomir Dudek, Po¾sko | ||||||||
18 Vladimír Višváder, Slovensko | ||||||||
19 Jurica Pavlic, Chorvátsko | ||||||||
20 Ivan Vargek, Chorvátsko | ||||||||
21 Rastislav Bandzi, Slovensko |
1. PDK Grepl Mšeno | 47 | |
Karel Průša | 3 2 1 1 1 | 8 |
Adrian Rymel | 3 3 3 3 3 | 15 |
Pavel Ondrašík | 2 2 3 2 3 | 12 |
Věroslav Kollert | 3 3 3 3 0 | 12 |
Jaromír Otruba | DNR | |
2. AK Markéta Praha | 32 | |
Antonín Galliani | 1 2 2 3 3 | 11 |
Adam Vandírek | 1 1 2 2 1 | 7 |
Patrik Doubek | 1 0 – 1 – | 2 |
Richard Wolff | 2 3 2 2 2 1 | 12 |
Pavel Pučko | 0 | 0 |
3. AK Březolupy | 28 | |
Richard Frištenský | 0 0 E – – | 0 |
Vladimír Višváder | 1 1 0 1 – | 3 |
Martin Málek | 2 3 1 3 2 2 | 13 |
Martin Vaculík | 3 1 3 0 3 2 | 12 |
Radim Chod | DNR | |
4. ZP Pardubice 2 | 13 | |
Jaroslav Petrák | R 2 0 2 1 | 5 |
Pavel Fuksa | 0 1 2 0 0 | 3 |
Roman Andrusiv | 2 0 1 1 0 | 4 |
Michael Hádek | 0 0 1 F R | 1 |
Luboš Velinský | DNR |
Aktuální prvoligová tabulka:
malé body | velké body | |
1. Mšeno | 336 | 28 |
2. Březolupy | 186 | 17 |
3. Praha | 170 | 16 |
4. Pardubice | 131 | 9 |
Česká první liga 2006 v detailech:
BŘE | MŠE | PHA | MŠE | PHA | BŘE | SVI | TOTAL | |
23.4. | 1.5. | 23.5. | 16.6. | 28.6. | 22.7. | 19.8. | ||
Grepl Mšeno | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 28 |
49 | 52 | 54 | 44 | 45 | 45 | 47 | 336 | |
Adrian Rymel | 15 | 14 | 15 | 12 | 11 | – | 15 | 82 |
Věroslav Kollert | 13 | 9 | 5 | 11 | 7 | 10 | 12 | 67 |
Filip Šitera | 12 | 15 | 15 | – | 11 | 14 | – | 67 |
Karel Průša | DNR | 14 | 11 | 7 | 8 | – | 8 | 48 |
Jakub Hejral | 9 | – | 8-R | 14 | – | 11 | – | 42 |
Jan Jaroš | – | – | – | – | 8-R | 10 | – | 18 |
Pavel Ondrašík | – | – | – | – | – | – | 12 | 12 |
Jaromír Otruba | – | – | – | DNR | – | DNR | DNR | – |
Březolupy | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 17 |
32 | 22 | 25 | 23 | 25 | 31 | 28 | 186 | |
Martin Málek | 12 | 9 | 8 | 10 | 10 | 10 | 13 | 72 |
Miroslav Fencl | 12 | 2 | 12 | 14 | 10 | 10 | – | 60 |
Vladimír Višváder | 5-R | 6 | 1 | 9 | 4 | – | 3 | 28 |
Martin Vaculík | – | – | 3 | 5 | – | 7 | 12 | 27 |
Martin Gavenda | 2 | 5 | 1-R | DNR | ** | 4 | – | 12 |
Richard Frištenský | – | – | – | – | – | DNR | 0 | 1 |
Patrik Linhart | 1 | – | – | – | – | – | – | 1 |
Petr Babička | – | – | – | – | 1 | – | – | 1 |
Radim Chod | – | – | – | – | – | – | DNR | – |
Markéta Praha | 1 | 3 | 3 | 2 | 3 | 1 | 3 | 16 |
15 | 24 | 29 | 23 | 30 | 17 | 32 | 170 | |
Richard Wolff | – | – | 11 | 16 | 12 | 7 | 12 | 58 |
Antonín Galliani | 4-R | 10 | 8 | – | 14 | 2 | 11 | 49 |
Matěj Kůs | 4 | 10 | 8 | – | 3 | 7 | – | 32 |
Adam Vandírek | 4 | 2 | 1 | 1 | DNR | 0 | 7 | 15 |
Patrik Doubek | 0 | 2 | 1-R | 3 | 1 | 1-R | 2 | 10 |
Jakub Fabian | – | – | – | 3 | – | – | – | 3 |
Michal Matula | 3 | 0 | – | – | – | – | – | 3 |
Pavel Pučko | – | – | – | – | – | – | 0-R | 0 |
Dominik Jech | – | – | – | DNR | – | – | – | – |
Pardubice | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 9 |
24 | 21 | 12 | 14 | 20 | 27 | 13 | 131 | |
Hynek Štichauer | 13 | 10 | 5 | – | 12 | 13 | – | 53 |
Jaroslav Petrák | 6 | 1 | 3 | 4 | 4 | 9 | 5 | 32 |
Pavel Fuksa | 3 | 3 | 3 | 6 | 4 | 4 | 3 | 26 |
Roman Andrusiv | 2 | 7 | 1 | 4 | – | 1 | 4 | 19 |
Michael Hádek | – | – | – | – | – | – | 1 | 1 |
Luboš Velinský | – | – | DNR | 0 | 0 | – | DNR | 0 |
Ladislav Kratochvíl | – | – | * | – | – | – | – | – |
Legenda: R-nasazen jako náhradník, DNR-náhradník bez jediné jízdy v závodě. Závod na pražské Markétě měl původní termín 17.5. – jury jej přeložila kvůli rozbahněné dráze a nepříznivé předpovědi počasí. * Ladislav Kratochvíl byl v sestavě ZP pro závod v původním termínu, ale poté jej nahradil Roman Andrusiv. ** Martin Gavenda byl v sestavě Březolup, avšak kvůli poruše svého automobilu nedorazil.
Foto: Pavol Pučko
Jurica Pavlic se doma stal mistrem Evropy
Goričan – 19. srpna
Jurica Pavlic před malou chvílí triumfoval ve finále mistrovství Evropy juniorů do devatenácti let, které se konalo na jeho domácím stadiónu v Goričanu. Mladý závodník, jenž se stal prvním chorvatským mistrem Evropy v plochodrážním sportu vůbec, prohrál pouze ve své úvodní rozjížďce s Larsem Hansenem. Na stupních vítězů mu dělali společnost Ukrajinec Andrij Karpov a Dán Lars Hansen. Čeští závodníci skončili ve druhé polovině výsledkové listiny – Filip Šitera devátý, Matěj Kůs třináctý a Hynek Štichauer patnáctý.
1. Jurica Pavlic, CRO | 2 3 3 3 3 | 14 |
2. Andrij Karpov, UA | 2 E 3 3 3 | 11 |
3. Lars Hansen, DK | 3 2 2 1 2 | 10 |
4. Adrian Gomolski, PL | 1 3 2 3 0 | 9 |
5. Jannick de Jong, NL | 3 1 1 2 2 | 9 |
6. Ricky Kling, S | 2 2 3 1 1 | 9 |
7. Klaus Jacobsen, DK | 3 3 0 2 F | 8 |
8. Marcin Jedrzejewski, PL | F X 3 3 2 | 8 |
9. Filip Šitera, CZ | 1 3 1 2 1 | 8 |
10. Kevin Wölbert, D | 3 1 2 X 0 | 6 |
11. Mateusz Szczepaniak, PL | 2 1 F 0 3 | 6 |
12. Kenneth Hansen, DK | X 2 F 1 3 | 6 |
13. Matěj Kůs, CZ | 0 0 2 2 1 | 5 |
14. Slawomir Dabrowski, PL | 1 0 1 0 2 | 4 |
15. Hynek Štichauer, CZ | E 2 X 0 1 | 3 |
16. Patrick Hougaard, DK | X 1 1 1 0 | 3 |
res Sebastian Brucheiser, PL | DNR | |
res Robert Pettersson, S | DNR |
Vetlanda přinesla tři účastníky Grand Prix 2007
Vetlanda – 19. srpna
Grand finále kvalifikace o Grand Prix 2007 ve švédské Vetlandě přineslo dnes jména třech závodníků, kteří pojedou prestižní seriál příští rok. Na stupně vítězů se postavili Wieslaw Jagus, Rune Holta a Hans N. Andersen. Největším smolařem byl ovšem Peter Karlsson. Obrýlený Švéd v základní části prohrál pouze s neporazitelným Hansem N. Andersenem, nicméně cíl finálové jízdy protnul až jako čtvrtý.
FIN | |||
1. Wieslaw Jagus, PL | 3 3 1 3 2 | 12 | 1. |
2. Rune Holta, N | 3 2 3 1 3 | 12 | 2. |
3. Hans N. Andersen, DK | 3 3 3 3 3 | 15 | 3. |
4. Peter Karlsson, S | 3 3 3 2 3 | 14 | 4. |
5. Chris Harris, GB | 2 1 3 3 2 | 11 | |
6. Kaj Laukkanen, FIN | 1 1 2 2 3 | 9 | |
7. Charlie Gjedde, DK | 1 2 0 3 2 | 8 | |
8. Piotr Protasiewicz, PL | 2 3 2 0 0 | 7 | |
9. Ryan Sullivan, AUS | 2 1 1 2 1 | 7 | |
10. Matej Ferjan, SLO (MAMS) | 1 2 0 2 1 | 6 | |
11. Simon Stead, GB | 2 2 0 1 0 | 5 | |
12. Rinat Gafurov, RUS | 1 0 2 0 2 | 5 | |
13. Martin Smolinski, D | E 0 2 1 1 | 4 | |
14. Mikael Max, S | 0 0 1 0 1 | 2 | |
15. Robert Kosciecha, PL | 0 1 1 0 0 | 2 | |
16. David Howe, GB | 0 0 0 1 0 | 1 | |
res Niels Kristian Iversen, DK | DNR | ||
res Fredrik Lindgren, S | DNR |